Data publikacji:

Jak zrobić przepuszczalną ziemię?

Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy prace ogrodowe, by wkrótce móc cieszyć się kwitnącymi kwiatami, zielonymi drzewkami ozdobnymi oraz obfitymi zbiorami owocowo-warzywnymi. Warto zacząć od zastanowienia się nad najlepszą ziemią dla potrzeb naszych roślin. Ogrodnikom zależy na ziemi, która jest jednocześnie przepuszczalna, jak i zawierająca związki odżywcze. Jak zatem zrobić przepuszczalną ziemię?
jak zrobić przepuszczalną ziemię

Jak zrobić przepuszczalną glebę? Badamy stan wyjściowy gleby

Zanim przystąpimy do wykonania ziemi przepuszczalnej, zbadajmy stan wyjściowy naszej gleby. Aby określić, jaka gleba dominuje w naszym ogrodzie, należy sprawdzić jej strukturę. Jeśli ziemia wręcz przesypuje nam się przez palce – mamy do czynienia z ziemią piaszczystą, która jest najuboższa w składniki odżywcze. Rośliny najczęściej mają problem w tym przypadku z pobraniem odpowiedniej ilości wody oraz innych korzystnych składników i nie rosną tak szybko – raczej walczą o przetrwanie w trudnych warunkach.

Jeżeli natomiast ziemia jest wilgotna i zbita, a po wzięciu jej w rękę z łatwością uformujemy twardą kulkę – wówczas nasza ziemia nie przepuszcza powietrza. W takiej ziemi korzenie mają tendencję do gnicia, a zbita forma ziemi uniemożliwia im pobranie cennych składników.

Najbardziej optymalnym rodzajem gleby pod względem jej struktury jest ziemia, która posiada grudki, mogą znajdować się w niej również włókna świadczące o obecności rozkładających się resztek innych roślin (tzw. włókna próchnicowe). To właśnie z tych fragmentów rośliny czerpią życiodajne elementy odżywcze. Wróćmy jednak do struktury naszej gleby – po określeniu stanu wyjściowego ustalmy, czy należy dodać do niej zwartego budulca, czy „rozrzedzić” ją bardziej sypką ziemią. Jak zatem zrobić samemu odpowiednią ziemię przepuszczalną?

Przeczytaj, jaka ziemia do zamiokulkasa będzie najlepsza

Ziemia przepuszczalna – jak ją zrobić samemu?

Jeśli mamy do czynienia ze zbyt piaszczystą, lekką ziemią – wówczas konieczne będzie odpowiednie nawożenie naszej gleby. Dostarczamy jej składników odżywczych oraz cięższej struktury. Poprawi to zatrzymywanie wody, z czego niewątpliwie skorzystają korzenie naszych roślin ogrodowych. Do ziemi piaszczystej dosypujemy torfu bądź ziemi gliniastej. Pamiętajmy przy tym, że torf z natury posiada odczyn kwaśny – jeżeli mamy w planach sadzić iglaki, to świetnie! Wówczas dodanie odrobiny torfu do naszej piaszczystej ziemi powinno wystarczyć. Jeśli natomiast planujemy warzywnik bądź rabaty kwiatowe czy zasadzenie drzewek, które nie rosną dobrze na kwaśnej ziemi, użyjmy odkwaszonej formy torfu (np. odkwaszonego substratu torfowego).

W przypadku posiadania zbyt zbitej ziemi, możemy dodać do niej żwiru czy piasku. Rozluźniamy tym samym strukturę naszej ziemi, by uniemożliwić nadmierne zbieranie się wody. Zbyt zbita forma ziemi również nie jest korzystna dla roślin, ponieważ pomimo zawarcia składników odżywczych, korzenie mają utrudnione zadanie podczas pobierania ich z twardej i zbitej gleby.

Jak zrobić glebę przepuszczalną w doniczce?

Coraz częściej decydujemy się na hodowlę roślin w doniczkach. Umożliwia to uprawę kwiatów i warzyw w domowych warunkach, a także proste stworzenie „domowej szklarni”. Decydując się na uprawę roślin w donicy, warto wysypać na dno donicy keramzyt bądź warstwę kamyków. Jest to warstwa zapewniająca drenaż. Oznacza to, że wszelka spływająca woda będzie zatrzymywać się właśnie w tym miejscu, nie doprowadzając do zagrożenia gniciem korzeni. Dobrze również, gdy donica posiada otwory i woda może wypłynąć na przygotowaną podstawkę. Jeśli nasza donica nie posiada otworów, wówczas możemy albo je dorobić własnoręcznie, albo wysypać grubszą warstwę drenażową. Gleba przepuszczalna w donicy może stanowić mieszankę różnych ziem, by uzyskać ziemię zarówno przepuszczalną, jak i bogatą w składniki odżywcze. Możemy również zakupić gotową ziemię uniwersalną. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku hodowli roślin w donicach. Jeśli ziemia okaże się zbyt zbita, dorzucamy żwiru i delikatnie mieszamy.

Ziemia a nawozy

Warto przynajmniej raz w roku użyć nawozu, by wzbogacić naszą ziemię o cenne składniki, które pobierane są przez korzenie wraz z wodą. Nawóz może być organiczny (naturalny) albo sztuczny. Nawozy mają również różną formę – granulatu, formę płynną, a także proszku do rozrobienia w wodzie. Nawóz w formie kompostu możemy również wykonać sami.

Przed użyciem nawozu, np. w granulkach, podzielmy nasze rośliny na grupy o podobnych wymaganiach. Wówczas ustalimy grupy, które potrzebują tych samych bodźców do poprawnego wzrostu. Dostępne są na przykład oborniki naturalne w formie granulatu czy mieszanki odpowiednie dla optymalnego wzrostu trawników. Innym rodzajem są granulaty do podsypywania iglaków.

Zobacz, jaka ziemia do traw ozdobnych będzie najlepszym wyborem

Bywa, że gotowe mieszanki ziemi zawierają już w sobie nawozy dedykowane poszczególnym gatunkom roślin, na przykład kwiatom doniczkowym o zielonym wybarwieniu. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy kupiona przez nas ziemia pakowana posiada już nawóz – i jeśli tak, to jaki jest jego skład.

Ziemia o odpowiednim stopniu przepuszczalności to jeden z niezbędnych elementów dorodnego wzrostu roślin. Kolejnymi kwestiami są: nasadzenie roślin w odpowiadających im warunkach (stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste), odpowiednia podaż wody, regularne nawożenie. Do innych zabiegów pielęgnacyjnych należą między innymi: podcinanie gałązek drzewek, umieszczenie tyczek, przycinanie krzewów. Warto zapoznać się z konkretnymi wymaganiami naszych roślin, wówczas można kompleksowo o nie zadbać – od przygotowania gleby po ich odpowiednie rozmieszczenie i dalszą pielęgnację.

Zdjęcie: NomadSoul1/Envato Elements