Data modyfikacji:

Polecane książki o wikingach

Wikingowie fascynują miliony osób na całym świecie, które podziwiają ich waleczność, odwagę, styl życia oraz intrygującą mitologię. Nie dziwne więc, że odcisnęli oni aż tak mocny ślad na kulturze. Jest on widoczny zarówno w literaturze, jak i w niezliczonych filmach oraz grach komputerowych. Dla wszystkich fanów wojowników z Północy przygotowaliśmy listę najciekawszych książek o wikingach.

książki o wikingach

Wikingowie. Najlepsze książki historyczne i przygodowe

Poniżej zebraliśmy krótką listę interesujących książek i komiksów o wikingach, związanych z ich historią, życiem oraz kulturą. Znajdziemy tu zarówno książki historyczne, przygodowe, jak i naukowe.

  1. Jomswiking. Czas ognia i żelaza
  2. Ostatnie królestwo
  3. Wikingowie. Wilcze dziedzictwo
  4. Mitologia nordycka
  5. Furia ludzi Północy. Dzieje świata wikingów
  6. Ci okrutni Wikingowie. Strrraszna historia
  7. Saga Winlandzka
  8. Asgard: Żelazna noga

Jomswiking. Czas ognia i żelaza, Bjørn Andreas Bull-Hansen

Potężna powieść historyczna licząca sobie ponad 680 stron, która jest zaledwie pierwszym tomem większego cyklu. Jej autorem jest bestsellerowy pisarz Bjørn Andreas Bull-Hansen, który specjalizuje się w tworzeniu epickich historii przedstawiających życie w czasach wikingów.

Głównego bohatera książki o wikingach – Torsteina, syna Tormoda, poznajmy, gdy w wieku dwunastu lat trafia do niewoli po tym, jak jego rodzinna wioska zostaje zaatakowana przez najeźdźców. Na skutek łańcucha różny wydarzeń udaje mu się jednak wkrótce uciec oprawcom, postanawiając odnaleźć zaginionego brata, jego ostatniego żyjącego jeszcze członka rodziny.

Ostatnie królestwo, Bernard Cornwell

Pierwszy tom wieloczęściowego historycznego cyklu powieściowego „Wojny wikingów”. Autor przenosi czytelnika do Anglii w IX wieku naszej ery. Kraj jest plądrowany przez wikingów, którzy zajmują domeny kolejnych anglosaskich królestw.

Główny bohater historii to młody chłopak o imieniu Uhtred, który jest synem ealdormana Northumbrii. Trafia on do duńskiej niewoli po tym, jak jego ojciec zginął w walce z najeźdźcami. Dorasta wśród wikingów, żyje zgodnie z ich zasadami i staje się częścią rodziny jarla Ragnara oraz jego oddanym wojownikiem. Wkrótce jego lojalność zostanie jednak wystawiona na próbę. Cała seria to świetne książki na prezent dla fana nordyckich wojowników.

Wikingowie. Wilcze dziedzictwo, Radosław Lewandowski

Pierwszy tom cyklu książek przygodowych dla dorosłych autorstwa polskiego autora, Radosława Lewandowskiego, które rozgrywają się w X wieku naszej ery.

W książce śledzimy losy uczestników zuchwałych wikińskich wypraw do Ameryki Północnej i na Półwysep Iberyjski, gdzie wojownicy z surowej Północy rzucili wyzwanie chrześcijańskiemu królestwu Leónu oraz muzułmańskiemu Emiratowi Kordoby. Książka o wikingach oparta została na dokumentach oraz współczesnej wiedzy historycznej o opisywanych czasach i odznacza się galerią zapadających w pamięć postaci, a także wartką i wciągającą akcją.

Mitologia nordycka, Neil Gaiman

Nowe wersje klasycznych legend oraz podań skandynawskich tworzących mitologię nordycką. Zostały one zebrane i zinterpretowane przez Neila Gaimana, a więc jednego z najbardziej utytułowanych i znanych brytyjskich pisarzy fantasy, odpowiadającego za legendarną serię „Sandman” oraz wiele powieści i scenariuszy telewizyjno-filmowych.

Książka o wikingach w błyskotliwy sposób przedstawia portrety i przygody nordyckich bogów, czczonych niegdyś przez wikingów, takich jak Loki, Odyn czy Freia. Co więcej, autor sięgnął po mniej znane i intrygujące opowieści, które do tej pory nie zostawiły swego piętna na popkulturze.

Furia ludzi Północy. Dzieje świata wikingów, Philip Parker

Książka popularnonaukowa o wikingach przedstawiająca historie wikińskiego złotego wieku, który przypadł na okres od VIII do XI wieku naszej ery. Autor opowiada o pierwszych, drobnych wyprawach łupieżczych mieszkańców Skandynawii, a także o ich późniejszych podbojach ogromnych połaci Francji, Brytanii i Irlandii. Przywołuje również przygody i odkrycia wikińskich żeglarzy, którzy docierali do brzegów Grenlandii, Ameryki Północnej, a także eksplorowali wielkie rzeki Rusi oraz basen Morza Śródziemnego.

Ci okrutni Wikingowie. Strrraszna historia, Terry Deary

Pozycja dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat, która wchodzi w skład popularnych historycznych książek z cyklu „Strrraszna historia”. W zabawny i przystępny sposób przedstawia najmłodszym najważniejsze fakty związane z wikingami, przytaczając różnego rodzaju fakty, daty, wydarzenia, ciekawostki oraz anegdoty, które ilustrowane są wieloma komiksowymi ilustracjami.

Saga Winlandzka, Makoto Yukimura

Obsypany nagrodami wielotomowy japoński komiks historyczno-przygodowy, którego akcja rozpoczyna się w 1013 roku w Anglii podbitej przez duńskiego króla Swena Widłobrodego. Kraj zaczyna jednak rozdzierać powoli konflikt pomiędzy pretendentami do jego tytułu.

Głównym bohaterem serii jest Thorofin, syn zamordowanego wojownika, którego życie śledzimy od wczesnego dzieciństwa. Co ciekawe, postać ta oparta jest na rzeczywiście żyjącym półlegendarnym podróżniku Thorfinnie Karlsefniemu, któremu udało się zorganizować z sukcesem pierwszą wyprawę do Ameryki Północnej.

Asgard: Żelazna noga, Xavier Dorison, Ralph Meyer

Pierwsza część dyptyku osadzonego w realiach kultury i świata wikingów. Komiks pierwotnie miał być spin-offem do serii „Thorgal”, ale ostatecznie podjęto decyzję, że zostanie wydany poza tą serią. Scenarzystą „Asgardu” jest znany w Polsce X. Dorison („Long John Silver”, „WEST”) natomiast rysownikiem R. Meyer, znany m.in. z kontynuacji kultowej serii "XIII" (podseria „MYSTERY”).

Autor: Michał Kułakowski