Data publikacji:

Budowa altany. Przepisy i poradnik

Jako że wiosna wkracza już w nasze życie, nie zważając na kalendarzowe ograniczenia, najwyższa pora, by pomyśleć o prywatnym azylu, gdzie będzie można skryć się przed zgiełkiem tego świata. Czy może być coś przyjemniejszego aniżeli kolacja przy świecach w otoczeniu najbliższych? Jeśli do tego zadbamy o odpowiednie otoczenie, czas spędzony w ogrodzie lub na działce na zawsze pozostanie w pamięci. Nawet deszcz nie będzie w stanie zepsuć nastroju, jeśli zasiądziemy w samodzielnie zbudowanej altanie, zastanówmy się zatem wspólnie, jak własnoręcznie zbudować własną ostoję ciszy i spokoju. Sprawdź, co musisz wiedzieć o budowie altany.

altana

Budowa altany ogrodowej. Przepisy

Własnoręcznie zbudowana altanka to świetny pomysł na ogród. Zanim jednak przystąpisz do prac, zorientuj się koniecznie w przepisach budowlanych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowa altany o powierzchni nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych oraz wysokości mniejszej aniżeli cztery metry nie wymaga zabiegów urzędowych w postaci zgłoszenia budowy, a tym bardziej pozwolenia. Wybór dachu stromego zwiększa dozwoloną wysokość do pięciu metrów.

Altana przekraczająca wymienione parametry wymagać będzie stosownego zgłoszenia w starostwie oraz pozwolenia na budowę.

Prawidłowe zgłoszenie budowy altany powinno zawierać:

  • dane osobiste i kontaktowe inwestora,
  • dane urzędu, do którego dokument jest składany,
  • nazwę dokumentu,
  • rodzaj inwestycji,
  • numer i adres działki,
  • termin rozpoczęcia robót.

W przypadku budowy altanki na działce będącej pod nadzorem PZD, odległość zabudowy od granicy działki nie może być mniejsza niż trzy metry. Warto zapoznać się z regulaminem obowiązującym na terenie ogródków działkowych, znajdującym się w siedzibie zarządu, przed przystąpieniem do inwestycji.

Tak czy inaczej, dobrze jest zachować stosowny odstęp od sąsiada, choćby ze względu na art. 144 Kodeksu Cywilnego, w którym mowa jest o powstrzymywaniu się od działań, które mogłyby zakłócić korzystanie z nieruchomości sąsiednich. Budowa altany nie powinna zakłócać spokoju innym, stając się tym samym zarzewiem niepotrzebnych nieporozumień.

Jak tanim kosztem zrobić altankę?

Do budowy altany możemy wykorzystać nieobrobione deski, wprost z tartaku lub hurtowni. Ważne jest, by miały odpowiednio proste krawędzie przy jednakowej grubości. Taki materiał będzie jednak wymagał prac wygładzających.

Dysponując projektem określającym kształt, powierzchnię oraz materiały, możemy przystąpić do wyboru miejsca. Trzeba tutaj przypomnieć, że na 500 m² działki nie może znajdować się więcej niż dwie altany.

Przygotowanie podłoża

Powierzchnię obiektu możemy oznaczyć za pomocą zwykłych kołków, wbijając je w miejsca newralgiczne, takie jak krawędzie, miejsca styku ścian, ewentualne występy. Po połączeniu wszystkiego sznurkiem uzyskujemy rzut poziomy budowli. Po uprzątnięciu terenu dobrze jest usunąć wierzchnią warstwę gruntu, a powstałą nieckę wypełnić mieszanką piasku i cementu w celu utwardzenia i wypoziomowania. Altany lekkie nie potrzebują podstawy fundamentowej. Do mieszanki utwardzającej można wykorzystać piasek rzeczny oraz Górażdże Cement Adept 32,5 w workach 25 kg.

W przypadku braku fundamentów używamy słupków fundamentowych osadzonych w glebie na głębokości 70 cm w odstępach jednometrowych. Do nich, za pomocą metalowych kotw, przytwierdzone zostaną słupki konstrukcyjne, będące szkieletem pomieszczenia.

Zabezpieczenie materiałów

O ile w przypadku zakupu elementów metalowych należy jedynie pamiętać, by były one wykonane ze stopów nierdzewnych lub stali ocynkowanej, o tyle drewno wymaga większej uwagi. Deski przed montażem muszą być zabezpieczone np. impregnatem Drewnochron Impregnat Extra Powłokotwórczy Tik. Jest to konieczne, ponieważ woda, wilgoć oraz grzyby są w stanie bardzo szybko zniweczyć wszystkie nasze wysiłki.

