Budujemy altanę ogrodową


Ogród jest naprawdę wyjątkowym miejscem, które dla wielu osób stanowi niezwykle ważną część gospodarstwa domowego. Nic dziwnego, że miłośnicy ogrodów chcą stworzyć miejsce, które pozwoli im na relaks w ich ulubionym otoczeniu. Miejscem takim jest oczywiście altana ogrodowa. Na szczęście sama altana jest niewielką konstrukcją, dzięki czemu zazwyczaj nie musimy starać się o specjalne pozwolenie na budowę. Jak powinna przebiegać budowa altany ogrodowej? Wiele zależy od specjalnego projektu, który będzie określał zakres prac podjętych w ramach budowy. Musimy zauważyć, że w przypadku obiektu takiego jak altana ogrodowa — projekt jest połową sukcesu.

Konstrukcja szyta na miarę, czyli budowa altany ogrodowej

Ludzie zaznajomieni z budownictwem oraz architekturą doskonale rozumieją, że każdy wznoszony obiekt powinien być dokładnie zaplanowany, a jego wymiary nie mogą przekraczać ustalonych wartości. Budowa altany ogrodowej nie jest w tym przypadku wyjątkiem, ponieważ jej wymiary muszą spełniać określone kryteria. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Wszystkie obiekty budowlane są objęte ścisłymi wymogami, które muszą zostać spełnione, aby dana konstrukcja została dopuszczona do użytku. Na wstępie zamieściliśmy informację o tym, że niewielkie altanki drewniane mogą zostać wybudowane bez specjalnego pozwolenia. Kluczowe znaczenie ma tutaj wyraz ,,niewielkie”, albowiem kwestia ta jest często lekceważona. Odpowiedzią na wszelkie wątpliwości jest zapis znajdujący się w prawie budowlanym. Głosi on, że dopuszczalna powierzchnia altany może wynosić maksymalnie 25 metrów kwadratowych.

Jednak zasada ta dotyczy altan budowanych w obszarze miejskim (domy lub działki muszą znajdować się na terytorium miasta). Jeśli altanki drewniane mają zostać wybudowane na terenie obszaru wiejskiego, dopuszczalna powierzchnia maksymalna jest zwiększona do 35 metrów kwadratowych.

Prawo budowlane określa także wysokość przyszłej altany, która powinna wynosić 5 metrów (w przypadku zastosowania dachu dwuspadowego) lub 4 metry (wszelkie inne rodzaje zadaszenia). Nieco więcej kontrowersji budzi kwestia fundamentów. Projekt altany ogrodowej zazwyczaj zakłada utwardzenie nawierzchni, na której zamierzamy rozpocząć budowę. Czy w takim wypadku pozwolenie będzie niezbędne?

W minionym roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące budowy obiektów wolnostojących, które dokładnie uregulowały kwestię pozwoleń. Planowaną budowę należy zgłosić do odpowiedniego organu, czyli urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Złożenie takiego zawiadomienia pozwoli nam wybudować altanę bez konieczności uzyskania pozwolenia, choć wciąż będą nas obowiązywać wyznaczone limity.

Jeśli złożyliśmy już stosowne zawiadomienie, możemy śmiało skupić się na wybranym projekcie altany ogrodowej. Znakomita większość altan została wybudowana z drewna, co wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Drewno będzie doskonale komponować się z roślinnością, a same altanki drewniane staną się integralną częścią ogrodu.

Samodzielnie wybudowana altana ogrodowa — projekt

Niniejszy tekst będzie zawierał przykład tego, jak powinna wyglądać altana ogrodowa — projekt powinien uwzględniać przebieg wszystkich prac budowlanych. Budowa altany ogrodowej powinna rozpocząć się od przygotowania terenu, na którym ma powstać nasza konstrukcja. Oczywiście fundament musi zostać wykonany z twardego oraz ciężkiego materiału — w tym przypadku warto zdecydować się na beton

Może on zostać przygotowany w formie płyty lub kilku pojedynczych bloczków. Płyta jest znacznie bardziej wytrzymałym rozwiązaniem, które warto wykorzystać podczas budowy obszernych, a co za tym idzie — ciężkich altan ogrodowych. Montaż płyty jest stosunkowo prosty, ponieważ wystarczy ją lekko wkopać w ziemię, aby mniej więcej połowa fundamentu znajdowała się poniżej warstwy gleby. 

