Data modyfikacji:

Kompresor a sprężarka. Czym się różnią?

Często na kompresor mówimy sprężarka i odwrotnie – na sprężarkę kompresor. Używamy tych zwrotów zamiennie, nie zawsze mając świadomość ich różnic. Podobieństwo prawdopodobnie pochodzi od tłumaczenia z języka angielskiego, w praktyce jednak oba te urządzenia różnią się od siebie. Czym zatem różni się kompresor od sprężarki?

komopresor

Kompresor a sprężarka – różnice

Jaki kompresor wybrać? A może lepsza będzie sprężarka? Podpowiadamy, jakie są różnice między kompresorem a sprężarką.

Sprężarka jest urządzeniem służącym do wytwarzania wysokiego ciśnienia sprężonego gazu lub służąca do wymuszenia jego przepływu. Kompresor natomiast jest jednym z trzech urządzeń z rodziny sprężarek, obok dmuchaw i wentylatorów. Trafnym jest więc stwierdzenie, że kompresor to sprężarka, jednak w drugą stronę to już nie działa. 

Nie każdą sprężarkę można nazwać kompresorem. Sprężarki pełnią bardzo ważną funkcję w naszym życiu. Są jednymi z najpopularniejszych urządzeń na rynku i wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Dla przykładu, najczęściej używana przez nas sprężarka znajduje się w lodówce i odpowiada za chłodzenie. Jak widać, nie są tylko samodzielnymi urządzeniami, ale stanowią też integralną część z kilkoma podzespołami, dając całkiem nowy produkt. Kompresor jest jednym z podstawowych narzędzi na wyposażeniu warsztatowym.

Kompresory dostępne są w różnych rozmiarach. Mniejsze egzemplarze przydadzą się bardziej w przydomowych warunkach typu garaż czy warsztat. Posłużyć może do prostych prac blacharskich, pompowania opon lub po prostu do czyszczenia narzędzi sprężonym powietrzem. 

Kompresory posiadają dość sporą moc, jak na warunki potrzebne do użytkowania. Problem stanowić może jedynie pojemność butli magazynującej sprężone w komorze powietrze. Im większy zbiornik, tym większą pracę może wykonać kompresor. Pamiętać należy jednak, że większa butla dłużej się napełnia, przez co sprężarka potrzebuje pobrać więcej mocy, aby uzupełnić braki. Na warsztatowe, przemysłowe warunki najlepiej inwestować w kompresory o wydajności nie mniejszej niż 500–600 litrów/minutę. Domowemu mechanikowi czy majsterkowiczowi w zupełności wystarczy kompresor o wydajności do 200 litrów/minutę.

Zastosowanie sprężarki jest znacznie szersze niż kompresora. Oprócz wspomnianej wcześniej lodówki spotykamy ją między innymi w suszarkach do włosów, odkurzaczach i wielu innych urządzeniach AGD oraz w samochodach i maszynach przemysłowych. Sprężarka powinna być na podstawowym wyposażeniu każdego amatora majsterkowania. Pomoże ona nie tylko wyczyścić zabrudzone narzędzia, ale również zdmuchnie ciężki brud z innych powierzchni. Posłużyć również może do malowania różnych elementów pod ciśnieniem.

Zobacz także nasze porównanie kompresor olejowy czy bezolejowy

Kompresor a sprężarka – co wybrać?

Chcąc wybrać jedno z tych urządzeń, znać trzeba przed wszystkim swoje potrzeby. Wybierając kompresor lub sprężarkę, warto patrzeć na takie dane jak ciśnienie, pojemność zbiornika, wydajność oraz poziom natężenia hałasu. Główną rolę grają tu też producenci. W przypadku chęci zakupu jednego z tych urządzeń, warto sugerować się opiniami i markami producentów. Cena w tym przypadku nie powinna być wyznacznikiem. Jakość i trwałość tych urządzeń powinna być jak największa. Jeżeli urządzenie służyć ma wyłącznie do przydomowych prac, zdecydowanie bardziej opłaci się model bezolejowy. Jeżeli jednak urządzenie służyć ma do regularnej pracy, model olejowy jest jedynym słusznym rozwiązaniem.

Zdjęcie: duallogic/Envato Elements