Jeżeli natomiast ziemia jest wilgotna i zbita, a po wzięciu jej w rękę z łatwością uformujemy twardą kulkę – wówczas nasza ziemia nie przepuszcza powietrza. W takiej ziemi korzenie mają tendencję do gnicia, a zbita forma ziemi uniemożliwia im pobranie cennych składników.
Najbardziej optymalnym rodzajem gleby pod względem jej struktury jest ziemia, która posiada grudki, mogą znajdować się w niej również włókna świadczące o obecności rozkładających się resztek innych roślin (tzw. włókna próchnicowe). To właśnie z tych fragmentów rośliny czerpią życiodajne elementy odżywcze. Wróćmy jednak do struktury naszej gleby – po określeniu stanu wyjściowego ustalmy, czy należy dodać do niej zwartego budulca, czy „rozrzedzić” ją bardziej sypką ziemią. Jak zatem zrobić samemu odpowiednią ziemię przepuszczalną?
Przeczytaj, jaka ziemia do zamiokulkasa będzie najlepsza
W przypadku posiadania zbyt zbitej ziemi, możemy dodać do niej żwiru czy piasku. Rozluźniamy tym samym strukturę naszej ziemi, by uniemożliwić nadmierne zbieranie się wody. Zbyt zbita forma ziemi również nie jest korzystna dla roślin, ponieważ pomimo zawarcia składników odżywczych, korzenie mają utrudnione zadanie podczas pobierania ich z twardej i zbitej gleby.
Przed użyciem nawozu, np. w granulkach, podzielmy nasze rośliny na grupy o podobnych wymaganiach. Wówczas ustalimy grupy, które potrzebują tych samych bodźców do poprawnego wzrostu. Dostępne są na przykład oborniki naturalne w formie granulatu czy mieszanki odpowiednie dla optymalnego wzrostu trawników. Innym rodzajem są granulaty do podsypywania iglaków.
Zobacz, jaka ziemia do traw ozdobnych będzie najlepszym wyborem
Bywa, że gotowe mieszanki ziemi zawierają już w sobie nawozy dedykowane poszczególnym gatunkom roślin, na przykład kwiatom doniczkowym o zielonym wybarwieniu. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy kupiona przez nas ziemia pakowana posiada już nawóz – i jeśli tak, to jaki jest jego skład.
Ziemia o odpowiednim stopniu przepuszczalności to jeden z niezbędnych elementów dorodnego wzrostu roślin. Kolejnymi kwestiami są: nasadzenie roślin w odpowiadających im warunkach (stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste), odpowiednia podaż wody, regularne nawożenie. Do innych zabiegów pielęgnacyjnych należą między innymi: podcinanie gałązek drzewek, umieszczenie tyczek, przycinanie krzewów. Warto zapoznać się z konkretnymi wymaganiami naszych roślin, wówczas można kompleksowo o nie zadbać – od przygotowania gleby po ich odpowiednie rozmieszczenie i dalszą pielęgnację.