Data modyfikacji:

Ranking elektrolitów dla dorosłych

Przyjmowanie elektrolitów jest w niektórych sytuacjach niezbędne dla dobrego funkcjonowania organizmu. Dzięki nim mamy szansę poczuć się lepiej w czasie choroby lub intensywnego uprawiania sportu. Rynek jest pełen dobrej jakości produktów, które wspomagają uzupełnianie niedoborów i są bardzo pomocne w ich zapobieganiu. Mają one rozmaitą formę, różnią się też składem. Jak spośród nich wybrać najlepsze i najbardziej dopasowane do konkretnej sytuacji elektrolity dla dorosłych? Ranking z pewnością pomoże podjąć dobrą decyzję.
elektrolity dla dorosłych

Czym są elektrolity?

Elektrolity są wodnymi roztworami sodu, potasu, wapnia i magnezu, które występują w krwi, osoczu i płynach tkankowych. Każdy z nich ma swoją funkcję. Wpływają one na wiele procesów zachodzących w organizmie, a ich odpowiedni poziom jest niezbędny do właściwego funkcjonowania wielu organów i zachowania równowagi kwasowo-zasadowej.
Chociaż elektrolity tracimy nieustannie, do ich niedoboru może dojść w czasie intensywnego wysiłku, gorączki, biegunki, upałów czy wymiotów. W takich sytuacjach pojawiają się bardzo nieprzyjemne (a czasami również niebezpieczne) objawy:
  • osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • skurcze mięśni,
  • zwiększone pragnienie,
  • zaburzenia pracy serca,
  • opuchnięte dłonie i stopy.
Potocznie elektrolitami nazywamy gotowe glukozowo-elektrolitowe płyny nawadniające lub proszki, które po rozcieńczeniu w wodzie pozwalają uzupełnić niezbędne substancje. Dostępne są elektrolity dla dorosłych i dzieci w różnej formie.

Jak uzupełnić elektrolity?

Kiedy pojawia się ryzyko niedoboru elektrolitów, konieczne jest przedsięwzięcie odpowiedniego działania jeszcze zanim pojawią się objawy. Należy wtedy intensywnie nawadniać organizm, pijąc małymi łyczkami wodę. Można również popijać sok pomidorowy, który jest skarbnicą potasu. Zdecydowanie lepiej jest natomiast zrezygnować z napojów gazowanych, kawy i herbaty. Pomocna jest również dieta bogata w warzywa i owoce oraz produkty zawierające potas, magnez oraz wapń.
W czasie upałów, choroby lub uprawiania sportu powinno się przyjmować dobrej jakości elektrolity dla dorosłych. Ranking to pomocne narzędzie, które pozwoli wybrać najlepsze dostępne produkty. Elektrolity mogą mieć formę gotowego płynu, proszku lub tabletek musujących. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, nie ma bowiem większego znaczenia dla przyswajania. Ważniejszy jest skład. Jeśli ma to być preparat dla sportowców, można pozwolić sobie na płyn, który będzie zawierał słodziki i barwniki. Szukając środka, który wspomoże w czasie chorób układu pokarmowego, najlepiej wybierać produkty z najprostszym składem.

Elektrolity dla dorosłych – ranking

Bardzo popularny preparat, ze względu na korzystną cenę, wygodną formę i optymalny skład. Po rozpuszczeniu otrzymujemy słodki płyn, w którym znajdziemy glukozę, sód, potas oraz witaminę C. Sprawdzi się idealnie po treningu.
Szczególnie przydatny w czasie biegunek produkt, który oprócz elektrolitów uzupełnia również dietę w żywe kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus GG, jest to zatem jednocześnie probiotyk. Dzięki przemyślanemu składowi nie jest konieczny zakup dwóch preparatów w czasie problemów jelitowych.
Zawiera wszystkie niezbędne substancje i jest łagodny dla układu pokarmowego, a dodatkowo posiada przyjemny smak. Będzie dużą pomocą dla organizmu, który zmaga się z problemami jelitowymi.
Korzystny zestaw, który pozwoli przygotować się na każdą sytuację. Są to elektrolity dla dorosłych i dzieci od 3. roku życia, może zatem stosować je cała rodzina. Mają przyjemny smak, dzięki czemu łatwiej o ich regularne picie w czasie problemów z układem pokarmowym.
Autorka: Nina Nadybska