Data publikacji:

Co stosować, aby odstraszyć kuny?

Kuny to inteligentne ssaki, które uwielbiają urządzić się w pobliżu naszych domów. Wybierają samochody, strychy, poddasza i tam wiją sobie gniazdko. Choć niełatwo się ich pozbyć, to istnieją skuteczne sposoby na przepędzenia drapieżników. Podpowiadamy, co odstrasza kuny oraz dlaczego powinniśmy na nie uważać.
kuna

Czym są kuny?

Zanim skupimy się na tym, by zwalczyć obecność kun w domu oraz zapobiec ich powrotom, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę kuna jest. To bardzo inteligentne ssaki, które swoim wyglądem mogą niektórym przypominać surykatki. Mają szare lub brązowe umaszczenie, ostre zęby i pazury oraz osiągają wielkość ok. 50 cm, nie licząc ogona. Są zwinne, szybkie i potrafią skakać nawet na wysokość 3 metrów.

Przeczytaj także, jak odstraszyć dzika oraz co odstrasza szczury

Jak rozpoznać obecność kuny w domu?

By zacząć zwalczać obecność kuny, musimy upewnić się, że to właśnie ona urządziła sobie przytulne gniazdko na naszym poddaszu czy w samochodzie. Zwierzę jest szczególnie aktywne w nocy i to właśnie wtedy możemy je usłyszeć. Jeśli regularnie nocami słyszymy hałasy na poddaszu, to bardzo możliwe, że to właśnie ona je wydaje. Dodatkowo kuny pozostawiają po sobie ślady. Mowa tu przede wszystkim o bardzo nieprzyjemnych odchodach oraz resztkach pożywienia. Wśród nich możemy znaleźć ptactwo czy gryzonie.

Niestety kuna na poddaszu oznacza również zniszczenia naszego domu. Do najczęstszych należą przegryzione kable, niszczenie folii dachowej czy izolacji. I to właśnie przede wszystkim dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na hałasy, które dobiegają z poddasza. W innym wypadku kuna zadomowi się na dobre, a nas będzie to sporo kosztować. Jeśli nie przepędzimy drapieżnika zawczasu, za kilka lat będzie nas czekał gruntowny remont.

Jak rozpoznać obecność kuny w samochodzie?

Kierowcy mogą spodziewać się kuny w okresie godowym, który przypada na początek marca i trwa aż do lata oraz późną jesienią, gdy nadchodzą pierwsze mrozy, a zwierzę chce się schronić. Bardzo często możemy spotkać wtedy kunę, która będzie schowana pod maską naszego samochodu. Drapieżniki szczególnie lubią te miejsce, ponieważ są osłonione od wiatru, opadów i zwykle mają wyższą niż otoczenie temperaturę. Gdy trwają gody, musimy uważać, ponieważ zwierzęta są wtedy szczególnie agresywne.

Niestety obecność kuny w samochodzie oznacza zniszczenia. Ssak nie lubi obecności innego osobnika. Gdy szuka schronienia i wyczuje zapach innej kuny (który bardzo długo się utrzymuje), zaczyna dewastować. Najczęstszymi ofiarami stają się przewody zapłonowe, sondy lambda czy wężyki. Innymi sposobami na rozpoznanie obecności kuny w samochodzie są zapach kału, trójkątne ugryzienia, nierówna praca silnika, odciski łap lub resztki futra w komorze silnika.

Co odstrasza kuny?

Na szczęście dysponujemy różnymi możliwościami na pozbycie się kuny z domu lub samochodu. Początkowo możemy spróbować sięgnąć po środki zapachowe, które działają drażniąco na ssaki i zniechęcają je do ponownych odwiedzin. Tutaj możemy skorzystać ze specjalnych preparatów lub innych substancji, które zazwyczaj posiadamy w domu. Wśród nich warto wymienić środki czystości do łazienek, np. kostki toaletowe.
Musimy jednak pamiętać, że kuny to inteligentne zwierzęta! Nie wolno podkładać zapachów na strych gołymi rękami, ponieważ one szybko rozpoznają naszą woń i nie nabiorą się na sztuczkę. Powinniśmy skorzystać z rękawiczek.

Jeśli mamy w domu psa lub kota, to i jego sierść może okazać się pomocna. Kuny nie przepadają za domowymi pupilami. Ten, kto ma takiego, doskonale wie, że i psy i koty regularnie gubią sierść. Zamiast ją odkurzać lub wyrzucać do kosza może spróbować zebrać ją i wyłożyć na strychu lub pod maską samochodu. 

Co na kuny w domu?

Równie dobrym sposobem na odstraszenie kuny jest zasadzenie rośliny, której zapach zniechęca drapieżnika do podchodzenia bliżej. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup komarzycy. To bylina o fioletowo-niebieskich kwiatach, które wydzielają bardzo intensywną woń, podobną do ziół, np. oregano. Kuny nie przepadają za tym zapachem. Możemy więc posadzić komarzycę wokół domu lub w okolicy garażu, dzięki czemu zwierzę nie będzie chciało podchodzić bliżej.

Co na kuny w samochodzie?

Jeśli kuny szczególnie atakują nasz samochód, możemy pomyśleć o zamontowaniu w garażu lub wokół miejsca parkowania specjalnych urządzeń, które odstraszają zwierzęta. Niektóre z nich wydają odgłosy spotykane w naturze. Imitują dźwięki, które przywodzą na myśl naturalnych przeciwników kuny. Znajdziemy również urządzenia, które bezpośrednio możemy zamontować w swoim samochodzie. Wydają one ultradźwięki o częstotliwości nieprzyjemnej dla kun. Również dzięki temu możemy się ich pozbyć.

Elektryczny pastuch

Jeśli chcemy zadbać o to, by nie tylko wypędzić szkodnika, ale również przeciwdziałać jego powrotom, możemy pomyśleć o elektrycznym pastuchu. To urządzenie, które montujemy przy dachu, w okolicach, w których kuna może się przedostać na strych lub poddasze. Gdy zwierzę będzie chciało wejść, pastuch uwolni prąd o niewielkim, ale wystarczającym napięciu. Nie zrobi ssakowi krzywdy, ale wyraźnie da mu do zrozumienia, że powinien sobie poszukać innej kryjówki. Gdy spróbuje ponownie się przedrzeć, pastuch znów się uruchomi.
Kuny to inteligentne drapieżniki, które nie poddają się tak łatwo. Warto jednak połączyć siły i korzystać z urządzeń oraz zapachów, które nie są zbyt przyjemne dla szkodników. Gdy okolice naszego domu będą się mu źle kojarzyć, wkrótce przestanie próbować przychodzić, a my uwolnimy się od zniszczeń, resztek pokarmu i odchodów.
Autorka: Aleksandra Bartosik