Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) jest jedynym gatunkiem z rodziny wrzosowatych. Występuje niemal w całej Europie, a także na obszarach Afryki czy Azji. W innych regionach świata jest obecny jako tak zwany gatunek zawleczony. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, występującym bardzo licznie zwłaszcza na różnego rodzaju leśnych polanach.
Wrzos jest rośliną wieloletnią. Ta niska krzewinka osiąga wysokość 30–40 centymetrów. W okresie wiosny i lata jest zieloną rośliną, by jesienią, gdy inne kwiaty kończą swój cykl kwitnienia, zakwitnąć głównie w kolorach fioletu, różu i bieli. W symbolice ludowej wrzosy są kojarzone z mocą, ochroną przed chorobami, miłością i spokojem, dlatego warto spróbować je hodować we własnym domu czy mieszkaniu. Wrzosy są bardzo cenionymi roślinami ozdobnymi. Warto wspomnieć, że wrzosy to rośliny miododajne.
Doniczkowe wrzosy pięknie wyglądają jako sezonowa ozdoba. Są niejako symbolem jesieni. Nazwa miesiąca wrzesień wywodzi się właśnie od wrzosów. Jednak bardzo często rośliny te nie dożywają kolejnego sezonu w domowym zaciszu. Wiąże się to z nieprawidłową pielęgnacją tej wymagającej rośliny. Hodowanie wrzosów w domu nie jest łatwe. Wbrew pozorom są to kapryśne i posiadające wysokie wymagania rośliny. Kluczowym elementem troski o wrzosy jest wybór odpowiedniego podłoża. Jaka ziemia do wrzosów w doniczce będzie odpowiednia?
Przeczytaj także, jaka ziemia do monstery będzie odpowiednia
Wrzosy są niezwykle wybredne w stosunku do podłoża, w jakim żyją. Podłoże powinno być o odpowiednim pH, umożliwiające odprowadzenie wody i średnio żyzne. Bezpośrednio po zakupie wrzosów w doniczkach należy je bezwzględnie i szybko przesadzić. W doniczce sklepowej zawierają one zbyt mało podłoża, które dodatkowo nie jest odpowiednio przystosowane do dłuższej uprawy rośliny. Zazwyczaj jest to sam torf, nawet bez warstwy drenującej.
Przesadzanie wrzosów rozpoczynamy od wyłożenia dna doniczki keramzytem. Stworzy on warstwę drenażu, który jest istotny dla prawidłowego wzrostu wrzosów. Keramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania naturalnej gliny. Nie zawiera domieszek i podczas jego produkcji nie powstają odpady.
Doniczka, do której przesadzamy wrzosy, powinna zawierać odpływ. Rośliny te są bardzo wrażliwe na zalanie. Zbyt duża ilość wody sprawia, że korzenie ulegają procesowi gnicia, roślina może chorować i zahamowane są procesy wzrostu i rozwoju wrzosów.
Gdy posiadamy odpowiednią doniczkę i dno wysypiemy keramzytem, kolejnym kluczowym krokiem jest uzupełnienie doniczki odpowiednio wybranym podłożem. Dla wrzosów najbardziej odpowiednią ziemią jest ta kwaśna. Wrzosy lubią podłoże o pH 3,5–5,0. Ziemia powinna być piaszczysta, raczej sucha i przepuszczalna.
Do sadzenia wrzosów warto wykorzystać podłoże specjalnie dla nich przeznaczone. Zawiera ono odpowiednie składniki, które sprawiają, że roślina rośnie prawidłowo oraz kwitnie przez dłuższy czas. Dodatkowo odpowiednio dobrana ziemia sprawia, że bylina ma szansę przetrwać kilka lat w doniczce.
Gotowa ziemia do wrzosów posiada odpowiednie, kwaśne pH. Jeżeli chcemy sami przygotować ziemię do wrzosów w doniczce, warto zaopatrzyć się w keramzyt, torf, zmieloną przekompostowaną korę, perlit czy piasek. Jaką ziemię lubią wrzosy? Dobra ziemia do wrzosów to taka, która zawiera unikalną mieszankę składników zapewniających roślinie optymalne warunki do wzrostu i kwitnienia.
Podczas sadzenia rośliny nie należy umieszczać zbyt głęboko w doniczce. Na wierzch warto wysypać korę np. z sosny. Aby wrzosy jak najdłużej cieszyły oko w domu, dobrze jest umieścić je w nasłonecznionym miejscu z dala od źródeł ciepła.
Szczególnie ważne jest, aby do pielęgnacji wrzosów nie stosować standardowych nawozów mineralnych. W tym przypadku doskonale sprawdzą się wyłącznie specjalistyczne nawozy, które nie powodują wzrostu pH gleby.
Wrzosy obcina się wczesną wiosną. W kwietniu należy przyciąć wszystkie pędy tuż pod zasuszonym kwiatostanem. Dzięki temu nowe przyrosty będą bardziej okazałe.
Hodowla wrzosów jest wymagająca. Należy pamiętać o wielu szczegółach. Ich system korzeniowy posiada słabą zdolność sorpcyjną. Jest to spowodowane wytwarzaniem przez roślinę małej liczby włośników. W konsekwencji woda i składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju rośliny są pobierane w minimalnym stopniu. Z pomocą przychodzą szczepionki mikoryzowe. Dzięki ich aplikacji poprawia się wzrost, kwitnienie i żywotność wrzosów.
Wrzosy są symbolem jesieni, dlatego warto je mieć w swoim domu czy mieszkaniu. Gdy zapewnimy wrzosom optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, wtedy odwdzięczą się długim i obfitym okresem kwitnienia. Odpowiednio pielęgnowane wrzosy cieszą oko przez wiele długich jesiennych dni.