Data modyfikacji:

Keramzyt ogrodniczy: co to jest i w jakim celu się go stosuje?

Keramzyt to produkt stosowany od niedawna w ogrodnictwie, który zyskał w krótkim czasie wielu zwolenników, gdyż posiada mnóstwo uniwersalnych zastosowań. Czym jest keramzyt, w jakim celu się go stosuje? Dowiesz się z naszego artykułu.

karezm

Keramzyt - co to jest?

Keramzyt to lekkie, porowate kuleczki różnej wielkości, które otoczone są twardą skorupą. Keramzyt powstaje z naturalnej gliny ilastej, a dokładnie otrzymywany jest poprzez wypalanie tego typu gliny w piecach obrotowych, których temperatura sięga nawet 1 200° C! Dzięki tak wysokiej temperaturze materiał staje się wyjątkowo twardy, ale wysoka temperatura sprawia, że jest on także wolny od wszelkich patogenów, które zneutralizowała temperatura ponad 1 000° C. Co więcej, jest on odporny na działanie wszelkiego rodzaju grzybów, pleśni czy szkodników. Ponadto jest on obojętny chemicznie, co nie jest zbyt częstym zjawiskiem, dzięki czemu nie zmienia pH gleby, w której go umieścimy. Keramzyt to materiał, który nie jest wypłukiwany przez wodę ani rozpuszczalny. Za to inną jego cechą charakterystyczną jest łatwość nasiąkania wodą. Stwierdzono także, że keramzyt z biegiem czasu nie traci swoich właściwości. Co ważne, dzięki swoim cechom, jest to surowiec wyjątkowo uniwersalny, który bardzo często wykorzystywany jest w ogrodnictwie. A dzięki nam dowiesz się, na jak wiele sposobów możesz go zastosować w swoim ogrodzie, ale nie tylko!

Keramzyt – właściwości

Wszystkie powyższe właściwości sprawiają, że posiada on bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Mowa choćby o:

  • izolacji;
  • drenażu podłoża;
  • spulchnianiu ziemi;
  • nawilżaniu powietrza.
  1. Izolacja od warunków atmosferycznych

    Keramzyt jest doskonałym izolatorem. Będzie on więc idealny w przypadku ściółkowania naszych roślin, gdyż bardzo dobrze radzi sobie z izolowaniem zimna, ciepła oraz wilgoci. Keramzyt może także uniemożliwić wzrost chwastom oraz ograniczyć parowanie wody, tym samym gleba przez dłuższy czas pozostanie nawilżona. W jaki sposób z keramzytu stworzyć ściółkę? Wystarczy grubszą warstwę produktu ułożyć wokół roślin. Jeśli jest ona posadzona po wietrznej stronie, należy keramzyt delikatnie uklepać z ziemią, aby w przypadku silnego powiewu nie przemieścił się. Dobrym sposobem jest także wymieszanie keramzytu z drewnianą korą, która jest cięższa od naszego głównego surowca. Ściółkowanie będzie doskonałe zarówno w przypadku rabat, jak i kwiatów posadzonych w doniczkach na tarasie, balkonie czy w domu.

  2. Keramzyt do kwiatów - doskonały drenaż

    W przypadku roślin doniczkowych równie istotny, co izolacja, jest także właściwy drenaż gleby. Dlatego keramzyt w doniczce umieszcza się na jej dnie. Ile keramzytu do doniczki należy wsypać? Warstwa drenażu powinna mieć co najmniej kilka centymetrów. Następnie do doniczki wsypuje się ziemię i zasadza roślinę. Keramzyt na dnie umożliwia swobodny odpływ zbyt dużej ilości wody z wierzchnich warstw doniczki. Dzięki takiemu zabiegowi ograniczamy prawdopodobieństwo gnicia bryły korzeniowej, gdyż większość roślin nie przepada za zbyt nawodnioną ziemią. Keramzyt powinien być stosowany bez względu na wiek rośliny, gdyż właściwy drenaż jest istotny zarówno dla sadzonek, jak i wiekowych okazów.

  3. Spulchnianie - keramzyt jako dodatek do podłoża

    Materiał może być także wymieszany bezpośrednio z ziemią doniczkową. Dzięki temu gleba będzie spulchniona i napowietrzona, a więc doskonała dla takich gatunków jak palmy, kaktusy czy orchidee. W przypadku spulchniania podłoża, warto zastosować mniejsze rozmiary keramzytu. Wtedy będziemy mieć pewność, że keramzyt zostanie dobrze wymieszany z ziemią.

  4. Keramzyt a nawilżanie

    Keramzyt nie tylko łatwo nasiąka wodą, ale także oddaje ją w równomierny sposób. Jeśli nasze rośliny lubią wilgotne powietrze, warto do podstawki wsypać keramzyt, a następnie go delikatnie podlać. Dzięki temu wchłonie wodę, a po pewnym, krótkim czasie zacznie parować, nawilżając powietrze wokół rośliny. Jeśli posiadamy sporą gromadę kwiatów, pomiędzy nimi można ustawić miseczki z wilgotnym keramzytem.

Keramzyt - inne zastosowania

Ów materiał jest zdecydowanie uniwersalnym surowcem, dlatego posiada mnóstwo zastosowań, które nie są powiązane tylko z ogrodnictwem i ochroną roślin. W jaki inny sposób można wykorzystać keramzyt?
  • Keramzyt w akwarium - w przypadku akwarium materiał może służyć do filtracji wody znajdującej się w pojemniku. Uważany jest za tak zwany „filtr biologiczny”. Powinien być stosowany jako pierwsze sypkie złoże stosowane po filtracji mechanicznej, zarówno w akwariach słodkowodnych, jak i słonowodnych. Jest on idealnym siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych. Ponadto usuwa brzydki zapach, przetwarza azotyny i amoniak w azotany.
  • Keramzyt budowlany - zastosowanie keramzytu podsypkowego w budownictwie jest właściwie wszechstronne. Zazwyczaj jest stosowany jako izolacja cieplna, akustyczna. Keramzyt ogranicza także wilgoć w budynku. Można nim izolować sklepienia, dachy, kanały instalacyjne, ściany fundamentowe czy piwniczne, stropy i stropodachy. Ponadto może być stosowany jako materiał izolacyjny do wykonania podłogi. Keramzyt nadaje się także do naprawy i wzmacniania takich elementów jak drogi czy zbocza.
  • Element dekoracyjny - odpowiednio zaaranżowany, może stanowić przyjemny dla oka element ogrodu. Można nim na przykład wysypać całość lub boki ścieżki ogrodowej.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy cię, że naturalny materiał, jakim jest keramzyt, jest przydatny zarówno w pracach ogrodowych, akwarystycznych czy budowlanych. Będzie także wspaniale wyglądać jako element ozdobny na tarasie czy ogrodzie. Znasz inne zastosowania keramzytu? Podziel się z nami nimi!

Autorka: Katarzyna Pyrek