Przeczytaj również: Impregnaty do drewna na zewnątrz – ranking

Decydując się na budowlę ciężką z rozwiązaniami murowanymi, niezbędna będzie wylewka fundamentowa zapobiegająca osiadaniu konstrukcji. Jej wykonanie zdecydowanie lepiej jest powierzyć fachowcom.

Budowa altany ogrodowej. Podwaliny

Kolejny krok to instalacja na wylewce belek podwalinowych, które będą konstrukcją nośną podłogi oraz bazą dla mocowania ścian. Belki układamy równolegle do wejścia, dbając o prawidłowe wypoziomowanie, a także izolując je od betonu folią budowlaną. W tym czasie mocujemy także słupki konstrukcyjne, pamiętając o tym, że będą one wspornikami dachu. Z tego powodu ich montaż wymaga szczególnej uwagi.

Jak zrobić ściany altanki?

Wykorzystując słupki konstrukcyjne, przystępujemy do stawiania ścian. Wcześniej zabezpieczone deski układamy warstwami poziomymi, dobijając każdą delikatnie młotkiem gumowym w celu uniknięcia szpar. Powstała w ten sposób powierzchnia doskonale stabilizuje i wzmacnia całą konstrukcję. Prace kończymy zwieńczeniem ścian szczytowych wraz z przymocowaniem krokwi dachowych. Instalacja okien i futryny drzwiowej jest już tylko formalnością.

Kładzenie dachu

Na słupkach konstrukcyjnych tworzymy więźbę dachową, której zadaniem jest przeniesienie ciężary dachu oraz substancji zalegających na powierzchnię ścian. Rusztowanie pokrywamy deskami lub płytami OSB.

Tak przygotowany podkład izolujemy papą lub gontem bitumicznym, który może stanowić główne pokrycie dachu. Najprostszą formą jest pokrywa płaska, jednak korzystniejszy efekt uzyskamy, decydując się na dach dwuspadzisty. Jest on także praktyczniejszy z punktu widzenia niezalegania śniegu, liści itp.

Zabezpieczenie i estetyka altany

Gotowa altana będzie wymagać jeszcze drobnych prac wykończeniowych, związanych z nadaniem jej odpowiedniej barwy, lakierowaniem itd. Zabiegi te nie tylko mają podnieść walor estetyczny, lecz także uodpornić powierzchnię na ataki szkodników i wilgoci. Dobrze będzie także zadbać o uszczelnienie okien i drzwi.

Jak zrobić altankę z palet?

Brak odpowiedniego budżetu nie oznacza, że nie można pozwolić sobie na skromniejszy azyl, którego budowa oprze się na tańszych materiałach. Bardzo popularne w ostatnim czasie są konstrukcje, do których wykonania wykorzystuje się palety. Oczywiście są to przedsięwzięcia znacznie skromniejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że także przynoszą budowniczym sporo satysfakcji.

Przygotowanie

Palety należy dokładnie oczyścić, wygładzić oraz polakierować lub pomalować. Należy przy tym wybrać preparaty odporne na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Wszystkie te czynności powinny poprzedzać montaż. O tym, jak zrobić altanę ogrodową z palet, decyduje w głównej mierze inwencja i wyobraźnia użytkownika.

Podłoga i ściany

Wielkość powierzchni podłogi uzależniona jest od liczby ułożonych palet. Trzeba je bezwzględnie solidnie połączyć śrubami, ponieważ będą one bazą do mocowania kolejnych, stanowiących ściany. Palety ścienne mocujemy do podłogi, ustawiając je na boku, dłuższą krawędzią do podłoża. Ściany boczne stawiamy na krawędziach podstawy, podczas gdy frontowe bezpośrednio na ziemi. Otwór wejściowy można zasłonić tkaniną lub własnoręcznie wykonanymi drzwiami, wykorzystując do tego celu deski z pozostałych palet.

Dach

Tak przygotowaną bryłę wzmacniamy od góry krokwiami, na których można zamontować kolejne palety, lub płyty OSB pokryte następnie papą. Zastosowanie gry światła i cienia przy użyciu tanich, lecz gustownych lampionów gustownie podkreśli intymny nastrój.

Z pewnością nie będzie to obiekt szczelnie chroniący nas przed wiatrem lub deszczem, jednak najważniejsze, że będzie nasz, jedyny w swoim rodzaju, do którego chce się wracać.

Autor: Maciej Mrozowski

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny, tekst ujednolicony
  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane, tekst ujednolicony