Data publikacji:

Różne zabudowy koszy na śmieci, czyli jak zabudować kosz na śmieci?

Kosze na odpady nie są elementami małej architektury, które ludzie szczególnie chcieliby eksponować. Ich zabudowa powinna być estetyczna i schludna. Przeważnie wybiera się zabudowy, które nie rzucają się w oczy. Wybór w kwestii możliwych opcji związanych z zabudową jest jednak tak ogromny, że można się w nim pogubić. Dowiedz się, jakie są możliwości w zakresie zabudowy kosza na śmierci, a także jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

zabudowy koszy na śmieci

Funkcje zabudowy koszy na śmieci

Zabudowa oprócz oczywistych funkcji estetycznych, pełni szereg funkcji praktycznych. Chroni śmieci przed rozgrzebywaniem przez dzikie zwierzęta, a dzięki temu również nie przyciąga ich do miasta lub pod dom. Zabudowy chronią śmieci przed deszczem, często również przed nagrzewaniem, dzięki czemu nie wydobywa się z nich nieprzyjemny zapach. Niektóre zabudowy na kosze na śmieci, mogą również ułatwiać opróżnianie pojemników, dzięki specjalnym drzwiczkom.

Posesje prywatne a miejsca użyteczności publicznej

Zabudowane kosze w domach prywatnych powinny być umieszczone za domem lub tuż przy granicy posesji. Znalezienie miejsca na zabudowę za domem będzie bardziej estetyczne, natomiast umieszczenie jej na granicy ułatwi odbiór śmieci przez uprawniony do tego podmiot. W przypadku posesji prywatnych częściej wybiera się zabudowy pojedyncze.

W miejscach użyteczności publicznej zabudowa mała powinna być w miejscach jak najbardziej ogólnodostępnych. Musi zapewniać łatwe wyrzucanie i usuwanie odpadów. W przypadku niewielkich, zamkniętych osiedli może być dodatkowo zabezpieczona, a umieszczona powinna być w miejscu dobrze dostępnym dla wszystkich mieszkańców. Zabudowa na kosze do segregacji musi być nieco większa niż zabudowa koszy na odpady zmieszane. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się wiaty śmietnikowe i zabudowy wielomodułowe.

Zabudowa kosza na śmieci – wewnątrz i na zewnątrz

Zabudowa zewnętrzna powinna spełniać wszystkie istotne dla niej funkcje. Musi być odporna na różne zakresy temperatur i opady atmosferyczne. Zabudowę na zewnątrz można udekorować na jej górnej powierzchni. Nie powinno stanowić problemu ozdobienie jej estetycznymi kamykami lub obsadzenie trawą czy roślinami.

Z zabudową wewnątrz można nieco poszaleć. Ponieważ może mieć nieco niższe parametry niż zabudowa zewnętrzna, będziemy mieć więcej możliwości w zakresie estetycznym.

Gabionowa zabudowa koszy na śmieci

To zdecydowanie najdroższy i najmniej popularny sposób zabudowy na śmieci. Sprawdza się w miejscach użyteczności publicznej, np. w centrum miasta, lub na posesjach prywatnych. Gabionowa zabudowa koszy na śmieci wygląda jak stalowy, druciany stelaż, który wypełnia się kamykami lub tłuczniem.

Wśród zalet tego rodzaju zabudowy można wymienić bardzo wysokie walory estetyczne i wygodę. Wybierając ją, warto jednak zwrócić uwagę, aby kamyki nie były zbyt jasne. Białe lub kremowe kamienie po określonym czasie zabrudzą się i zzielenieją, natomiast doczyszczenie ich będzie bardzo wymagające lub niemożliwe.

Drewniana zabudowa koszy na śmieci

Drewno jest stosunkowo drogim materiałem na zabudowę kosza na śmieci, jednak prezentuje się niesamowicie estetycznie. Najczęściej jest wybierane w przypadku posesji prywatnych. W miejscach użyteczności publicznej drewno częściej wybiera się na zabudowę koszy wewnątrz budynku. Jest oczywistym wyborem dla miłośników klasyki, ale równie dobrze sprawdza się, ożywiając nowoczesne wnętrza.

Można wybierać spośród różnych odmian, rodzajów i odcieni drewna, a także zdecydować o widoczności słoi i sęków. Drewno wymaga jednak impregnacji i odpowiedniej pielęgnacji. Wybierając drewnianą zabudowę na zewnątrz, co roku trzeba poświęcić trochę czasu na drobne prace konserwacyjne. Drewno będzie również niestety nieco mniej trwałe niż metal.

Metalowe zabudowy koszy na śmieci

Metalowe zabudowy koszy na odpady kojarzą się przede wszystkim z nowoczesnością i elegancją. Dobór odpowiedniego koloru, np. antracytowego, dobrze sprawdzi się w najróżniejszych warunkach, ponieważ nie widać na nim zabrudzeń ani nie rzuca się specjalnie w oczy.

Zaletami konstrukcji metalowych jest ich lekkość, odporność na czynniki atmosferyczne, łatwość czyszczenia i brak potrzeby konserwacji, a także prosty i szybki montaż. W porównaniu do drewna nie wymagają dużych nakładów środków finansowych. Wśród ich wad można wymienić to, że stosunkowo łatwo i szybko się nagrzewają.

Plastikowe zabudowy koszy na śmieci

Plastikowe zabudowy koszy na śmieci są wykonywane z grubego plastiku, najczęściej dodatkowo wzmacnianego stalowymi elementami. Odpowiednio wykonane będą odporne na działanie czynników atmosferycznych i nie powinny się odkształcać. Wśród ich zalet można wymienić niską cenę w porównaniu do pozostałych rozwiązań, duży wybór kolorów, łatwe czyszczenie i brak potrzeby konserwacji. Tego rodzaju zabudowy są również odporne na promieniowanie UV, opady atmosferyczne i wilgoć.

Zabrudzone plastikowe obudowy można przepłukać wodą lub przetrzeć szmatką nasączoną detergentem. Są jednak zupełnie niepraktyczne w przypadku miejsc użyteczności publicznej. Zdecydowanie częściej spotkamy je na posesjach prywatnych, działkach lub campingach.

Zabudowy łączone

Często odpowiednim wyborem okazują się zabudowy łączone. Można wtedy korzystać np. z walorów estetycznych drewna, a jednocześnie chronić najbardziej newralgiczne miejsca zabudowy, wykorzystując w tych miejscach metal. Połączenie drewna z metalem lub metalu z plastikiem często okazuje się trafione aranżacyjnie i bardziej opłacalne finansowo.

Należy jednak pamiętać o tym, że na zabudowie nie warto przesadnie oszczędzać. Powinna ona przede wszystkim spełniać swoje funkcje. Nie jest to też element, który wymienia się szczególnie często.

Autorka: Patrycja Wojas