Data publikacji:

Czym najlepiej ciąć panele?

Układanie paneli to prosta czynność, dlatego wiele osób wykonujących remont podejmuje się tego zadania samodzielnie. O ile jednak samo łączenie paneli nie sprawi żadnego problemu, docinanie ich może być nieco trudniejsze. Czym ciąć panele, by uzyskać równą, nieposzarpaną linię? Jak docinać skomplikowane kształty? O czym należy pamiętać, układając panele w pokoju?

czym ciąć panele

Czym ciąć panele podłogowe?

Panele podłogowe wciąż są najpopularniejszym materiałem wykończeniowym podłóg. Są niedrogie, trwałe, odporne na wodę i dobrze imitują naturalne deski. Dodatkowo można je ułożyć samemu, niczym klocki. Kłopot pojawia się jedynie w momencie, gdy trzeba precyzyjnie dociąć panele do ścian, rurek, ościeżnic, progu czy płytek ceramicznych.

Istnieje wiele narzędzi, którymi zrobisz to w prosty sposób. Przeanalizowaliśmy najpopularniejsze wybory i wyjaśniamy ich plusy oraz minusy. Od razu zaznaczymy – nie zawsze jest sens zakupu danego narzędzia. Niektóre z nich przeznaczone są dla profesjonalistów i w domowych warunkach nie znajdą zastosowania zbyt często. Wyjaśniamy też, jakie narzędzie wybrać do docinania prostych linii, a jakie do wycinania skomplikowanych kształtów. Zobacz, czym i jak ciąć panele.

Przeczytaj również: Jaka szlifierka mimośrodowa będzie najlepsza? Ranking

Ręczna piła do paneli

Czym ciąć panele? Najbardziej oczywistym wyborem jest ręczna piła. Nie każda płatnica do drewna zda jednak egzamin. Piła do paneli podłogowych powinna mieć drobne i gęste zęby, np. 10-12 zębów na cal.

Panele laminowane, winylowe czy polimerowe są bardzo twarde, dlatego praca piłą o dużych zębach, przeznaczoną do drewna miękkiego, byłaby uciążliwa i nieprecyzyjna. Alternatywą dla płatnicy może być ręczna piła kabłąkowa z brzeszczotem do twardego drewna. 

Ukośnica

Na drugim końcu skali jest piła ukosowa. To urządzenie, z którego chętnie korzystają specjaliści. Zaletą ukośnicy jest bardzo duża precyzja oraz szybkość pracy. Dzięki stałej pozycji piły i prowadnicy można uzyskać precyzyjną i nieposzarpaną linię cięcia. Jest to szczególnie ważne na fragmentach podłogi, której krawędzie nie są ukryte pod listwą podłogową, np. przy łączeniu z progiem lub płytkami ceramicznymi.

Wadą pilarki ukosowej są duże wymiary. Zajmuje ona sporo miejsca i nie jest tak poręczna jak ręczne elektronarzędzia. Ukośnica generuje też dużą ilość pyłu, dlatego najlepiej podłączyć do niej odkurzacz. 

Pilarka tarczowa

Czym jescze ciąć panele winylowe czy laminowane? Alternatywą dla ukośnicy jest ręczna piła tarczowa. Korzystanie z niej jest mniej wygodne, ale uzyskany efekt może być równie schludny. Przyzwoitej jakości pilarkę tarczową kupisz już za ok. 200 zł, więc może to być dobra inwestycja na przyszłość.

Dla uzyskania prostych linii warto wybrać urządzenie współpracujące z szyną prowadzącą. Zaletą będzie również system odciągu pyłu. Podobnie jak ukośnica, pilarka tarczowa służy głównie do docinania prostych linii. Na rynku znajdziesz także niewielkie pilarki tarczowe multifunkcyjne z wymiennymi końcówkami

Gilotyna do paneli

Za ok. 150 zł zakupisz specjalną gilotynę do paneli. Cięcie nią paneli podłogowych jest bardzo szybkie i proste. Urządzenie to nie wymaga dostępu do gniazdka, więc sprawdzi się nawet w pomieszczeniach, w których sieć energetyczna nie została jeszcze ukończona.

Dodatkową zaletą ręcznej gilotyny jest to, że pracuje ona bardzo cicho. Linia cięcia nie jest tak gładka jak w przypadku pił tarczowych, za to gilotyna nie generuje pyłu.

Wyrzynarka

Czym ciąć panele podłogowe? Jednym z najczęściej wybieranych urządzeń jest zwykła wyrzynarka. To bardzo uniwersalne urządzenie, dlatego przyda się także w innych remontowych pracach. Waro mieć ją w swoim domowym warsztacie.

Podstawowe modele kosztują ok. 200 zł. Na rynku znajdziesz oczywiście tańsze wyrzynarki, ale ich precyzja oraz moc mogą nie wystarczyć do cięcia paneli. Aby przyciąć panele podłogowe, musisz użyć specjalnych brzeszczotów o drobnych ząbkach. 

Multitool

Multinarzędzie oscylacyjne ma wiele zastosowań, a docinanie paneli jest jednym z nich. Dzięki rozmaitym końcówkom łatwo dobierzesz ostrze, które pozwoli ci uzyskać rozmaite kształty. Tak jak wyrzynarka, tak i multitool elektryczny nadaje się zarówno do cięcia prostego, jak i wycinania krzywizn. Docinanie paneli laminowanych przy rurkach grzejników czy ościeżnicach bywa trudne, dlatego poręczny multitool z pewnością się przyda.

Szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa z tarczą 125 mm to obok wiertarki podstawowe elektronarzędzie w domowym warsztacie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć jej także do przycinania paneli. Nie jest to oczywiście komfortowe, bo szlifierka kątowa jest bardzo głośna, ale podczas remontu niewielkiego pokoju w zupełności wystarczy.

Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie i pracuj zawsze z założoną osłoną. Do cięcia paneli szlifierką kątową użyj tarczy do cięcia twardego drewna i tworzyw sztucznych. Rozpoznasz ją po specjalnych nacięciach.

Czym ciąć panele? Najbardziej uniwersalne urządzenie

Profesjonalne firmy remontowe używają podczas kładzenia paneli kilku urządzeń, w zależności od potrzeb i możliwości. Jeśli planujesz jedynie odświeżyć mieszkanie i wymienić podłogę w jednym pokoju, zakup drogich elektronarzędzi nie ma większego sensu. Proponujemy więc wybór narzędzia, które będzie w tym przypadku najbardziej użyteczne – wyrzynarkę.

Wyrzynarką dotniesz zarówno proste linie, jak i skomplikowane kształty oraz krzywizny. Kluczem do sukcesu jest jednak dobór trwałych brzeszczotów. Te najtańsze bardzo szybką się tępią i łamią. Pamiętaj też o tym, by przygotować odpowiednie stanowisko do cięcia, na którym unieruchomisz cięte panele. To niezbędne, by krawędź nie była poszarpana.

Autor: Szymon Sonik