Data publikacji:

Za twardy materac, czyli jak poradzić sobie z za twardym materacem?

Materac o dużym stopniu twardości kojarzy się ze zdrowym kręgosłupem, jednak specjaliści podkreślają, że najważniejsze, by był on dopasowany do masy ciała osoby, która go używa. Spanie na zbyt twardej powierzchni nie jest korzystne dla zdrowia i często wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi skutkami. Mogą to być między innymi bóle pleców i karku, rozdrażnienie i przewlekłe zmęczenie. Na szczęście istnieją sposoby, by poradzić sobie z sytuacją, gdy posiadasz w domu za twardy materac i nie masz możliwości jego wymiany.
za twardy materac

Dla kogo twardy materac?

Wybór odpowiedniego materaca jest bardzo ważną decyzją. Nawet jeśli kupujesz do mieszkania meble w wersji ekonomicznej, materace to coś, na czym nie warto oszczędzać. Dostępne w sklepach modele różnią się między sobą stopniem twardości i materiałami, z których zostały wykonane. Zanim podejmiesz decyzję, pamiętaj, że zarówno za twardy materac, jak i zbyt miękki, nie będzie służył twojemu zdrowiu i wypoczynkowi. Jak dobrać zatem twardość materaca.

Stopień twardości dobiera się do masy ciała. To od niej bowiem zależy, czy powierzchnia spania będzie w stanie zapewnić śpiącej osobie wystarczające podparcie i stabilizację.

Jak dokonać zakupu, by materac nie był za twardy, ani za miękki?

  • H1 – materac miękki, odpowiedni dla osób o wadze ciała poniżej 60 kilogramów
  • H2 – materac średnio twardy, idealny dla osób ważących 60-80 kg
  • H3 – materac twardy, który będzie dobry przy masie ciała powyżej 80 kg
  • H4 – materac bardzo twardy, polecany osobom ważącym powyżej 100-110 kg

Waga użytkownika jest ważną wskazówką, która pomoże uniknąć wybrania nieodpowiedniego materaca, liczą się jednak również inne aspekty. Niektórzy preferują twardszą powierzchnię spania, na przykład ze względu na pozycję, którą przybierają w czasie snu. Jeśli twoja waga oscyluje w okolicy 80 kilogramów, zastanów się, czy zazwyczaj lepiej wysypiasz się na twardych, czy miękkich łóżkach.

Decyzja nie jest również oczywista, gdy z materaca będą korzystać osoby o różnej wadze. Jeśli partner waży nieco powyżej 80 kg, a partnerka dużo mniej i zdecydują się na model H3, prawdopodobnie wkrótce lżejsza osoba zacznie narzekać na za twardy materac. Lepiej od razu wybrać opcję średnio twardą.

Za twardy materac – objawy

Wybór jak najlepszego materaca jest bardzo istotny. Wydaje ci się, że kupiłeś za twardy materac? Możesz się o tym łatwo przekonać, analizując swoje samopoczucie. Zwróć uwagę, jak czujesz się w nocy i w trakcie dnia, a szczególnie tuż po przebudzeniu, gdy pora wstać z łóżka. Czy pojawiają się bóle różnych części ciała? Nie muszą to być tylko plecy, ale także nogi czy ramiona. A może tuż przed zaśnięciem czujesz, że nie możesz znaleźć w pełni komfortowej pozycji i trudno ci zapaść w relaksujący sen? Wszystkie te sygnały mogą świadczyć o tym, że rzeczywiście problemem jest za twarde łóżko.

Objawy, które powinny cię zaniepokoić to:

  • problemy z zasypianiem, związane z niemożnością znalezienia odpowiedniej pozycji,
  • drętwienie kończyn,
  • bóle pleców, bioder, ramion, karku,
  • rozdrażnienie i uczucie ciągłego zmęczenia w ciągu dnia,
  • problemy z koncentracją.

Co zrobić, gdy materac jest za twardy?

Odkryłeś, że masz w domu za twardy materac i zastanawiasz się, co zrobić? Najprostszym i jednocześnie najbardziej kosztownym rozwiązaniem będzie jego wymiana. Ma ona sens pod warunkiem, że poprzedni model służył długo. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że materac ma określoną żywotność, najczęściej mówi się o 7 latach.

Niestety, zazwyczaj o tym, że dokonaliśmy złego wyboru, przekonujemy się bardzo szybko, a fakt, że wydaliśmy sporą kwotę na źle dobrany produkt, bywa frustrujący. Istnieją jednak sposoby na zmiękczenie materaca.

Pierwszym krokiem, jaki warto wykonać, jest sprawdzenie, czy używany stelaż ma możliwość regulacji. Coraz częściej można kupić dobrej jakości łóżka, oferujące taką przydatną opcję, dzięki której łatwiej jest dostosować powierzchnię spania do własnych potrzeb.

Sprawdź, jaki materac na chory kręgosłup wybrać

Jeśli to nie pomoże lub łóżko nie ma takiej możliwości, można jeszcze sprawdzić materiał, z którego wykonano górną warstwę materaca. Czasami okazuje się, że za zbyt twardy materac odpowiada temperatura otoczenia. Jak to możliwe? Jeśli kupiłeś jeden z popularnych modeli wyposażonych w piankę z pamięcią kształtu, zwaną również pianką memory lub termoplastyczną, będzie ona miękła w wyższej temperaturze, podczas gdy w chłodnym pomieszczeniu stwardnieje.

Materace nawierzchniowe

Najskuteczniejszym sposobem na to, jak zmiękczyć za twardy materac, jest materac nawierzchniowy, zwany inaczej wyrównującym, który kładzie się na łóżku jako dodatkową warstwę. Tego typu rozwiązanie ma same zalety i chociaż wymaga wyłożenia dodatkowych środków, zdecydowanie jest tego warte.

Zalety cienkiego materaca:

  • jest prosty w użyciu,
  • dzięki niemu błyskawicznie skorygujesz za twardy materac,
  • możesz dobrać dokładnie taką miękkość, jakiej potrzebujesz,
  • wyrównasz powierzchnię spania, jeśli podstawowy materac jest już wysłużony,
  • sprawdza się w wynajmowanych mieszkaniach – poprawia komfort snu, ale także higienę,
  • możesz zabierać go ze sobą na wycieczki,
  • w ciągu dnia sprawdza się do zabaw z dziećmi na podłodze,
  • dostępne są materace wykonane z różnych materiałów, z łatwością dopasujesz najlepszy dla siebie.

Nie musisz cierpieć z powodu źle dobranego materaca i związanych z tym problemów zdrowotnych. Korzystając z materaca nawierzchniowego, z łatwością poradzisz sobie z kłopotem, poprawiając tym samym jakość nocnego wypoczynku, ale także codziennego życia. Miękkie modele wykonane są ze sprężystego lateksu lub wygodnej pianki, na przykład termoelastycznej – dopasowującej się ciała. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych odczuć i preferencji.

Zdjęcie: Prostock-studio/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym