Data modyfikacji:

Wapnowanie gleby: kiedy sypać wapno na działkę?

Wapno w ogrodzie przydaje się nie tylko do bielenia drzewek owocowych. Granulowane wapno pomaga także zadbać o właściwy stan gleby, a przez to i rosnącej na niej trawy. Kiedy sypać wapno na działkę? Jakie wapno wybrać? Ile wapna rozsypać na trawniku? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z wapnowaniem gleby.
Para w ogrodzie

Dlaczego warto wapnować glebę?

Prawidłowe pH gleby wynosi od 6 do 7. Trawnik lubi nawet nieco niższe pH, w okolicy 5,5. Na skutek działania nawozów może jednak dojść do zakwaszenia gleby, co niesie za sobą kilka negatywnych konsekwencji. Wapnowanie gleby ma za zadanie podnieść pH i ochronić glebę oraz rosnącą na niej roślinność przed degradacją. Odkwaszanie gleby wapnem zapobiega rozwojowi mchu i skrzypu polnego, a dodatkowo zwiększa wchłanialność składników odżywczych. Dzięki temu rośliny stają się mocniejsze, a wydawane owoce są smaczniejsze i jędrniejsze.

Jak rozpoznać, że gleba wymaga wapnowania? Najlepiej od razu zmierzyć pH gleby. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, jeśli na danym obszarze stosowany był nawóz obniżający pH. Po preparat wapnujący sięgnij w momencie, gdy pH spadnie poniżej 5,5. Stan gleby należy sprawdzać przynajmniej co dwa sezony. Pamiętaj jednak, by nie wapnować obszarów gleby w okolicy kwasolubnych roślin, np. borówek, żurawiny czy turzyc.

Jakie wapno na działkę?

Rodzaj wapna, jak i jego ilość, uzależnione są od rodzaju gleby. Na ciężkich, zbitych glebach stosuje się wapna tlenkowe lub nawozowe, o dużej zawartości tlenku wapnia. Lekkie gleby nie wymagają tak mocnego odkwaszania, dlatego na nie warto rozsypać dolomit lub kredę. Preparat nakładaj w proporcjach zalecanych przez producenta. Zbyt duża dawka wapnia może spalić delikatne rośliny.

Kiedy sypać wapno na działkę?

Wapno należy sypać na trawę poza okresem wegetacyjnym. Większość osób decyduje się na wapnowanie gleby jesienią, gdy trawa kończy swój wzrost. Preparat może wówczas działać przez kilka miesięcy. Można także rozsypać wapń wiosną, przed sezonem wegetacyjnym, ale ma ono mniejszą skuteczność. Wapnowanie to powolny proces, a wapń przenika do gleby stosunkowo wolno.
Co niezwykle ważne, wapnia nie nawozu wapniowego nie należy stosować z innym nawozem. Działanie obu preparatów się wykluczają i po posypaniu nawozu wapniem działanie azotu zostałoby zneutralizowane. Przed nałożeniem nawozu należy odczekać po wiosennym wapnowaniu przynajmniej półtora miesiąca. Zabieg należy powtarzać co około 2-4 lata, w zależności od stanu gleby.

Jak wapnować glebę?

Do wapnowania gleby nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi ani siewników. Proszek lub granulat wystarczy rozrzucić równomiernie po glebie, a następnie zagrabić. Niektórzy producenci wapnia zalecają także zroszenie wapnowanej gleby wodą. Wapno rozpuszcza się i wchłania do gleby przez całą zimę, więc nie trzeba go rozwadniać zbyt mocno. Dzięki długiemu okresowi działania gleba jest znacznie lepiej przygotowania do wiosennego wysiewu. Co ważne, wapno powinno wniknąć kilkanaście centymetrów w głąb gleby, zwłaszcza na polach uprawnych. W przypadku trawnika wapnowanie nie musi być tak intensywne.
Autor: Szymon Sonik