Betonowe bloczki także będą wymagać wkopania w ziemię, choć w tym przypadku głębokość będzie znacznie większa (powinna wynosić niecały metr). Wkopane bloczki należy połączyć za pomocą cementu, dzięki czemu znacznie ustabilizujemy konstrukcję.

Jeśli fundamenty zostały prawidłowo przygotowane, możemy przejść do kolejnego wymogu, który musi spełniać każda altana ogrodowa — projekt przygotowania materiału przeznaczonego do budowy. Jak już wspomnieliśmy, altanka drewniana jest doskonałym pomysłem, lecz jej budowa będzie wymagać posiadania specjalnego drewna, które zostanie odpowiednio zaimpregnowane. 

Impregnacja drewna jest niezbędna, aby zapobiec uszkodzeniom jego struktury powstałym w wyniku działania czynników atmosferycznych. Wykorzystanie właściwego drewna jest szczególnie ważne w przypadku konstrukcji nośnej, która bez wątpienia stanowi jeden z najważniejszych elementów altany. 

Oczywiście słupy nośne powinny zostać przymocowane bezpośrednio do betonowych bloczków lub płyty. Do przygotowania podstawy podłogi będziemy potrzebować kilkunastu idealnie wyprofilowanych desek. Jakakolwiek nierówność może być brzemienna w konsekwencje, dlatego stan desek warto skontrolować przy użyciu poziomicy. Deski powinny zostać ułożone pod kątem prostym, aby cała konstrukcja była równomierne rozłożona.

Obowiązkowym elementem każdej altanki drewnianej jest solidny dach, który ochroni nas przed deszczem. Jego podstawa będzie także wykonana z desek, ale cały obiekt musi zostać pokryty specjalnym wodoodpornym materiałem (najbardziej popularnymi materiałami są: papa, gonty bitumiczne oraz listewki).

Jak wybrać najlepszy projekt altany ogrodowej?

Nasz schemat można potraktować jako krótki spis najważniejszych czynności, jakie muszą zostać wykonane podczas budowy altany ogrodowej. Niektóre modele altan mają dodatkowe ściany, okna oraz inne elementy, co zwiększa zakres prac budowlanych.

Olbrzymie znaczenie ma zatem projekt altanki drewnianej. Samodzielne stworzenie projektu będzie dość trudne, ponieważ rozpisanie schematu wymaga sporej wiedzy z dziedziny architektury. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakup projektu, który zostanie przygotowany przez wyspecjalizowane firmy.

Oczywiście nie możemy wybrać dowolnego projektu altany, ponieważ każdy obiekt został stworzony według ściśle określonych wymiarów. Wielkość konstrukcji powinna być dopasowana do wymiaru naszego ogrodu. Pierwszym krokiem do zakupu odpowiedniego projektu będzie wykonanie kilku pomiarów powierzchni, na której zamierzamy wybudować altankę.

Jeśli sami nie mamy wystarczającej wiedzy na temat architektury, warto skorzystać ze wsparcia pracownika działu obsługi klienta w wybranym serwisie projektowym. Pracownik udzieli nam niezbędnych informacji dotyczących wyboru gotowego projektu. Możemy także poprosić konsultanta o przygotowanie indywidualnego schematu, który będzie dopasowany do rozmiaru naszej powierzchni.

Odpowiedni projekt stanowi gwarancję, że altanki drewniane zostaną wybudowane w należyty sposób, a ich konstrukcja będzie dość stabilna. Zalecamy korzystanie wyłącznie z usług profesjonalnych biur projektowych, których renoma została poparta przez pozytywnie opinie klientów. Jaki jest koszt zakupu pojedynczego projektu? Uśredniony przedział cenowy mieści się w granicach 300‒500 złotych. Lato zbliża się coraz większymi krokami, nie warto więc marnować

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły