Pandemia koronawirusa zmusiła wiele osób do pracy w domu, choć niestety nie każdy ma przygotowane do tego warunki. Oprócz odpowiedniego sprzętu elektronicznego, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w praktyczne biurko oraz równie wygodny fotel. To właśnie na nim spędzacie kilka godzin dziennie, siedząc przed komputerem, dlatego nie możecie pozwolić sobie na siedzenie na zwykłym, niewygodnym krześle. Temat ten dotyczy również graczy pecetowych, którzy także powinni zwrócić uwagę na wygodę oraz bezpieczeństwo. Z tego tekstu dowiecie się, jaki fotel do komputera będzie dla was odpowiedni – dostosowany do pracy biurowej czy stworzony z myślą o gamingu?
Decydując się na nowy fotel lub krzesło, musicie pamiętać przede wszystkim o tym, że nie liczy się wyłącznie jego design. Czasami zdecydowanie lepiej jest wybrać mniej okazały model, ale za to z bardziej wygodnym siedziskiem czy lepiej zaprojektowanym oparciem. Zdecydowanie najważniejsze w tego typu meblach jest to, żeby zapewniały jak największe bezpieczeństwo człowiekowi.
Kilkugodzinna sesja przed komputerem (bez względu na to, czy pracujecie, czy gracie) niesamowicie obciąża plecy, kość ogonową, barki oraz inne części ciała. Jeżeli nie zadbacie o odpowiedni fotel, to szybko możecie zacząć odczuwać bolesne dolegliwości. Problem z pewnością pogłębi się, jeśli na co dzień borykacie się z różnymi schorzeniami bądź przybieracie niewłaściwą pozycję podczas siedzenia.
Podejdźcie do tematu, jak do wyboru nowych butów. Raczej wątpliwe jest to, że kupicie obuwie, które będzie ugniatało wam palce bądź obcierało kostki. Tak samo musi być z fotelem – nie ma prawa powodować dyskomfortu, tylko powinien wspierać użytkownika przez czas na nim spędzony. Przed kupnem dobrze przyjrzyjcie się wymiarom poszczególnych elementów i obliczcie, czy będą odpowiednie do waszej budowy ciała.
Polecamy: Fotele ergonomiczne. Ranking
Z racji tego, że fotele biurowe różnią się pod pewnymi względami od modeli gamingowych, to postanowiłem opisać każdy z tych rodzajów oddzielnie. W przypadku foteli przystosowanych do pracy w domu, warto wziąć pod uwagę ich wygląd – niewykluczone, że będziecie musieli brać udział w wideokonferencjach, dlatego dobrze, żeby wasz mebel prezentował się odpowiednio elegancko, a nie młodzieżowo. Dlatego też fotele biurowe w znacznej większości dostępne są wyłącznie w kolorze czarnym.
Musicie jednak zdecydować, jaki materiał będzie dla was najbardziej odpowiedni. Jeśli macie dobrze klimatyzowane pomieszczenie i nie narzekacie na nadmierne upały, to możecie pokusić się o duży skórzany fotel. Znacząco doda on szyku waszemu biuru, a na dodatek w większości przypadków wypchany jest miękkimi gąbkami, które znacząco wpływają na komfort użytkownika. Minusem takiego rozwiązania jest jednak to, że w cieplejsze dni możecie się na nim zbyt mocno pocić.
Alternatywą są mniejsze fotele biurowe - siedzisko jest w nich obite miękką tkaniną, zaś oparcie zostało wykonane ze sportowej siatki, która bardzo dobrze przepuszcza powietrze. Ponadto wielu producentów umieszcza pod siatką miękkie podparcie odcinka lędźwiowego, odciążające plecy od zbytniego napięcia.
Warto zwrócić też uwagę na podłokietniki. Czasami wykonane są z twardej gumy, a niekiedy zostają obite materiałem z wypełnieniem. Te drugie są znacznie wygodniejsze, aczkolwiek po pewnym czasie mogą się odkształcić lub popękać, jeśli np. są zrobione ze skóry ekologicznej. Gumowe podłokietniki są o wiele bardziej trwałe, ale przy tym też mniej wygodne.
Podstawowe krzesła biurowe kupicie już za niecałe dwieście złotych, lecz warto je wybierać tylko, jeśli nie spędzacie przy komputerze zbyt dużo czasu. Warto jednak przygotować przynajmniej pięćset-sześćset złotych, żeby odczuć różnicę w komforcie. Najlepsze ergonomiczne fotele biurowe mogą natomiast kosztować nawet i dwa tysiące złotych.
Jeśli komputer nie służy wam wyłącznie do pracy, ale również do grania, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie zainwestowanie w profesjonalny fotel gamingowy. Co prawda, niektórym może nie odpowiadać ich specyficzny design, ale oczywiście jest to kwestia przyzwyczajenia. Ponadto nie wszystkie modele oferują pstrokate kolory i dziwne kształty – bez problemu znajdziecie też bardziej stonowane warianty.
Fotele lub krzesła do pracy przy komputerze są wygodne, ale nijak mają się do tego, co oferują meble stworzone z myślą o gamingu. Twórcy takich foteli doskonale zdają sobie sprawę z tego, że gracze nie zawsze przyjmują prawidłową pozycję, kiedy są mocno skupienie na rozgrywce. Dlatego też do foteli gamingowych dołączanych jest parę przydatnych akcesoriów, które maksymalnie zwiększają komfort oraz bezpieczeństwo gracza.
W droższych modelach (choć coraz częściej również w tańszych) w zestawach umieszczane są specjalnie wyprofilowane poduszki na lędźwie oraz kark. W przeciwieństwie do foteli biurowych, tutaj można regulować je do woli, za pomocą rzepów bądź pasków. Dzięki temu, bez względu na budowę waszego ciała, na pewno idealnie dostosujecie oparcie do własnych potrzeb.
Oparcia foteli dla graczy często też oferują kubełkowy kształt, z jakim mamy także do czynienia w samochodach sportowych. Podtrzymują one pozycję użytkownika, uniemożliwiając mu wiercenie się. Dzięki temu osoby skupione na zabawie nie muszą przejmować się o odpowiednie ułożenie pleców, ponieważ zadba o to ich fotel.
Rozstrzał cenowy tutaj również jest naprawdę spory, dlatego dokładnie musicie przemyśleć swój zakup. Cena dobrego fotelu dla gracza zaczyna się mniej więcej od sześciuset złotych, natomiast najlepsze modele mogą kosztować nawet ponad tysiąc złotych i więcej. Cena często może być zawyżona, jeśli np. fotel posiada dodatkowe oświetlenie LED.
Autor: Łukasz Morawski