Data modyfikacji:

Kosiarka automatyczna. Ranking polecanych modeli

Utrzymanie idealnego stanu trawy wymaga dużego nakładu pracy. Najbardziej czasochłonne jest koszenie, które w okresie letnim trzeba powtarzać nawet co tydzień. A gdyby zrobił to za ciebie ktoś inny i to codziennie? Wyjaśniamy, jak działa i do jakiego ogrodu się nadaje kosiarka automatyczna, a także prezentujemy ranking najlepszych modeli.

kosiarka automatyczna

Najlepsze kosiarki automatyczne: ranking

Koszenie trawy nie należy do twoich ulubionych zajęć i nawet najlepszy model z rankingu kosiarek spalinowych czy elektrycznych cię do tego nie przekona? Może warto postawić na kosiarkę automatyczną. Ranking popularnych produktów pomoże ci podjąć decyzję o zakupie.

 1. NAC RLM1800-T
 2. Stiga Autoclip M5
 3. Bosch Indego S+ 350
 4. Worx Landroid M1000
 5. Wolf-Garten Loopo S150

Czym jest i jak działa kosiarka automatyczna z naszego rankingu?

Praca robota koszącego w dużej mierze przypomina działanie odkurzacza automatycznego. Jest to inteligentna kosiarka samoczynnie kosząca trawnik, pracująca w pełni bezobsługowo. Po skończonej pracy urządzenie wraca do stacji dokującej, gdzie ładuje baterie i czeka na kolejny cykl pracy.

Kosiarka automatyczna obsługuje obszar ograniczony rozłożonym na trawie lub wkopanym w ziemię kablem. Urządzenie rozpoznaje niskie napięcie płynące przez przewód i ogranicza pole działania. Kierunek jazdy zmieni też po wjechaniu w przeszkodę lub zbyt wysoką trawę. W większości przypadków możliwe jest także ręczne sterowanie kosiarką.

Co dzieje się ze ściętą trawą?

Jak łatwo zauważyć, niewielkie kosiarki automatyczne nie są wyposażone w kosz na trawę. Co się z nią dzieje po skoszeniu? Czy trzeba ją zgrabić ręcznie? Nic z tych rzeczy! Dzięki temu, że trawa koszona jest niemal każdego dnia, koszone są jedynie niewielkie drobinki źdźbeł. Tak małych fragmentów trawy nie trzeba grabić, gdyż stanowią naturalny nawóz dla trawnika. Nie tworzą mchu oraz nie ograniczają dostępu wody, więc żadne dodatkowe zabiegi nie są konieczne.

Kosiarka automatyczna odpowiada stosowanej w klasycznych kosiarkach funkcji mulczowania, czyli rozdrabniania trawy. Istnieją roboty koszące zbierające trawę, ale trzeba je ręcznie opróżniać, co kłóci się z ideą automatycznego koszenia.

Czy kosiarka automatyczna sprawdzi się na każdym trawniku?

Aby móc skorzystać z kosiarki automatycznej, należy przygotować trawnik. Samojezdne urządzenie poradzi sobie z nierównościami terenu, ale na trawniku nie mogą znajdować się kwiaty, dziury czy wysokie kępy trawy.

Najlepiej automatyczna kosiarka współpracuje z zadbanymi, gładkimi trawnikami. Nie nadaje się natomiast to wycinania mocno zarośniętego trawnika, dlatego przed pierwszym użyciem warto skosić trawę klasyczną kosiarką.

Umiejętność manewrowania pomiędzy przeszkodami znajdującymi się na trawniku zależy od rozmieszczenia kabla ograniczającego oraz od oprogramowania kosiarki. Trawnik powinien zachować ciągłość na całej powierzchni.

Systemy bezpieczeństwa kosiarki automatycznej do trawy

Bardzo ważną kwestią są systemy bezpieczeństwa zastosowane w robotach koszących. Kosiarki powinny mieć łatwo dostępny przycisk awaryjnego wyłączania oraz systemy wyłączania automatycznego.

Najlepsze kosiarki automatyczne z rankingu wyłączą się po złapaniu za rączkę lub podniesieniu, co chroni dzieci lub zwierzęta przed skaleczeniem. Standardem jest też zabezpieczenie wyłączające ostrza po przewróceniu lub wjeździe na strome wzniesienie (np. 20-30%). Sprawdzając zabezpieczenia kosiarki, zwróć uwagę, po jakim czasie głowica tnąca się zatrzymuje. Najlepiej jeśli jest to mniej niż jedna sekunda.

Zabezpieczenie robota koszącego przed kradzieżą

Robot koszący powinien być zabezpieczony przed kradzieżą. Podstawowe zabezpieczenia to pin oraz łączność GSM i GPS. Modele łączące się ze smartfonem automatycznie poinformują cię o kradzieży. Dzięki karcie SIM możliwe jest także zlokalizowanie skradzionego urządzenia.

