Data publikacji:

Jak pozbyć się kreta? Pięć skutecznych i prostych sposobów na kreta

Choć popularna kreskówka przyzwyczaiła nas do pozytywnego wizerunku kreta, z prawdą nie ma on niestety wiele wspólnego. Ten mały ssak jest prawdziwą zmorą rolników, ale także osób, które posiadają zadbany, przydomowy ogródek. Sprawdź pięć sposobów na to, jak pozbyć się kreta i zapomnij o kopcach szpecących twój trawnik.

kret

Najlepsze sposoby na kreta w ogrodzie

Zastanawiasz się, jak szybko pozbyć sie kreta z domowego ogródka? Mamy dla ciebie 5 prostych sposobów, dzięki którym zapomnisz o nieestetycznych kopcach szpeczących twój trwanik.

  1. Jak się pozbyć kreta, który niszczy ogród?
  2. Jak pozbyć się kreta? Pięć prostych metod

Sprawdź również, jak odstraszyć ptaki.

Jak się pozbyć kreta, który niszczy ogród?

Kret potrafi być równie uciążliwy co mrówki w ogrodzie. To malutkie zwierzę, ważące zaledwie 120 gramów, może wywołać spore spustoszenie w każdym ogródku. Kret jest bowiem świetnie przystosowany do tego, by przekopać się niemal wszędzie. Aerodynamiczny kształt ciała, duże łapki i sporo energii sprawiają, że już jeden kret w ogrodzie może pozostawić po sobie nieprzyjemne niespodzianki.

Kret, kopiąc, może uszkadzać korzenie roślin, narażać glebę na inwazję chwastów, a także uszkadzać systemy odwadniające. Wreszcie, zwierzak pozostawia po sobie wszystkim znane kopce, które mają na celu napowietrzać jego podziemne korytarze.

Jak pozbyć się kreta? Pięć prostych metod

Pamiętaj, że na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 7 października 2014 r. (Dz.U. poz. 1348) kret jest zwierzęciem podlegającym ochronie. Aby go wypłoszyć, nie można stosować metod zagrażających jego zdrowiu lub życiu. Istnieją jednak sposoby, które wypłoszą kreta bez wyrządzania mu krzywdy. Poznaj pięć prostych sposobów na kreta.

Sposób na kreta: ochronne siatki

Kret potrafi kopać naprawdę głęboko, dlatego zwykłe ogrodzenie nie będzie dla niego przeszkodą, by dostać się do twojego ogródka. Jak zatem pozbyć się kreta? Warto wypróbować specjalne siatki na krety, które uniemożliwiają kretowi wyjście na powierzchnię i tworzenie brzydkich kopców.

Dźwiękowy odstraszacz na kreta

Choć mają bardzo słaby wzrok, krety całkiem dobrze słyszą. Są płochliwe i wrażliwe na dźwięki, dlatego jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się kreta z ogródka, wywołaj odrobinę hałasu.

Istnieje wiele chałupniczych rozwiązań, takich jak umieszczenie na grządce radia lub palika z pustymi puszkami, jednak najlepszym sposobem na kreta okaże się odstraszacz ultradźwiękowy. Nie będzie on denerwować osób przebywających w ogrodzie, nie umykając jednocześnie kreciej uwadze.

Psia sierść sposobem na kreta

Wrażliwy węch kreta pozwala reagować, gdy w pobliżu znajduje się jakiekolwiek zwierzę, które mogłoby mu zagrozić. Jeśli masz psa, możesz zbierać jego sierść i rozrzucać ją po ogródku lub zakopać ją w ziemi – wówczas kret powinien się wynieść.

Jeśli nie jesteś właścicielem czworonoga, możesz zaopatrzyć się w gotowy środek na kreta zrobiony z psiego futra, nasączony dodatkowo odstraszającym zapachem.

Żywołapka na kreta

Jak pozbyć się kreta, tak by nie wyrządzić mu krzywdy? Kreta możesz bezpiecznie schwytać za pomocą żywołapki – rurki, która zamyka się, gdy zwierzę znajdzie się w środku.

Żywołapkę należy zakopać w ziemi. Gdy kret wejdzie do rury, podniesie się sygnalizator. Później wystarczy wyjąć rurkę z ziemi i wypuścić zwierzę na wolność w dzikim terenie.

Jak pozbyć się kreta? Odstraszające rośliny

Niektóre gatunki roślin, dzięki intensywnym zapachom, działają na krety odstraszająco. Aby pozbyć się problemu kopców, zasiej w ogródku rącznik pospolity, aksamitki, narcyza lub czosnek.

Jak widać, istnieją metody na to, jak pozbyć się kreta bez wyrządzania mu krzywdy i drastycznej przebudowy ogródka. Wypróbuj zaproponowane przez nas sposoby i pożegnaj się z nieproszonym gościem.

Autorka: Joanna Stanuch