Wyobraźmy sobie eleganckiego mężczyznę w starych, rozdeptanych butach. Coś nie pasuje, prawda? Nawet najlepsza garderoba nie wytrzyma konfrontacji ze znoszonym obuwiem. To samo odnosi się do samochodów, chociaż w tym wypadku dobrze dopasowane felgi są w stanie sprawić cuda. Nawet niepozorne autko zyskuje szyk i elegancję dzięki nowym, aluminiowym pierścieniom. Zresztą większość z nas wie o tym doskonale, marząc o super obręczach. Jak sprawdzić, czy felgi będą pasować? Zapraszamy do lektury.
Zacznijmy od początku. Czym jest felga? Jest to element koła, na który zakłada się oponę. Felga przenosi siłę z piasty koła na gumę. Przy okazji, dzięki otworom w niej wykonanym wentyluje układ hamulcowy, obniżając jego temperaturę.
Jakie felgi kupić? Główne parametry doboru felgi to:
O tym, czy felgi będą pasować, decyduje korelacja wszystkich powyższych punktów naszej listy. Powinniśmy dodać jeszcze zewnętrzne atrybuty auta, takie jak wielkość, kolor, typ itd. Duży pojazd na małych kółeczkach nie wyglądałby poważnie, podobnie rzecz się ma w przypadku odwrotnym. Zachowanie proporcji także może mieć ogromne znaczenie.
Materiał, z jakiego jest wykonana felga, ma wpływ na cenę, lecz także świadczy o charakterze kierowcy. Osoby ze sportowym zacięciem, ceniące sobie lans i szyk z pewnością zwrócą uwagę na felgi aluminiowe, jak choćby Alufelgi Alutec Grip.
Praktycy zadowolą się otoczkami stalowymi, znacznie tańszymi, chociaż też doskonale spełniającymi swoje funkcje. Z technicznego punktu widzenia alufelgi (do stopu dodaje się magnez) są wytrzymalsze i lżejsze, jednak naprawa ewentualnych uszkodzeń może być bardzo kosztowna.
Z uwagi na stale rosnąca popularność felg aluminiowych poświęćmy im nieco więcej miejsca.
Zobacz, jak wykonać malowanie felg aluminiowych
Zastanówmy się, jakie znaczenie ma dla nas powyższe zestawienie, posługując się kilkoma przykładami.
Niska waga wpływa na dynamikę jazdy, ułatwia montaż, a także zmniejsza spalanie. Brak zmian strukturalnych materiału przy niskich temperaturach oznacza, że w naszej strefie klimatycznej nie występują mrozy, które mogłyby spowodować istotne odkształcenie się stopu aluminium, mogące wpłynąć na ogólne cechy użytkowe felgi. Dobre przewodnictwo cieplne pomaga w odprowadzeniu nadmiaru ciepła z układu hamulcowego.
O korzyściach płynących z niskiej odporności na korozję nikogo nie trzeba przekonywać. Felgi stalowe łatwiej uszkodzić, są mniej trwałe, przy czym naprawa nie stanowi żadnego kłopotu. Przykładem takiego produktu są felgi KFz 6.50 × 17 5 × 114.3 ET50.
Nie sposób nie wspomnieć o marzeniu każdego rasowego rajdowca, czyli o wynalazku koncernu Ronal. Felgi karbonowe, wykonane z włókien węglowych, stanowią ekstraklasę w rozumieniu estetyki, wytrzymałości, lecz także niestety ceny.
Średnica oraz szerokość podawane są w calach (2,54 cm). Od nich zależą rozmiary opon. Przed zakupem należy dokonać dokładnej analizy nadkola. Zbyt duże felgi sprawią, że manewrowanie pojazdem stanie się niemożliwe.
Co to jest ET felgi? ET to odległość pozioma, z jaką mamy do czynienia pomiędzy miejscem montażu felgi do piasty a płaszczyzną jej symetrii. Aby dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy felga pasuje do auta, trzeba uwzględnić wartość ET, podawaną w milimetrach. Zbyt duża spowoduje ocieranie się obręczy o zacisk hamulcowy, nadkole i inne elementy zawieszenia.
Z kolei sytuacja odwrotna, zbyt niskie ET objawi się wystawaniem opony poza obręb pojazdu. Jest to co prawda bardzo widowiskowe, lecz także dość niebezpieczne. Grozi bowiem ocieraniem się gum o błotnik, a w konsekwencji prowadzi do pęknięcia opony w czasie jazdy.
Liczba otworów montażowych i ich rozstaw. Nie trzeba dodawać, iż powinna być ona tożsama z liczbą otworów na piaście. Średnica otworu centrującego ma znaczenie w odniesienie do wymiarów piasty. Innymi słowy, pierścienia z niewielkim otworem nie zamontujemy, natomiast duży otwór uniemożliwi prawidłowe przyleganie obręczy do piasty.
Jak sprawdzić, czy felgi będą pasować? Wystarczy wcześniej zapoznać się ze specyfikacją swojego auta lub dokonać samodzielnego przeglądu uwzględniającego przedstawione wyżej parametry.
Zasadą powinno być, że ostateczny wybór felgi powinien być uzasadniony wymogami bezpieczeństwa. Nie jest to takie proste, biorąc pod uwagę atrakcyjność poszczególnych wzorów pierścieni.
Aby ustrzec się niemiłych niespodzianek, warto zadbać, by zakupy były dokonywane tylko za pośrednictwem zaufanych źródeł. Dzięki temu zyskujemy pewność, że produkt spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa potwierdzone stosownymi certyfikatami.
Gwoli przypomnienia podajmy przykładowe oznaczenia obręczy z wyjaśnieniem. Typowe oznaczenie felgi: 6.5 × 16 5 × 108, określa jej parametry, gdzie 6.5 to szerokość wyrażona w calach, 16 – średnica (w calach), 5 – piasta felgi z pięcioma otworami montażowymi, 108 – średnica (w milimetrach) okręgu utworzonego przez otwory montażowe.
Proste, prawda? No, to szerokiej drogi! I bezpiecznej!
Autor: Maciej Mrozowski