Data modyfikacji:

Hiszpański kryminał. Po jaką literaturę sięgnąć?

Nadchodząca jesień to idealny czas na to, by uzupełnić swoją domową bibliotekę o nowe pozycje, które pozwolą nam w ciekawy sposób spędzić coraz dłuższe wieczory. Jednym z gatunków, które cieszą się niesłabnącą popularnością, są kryminały. Wartka akcja, tajemnice, zagadki oraz napięcie sprawiają, że lektura tego typu książek jest niezwykle pasjonująca. Większość osób sięga jednak po bestsellery, które zostały napisane przez jednego z autorów z Anglii i USA. Tymczasem to nie jedyne kraje, w których powstają fascynujące historie. Ciekawą propozycją dla miłośników gatunku jest hiszpański kryminał. Dlaczego warto się na niego zdecydować? Po jakie tytuły sięgnąć? Odpowiedzmy na te pytania.

hiszpański kryminał

Dlaczego warto sięgnąć po hiszpańskie kryminały?

Czy warto sięgać po najlepsze kryminały z Półwyspu Iberyjskiego? Oczywiście, że ta. Z wielu powodów - przede wszystkim poza tym, że oferują nam fascynującą, wartką akcję oraz pełnię tajemnic, pozwalają przenieść się w zupełnie inne miejsce niż to, co otacza nas za oknem. Większość historii dzieje się w Hiszpanii, dzięki czemu możemy cieszyć się pełnymi ciepła i słońca opisami przyrody, które ciekawie kontrastują z kryminalną tematyką.

To jednak nie wszystko. Hiszpańskie książki kryminalne zaskakują swoją tematyką, odchodzą od znanego schematu, pobudzają emocje, dają do myślenia. Wielu autorów z tego kraju, którzy zajmują się tematyką kryminalną, prowadzi narrację w taki sposób, że nawet osoby, które nie są miłośnikami gatunku, potrafią czerpać prawdziwą przyjemność z lektury. Nie bez znaczenia jest również fakt, że autorów jest naprawdę wielu - dzięki czemu jako czytelnicy mamy z czego wybierać. Poznajmy więc najciekawszych autorów i ich propozycje.

  1. Arturo Perez-Reverte, Szachownica flamandzka
  2. Manuel Vázquez Montalbán, Środkowy napastnik zginie o zmierzchu
  3. Alicia Giménez-Bartlett, Milczenie krużganków
  4. Claudia Piñeiro, Czwartkowe wdowy

Najlepsze hiszpańskie kryminały

1. Arturo Perez-Reverte, „Szachownica flamandzka”

Arturo Pérez-Reverte to hiszpański pisarz i dziennikarz, którego książki zostały przetłumaczone aż na 28 języków. To najlepszy dowód, że jest to osoba, której dzieła warte są uwagi. Tym bardziej, że na podstawie jego książki „Klubu Dumas” Robert Polański zrealizował film „Dziewiąte wrota”. W dorobku autora znajdziemy wiele ciekawych i fascynujących książek, jednak polecić chcielibyśmy jedną z nich. 

To idealna propozycja dla miłośników kryminałów osadzonych w historii, które przenoszą się do czasów współczesnych. Mowa tu o „Szachownicy flamandzkiej”. Akcja książki dotyczy dwóch zagadek kryminalnych - morderstw popełnionych w 1472 roku oraz w roku 1991. To, co łączy te zbrodnie, to ta sama partia szachów, która jest kluczem do rozwiązania zagadki. Książka ta jest idealną propozycją dla miłośników nagłych zwrotów akcji, mrocznych klimatów, sztuki oraz szachów. 

2. Manuel Vázquez Montalbán, „Środkowy napastnik zginie o zmierzchu”

Manuel Vázquez Montalbán to hiszpański pisarz, który ma w swoim dorobku wiele fascynujących powieści. Jest również publicystą oraz eseistą, swoje życie silnie związał z Katalonią, gdzie często rozgrywa się akcja jego książek. Jedną z pozycji, którą chcielibyśmy polecić, jest książka „Środkowy napastnik zginie o zmierzchu”. Książka ta jest wprost idealną propozycją dla wszystkich miłośników kryminalnych zagadek.

Śledząc akcję, towarzyszymy detektywowi Pepe Carvalho, którego zadaniem jest zbadanie anonimów docierających do znanego wszystkim klubu piłkarskiego FC Barcelona. Listy są niepokojące, pełne metafor, niezrozumiałych zdań i zwrotów. Jednocześnie informują (jak możemy domyślać się po tytule) o tym, że środkowy napastnik zginie o zmierzchu. Co to oznacza, czy znany piłkarz jest w niebezpieczeństwie? Czy uda się go uchronić i znaleźć autora listów? 

Jeśli lubisz powieści z dreszczykiem, sprawdź także polecane przez nas polskie kryminały oraz kryminały skandynawskie

3. Alicia Giménez-Bartlett, „Milczenie krużganków”

Alicia Giménez-Bartlett to znana hiszpańska pisarka, autorka poczytnych kryminałów, która mieszka w Barcelonie. Przed rozpoczęciem kariery pisarskiej wykładała literaturę hiszpańską przez 13 lat, zdobyła również tytuł doktora literatury na uniwersytecie w Barcelonie. Mamy więc do czynienia z autorką posiadającą doskonały warsztat, dzięki czemu jej książki czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Jej powieść „Milczenie krużganków” jest ósmym tomem cyklu o inspektorze Petrze Delicado. Z powodzeniem możemy jednak zacząć lekturę od każdego z tomów. W „Milczeniu krużganków” akcja przenosi się do klasztoru. Główna bohaterka związana jest z nim przez syna swojego męża, który odbywa tam lekcje religii. W klasztorze zaczynają dziać się niepokojące wydarzenia - znika cenna relikwia, a w kaplicy przerażone zakonnice odkrywają zwłoki. Czy uda się rozwikłać tę zagadkę?

Claudia Piñeiro, „Czwartkowe wdowy”

Claudia Piñeiro nie jest co prawda hiszpanką, jednak tworzy w tym języku. To mieszkająca w Buenos Aires dziennikarka i dramatopisarka, która zadebiutowała w literaturze książką „Czwartkowe wdowy”. Akcja powieści rozgrywa się w mieście autorki - zna je więc ona od podszewki, co pozwala nam przenieść się tam w trakcie lektury.

Akcja opowiada o grupie czterech przyjaciół, którzy każdego tygodnia spotykają się podczas wspólnego wyjścia. Ich partnerki nazywają się wówczas żartobliwie „czwartkowymi wdowami”. Niestety, podczas jednego z takich wyjść aż trzy z nich naprawdę nimi zostaje. „Czwartkowe wdowy” to mroczna zagadka połączona z fascynującym opisem argentyńskiej klasy wyższej. Luksus, z pozoru idealne i uporządkowane życie nagle zostają wspomnieniem. Czy uda się rozwikłać zagadkę i zaprowadzić spokój w życiu pięknych, młodych kobiet? 

Jak możemy zobaczyć, hiszpańskie kryminały to ciekawa propozycja dla wszystkich miłośników literatury, którzy cenią sobie wartką akcję, ciekawe tło oraz barwny język. Nic więc dziwnego, że z roku na rok liczba miłośników hiszpańskich tytułów wzrasta. Warto do nich dołączyć i odkryć nowe oblicze kryminału. 

Autorka: Kamila Łońska-Kępa