Ważne parametry robotów koszących:

 • Pojemność akumulatora – akumulatory domowych kosiarek automatycznych mają najczęściej od około 2 do 6 Ah. Duże roboty koszące zasiane są większymi bateriami.
 • Czas pracy na jednym ładowaniu – im dłużej kosiarka pracuje na jednym ładowaniu, tym rzadziej będzie musiała zjeżdżać do stacji dokującej. Standardowy czas pracy na pełnej baterii to godzina.
 • Wysokość koszenia – zazwyczaj od 2 do 6 cm.
 • Maksymalna powierzchnia trawnika – należy dobrać ją do powierzchni ogrodu.
 • Maksymalny kąt pracy – kosiarka wyłączy się po wjechaniu na skarpę.
 • Długość drutu obwodowego – należy wziąć pod uwagę nie tylko obwód działki, ale i konieczność otoczenia nim domu, drzewek i innych elementów ogrodu.

Popularne kosiarki automatyczne – ranking TOP 5

NAC RLM1800-T

Kosiarka automatyczna otwierająca ranking to niewielki model przeznaczony do obsługi trawników o powierzchni do 1800 m2. Bateria o pojemności 4,4 Ah ładowana jest do pełna w około godzinę. Kosiarka pracuje w cyklicznym trybie 48 godzin, w którym uwzględniony jest też czas na odpoczynek oraz ładowanie.

Dostępne są dwa inteligentne tryby pracy: „jedź prosto” i „koszenie po okręgu”. Kosiarka automatycznie dobiera je na podstawie wysokości i gęstości trawy. Możliwe jest także sterowanie kosiarką za pomocą smartfona. Szerokość koszenia robota koszącego NAC to 21 cm, a do zestawu dołączono 100 m przewodu ograniczającego i 100 kołków.

Stiga Autoclip M5

Szerokość robocza kosiarki Stiga Autoclip M5 to 25 cm. Urządzenie przeznaczone jest do ogrodów o niedużej powierzchni, do 500 m2. Za koszenie trawy odpowiada solidna, stalowa, czteroramienna głowica tnąca, więc wjazd na kamień lub twardą łodygę nie skończy się uszkodzeniem ostrzy.

Czas ładowania akumulatora o pojemności 2,5 Ah to 1,5 godziny, a w pełni naładowany akumulator wystarcza na około godzinę pracy kosiarki automatycznej. Po rozładowaniu automatycznie podjedzie ona do stacji dokującej. Zakres wysokości koszenia mieści się w przedziale 25-60 mm.

Bosch Indego S+ 350

Następna w rankingu kosiarek automatycznych jest propozycja niemieckiego producenta. Model o napięciu 18 V stworzony jest do niewielkich trawników. Obsłuży maksymalnie obszar o powierzchni 350 m2. Waga urządzenia to zaledwie 7,5 kg.

Czterdziestopięciominutowe ładowanie baterii wystarcza na pół godziny pracy robota. Kosiarka Bosch Indego 350 dzięki funkcji Bosch Auto Calendar automatycznie kalkuluje i dopasowuje harmonogram koszenia. Cena niewielkiego modelu to około 3800 zł.

Worx Landroid M1000

Jeśli poszukujesz kosiarki do nieco większego ogrodu, to model Worx Landroid M1000 będzie dobrym wyborem. Urządzenie obsłuży obszar 1000 m2. Mimo stosunkowo niedużej baterii 2 Ah, deklarowany czas pracy to godzina.

Bezszczotkowy silnik generuje w trakcie pracy hałas o natężeniu 63 dB. Kosiarka jest na tyle cicha, że można bezproblemowo rozmawiać w jej obecności. Dzięki autorskiej technologii koszenia AIA kosiarka pokonuje z łatwością wąskie przejścia na działce.

Wolf-Garten Loopo S150

Zalecany obszar obsługiwany przez kosiarkę automatyczną Wolf-Garten to zaledwie 150 m2. Da się nią jednak obsłużyć ogród o powierzchni do 250 m2. Mimo zastosowania szczotkowych silników, poziom hałasu to jedynie 64 dB.

Zakres koszenia trawy to 15-45 mm, co z pewnością docenią miłośnicy nisko przystrzyżonych trawników. Szerokość robocza koszenia wynosi natomiast 18 cm. Miesięczny pobór prądu robota Wolf-Garden Loopo S150 to 2,5 kWh, co sprawia, że koszenie jest wyjątkowo tanie.

Dlaczego warto kupić kosiarkę automatyczną?

Jeżeli masz dość żmudnego koszenia trawy i wolisz spędzić weekend w inny sposób, zakup kosiarki automatycznej będzie doskonałą inwestycją. Dzięki niej będziesz cieszyć się idealnie przystrzyżonym trawiastym dywanem przez cały sezon. Cicha praca robota sprawi, że nawet nie zauważysz jego obecności.

Wybierz sprawdzony model znanej marki – najtańsze kosiarki automatyczne niewiadomego pochodzenia pozostawiają nieskoszone fragmenty trawnika i mogą być niebezpieczne w użyciu.

Autor: Szymon Sonik