Data modyfikacji:

Oczyszczacz powietrza – działanie

W czasach, gdy na ulicach miast powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone przez szkodliwy dla organizmu smog, kontrolowanie tego, czym oddychamy, jest bardzo istotne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na oczyszczacz powietrza. Działanie tego urządzenia powoduje, że do naszych płuc dostaje się zdecydowanie mniej alergenów, kurzu i innych szkodliwych substancji. W poniższym tekście znajdziesz najważniejsze informacje o oczyszczaczu powietrza, opis tego, jak działa, oraz polecane modele w różnych przedziałach cenowych.
Oczyszczacz powietrza – działanie

Oczyszczacz powietrza – jak działa?

W ostatnich latach, kiedy tylko zaczyna się sezon grzewczy, powraca temat smogu i zanieczyszczonego powietrza, które niestety w dużych miastach często przekracza dopuszczalne dla zdrowia normy. Jak się przed tym chronić? Jednym z rozwiązań, które pozwala na zadbanie o to, co wdychamy (przynajmniej we własnych czterech ścianach) jest oczyszczacz powietrza.

Działanie takiego urządzenia można w prosty sposób opisać – składa się ono z różnych wentylatorów i filtrów, które pobierają powietrze z pomieszczenia, zatrzymują zanieczyszczenia i szkodliwe substancje, po czym wypuszczają na zewnątrz jedynie czyste, zdrowe dla organizmu człowieka związki. Wyjaśniając, jak działają oczyszczacze powietrza, warto wspomnieć, że są to mobilne urządzenia, które można przestawiać w dowolne miejsce w mieszkaniu. Dzięki temu użytkownik ma możliwość wyeliminowania zanieczyszczeń z całego domu.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Zanim zdecydujesz się na zakup, powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej o wybranym oczyszczaczu powietrza – jak dokładnie działa? Czy ma dodatkowe funkcje? Dostępne na rynku modele różnią się parametrami technicznymi, rodzajem i liczbą filtrów czy dodatkowymi funkcjonalnościami, jednak wszystkie opierają się na tym samym schemacie. 

Wbudowane w urządzeniu wentylatory wciągają do wnętrza powietrze z pomieszczenia i przepuszczają je przez specjalne filtry, zatrzymując w ten sposób wszelkie niepożądane substancje i zanieczyszczenia. Przeważnie wentylatory zasysające powietrze do oczyszczacza znajdują się z boku maszyny, a te wypuszczające już przefiltrowane, czyste powietrze znajdują się w górnej części urządzenia. Pozwala to na zwiększoną cyrkulację w pomieszczeniu, co przekłada się na czystość związków, którymi oddychamy.

Dlaczego warto kupić do domu oczyszczacz powietrza? Działanie

Niektórzy nie wierzą, że oczyszczacze powietrza i ich działanie wpływają pozytywnie na zdrowie człowieka. Wiele osób zastanawia się też, czy jest sens płacić za takie urządzenie, skoro można otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie. Taka czynność nie uchroni jednak domowników przed smogiem i powietrzem zanieczyszczonym przez spaliny i inne trujące związki, wydobywające się na przykład z kominów. Szkodliwe pyły bardzo negatywnie wpływają między innymi na płuca, zwiększając ryzyko zachorowań na nowotwory, a także mogą wywoływać kłopoty z układem krążenia. Brak dostępu do czystego powietrza może powodować bóle i zawroty głowy, problemy z oddychaniem, nudności, a nawet omdlenia. Niestety nie mamy wpływu na to, czym oddychamy po wyjściu z domu, ale możemy zadbać o jakość powietrza w swoim mieszkaniu, korzystając z nowoczesnego oczyszczacza powietrza. Opis zalet takiego urządzenia i jego wpływu na zdrowie domowników jest naprawdę imponujący.

Z czym skutecznie walczą oczyszczacze powietrza?

Działanie takiego urządzenia pomaga uchronić się użytkownikom przed takimi zagrożeniami dla zdrowia, jak:
  • smog, który jest określeniem na zjawisko atmosferyczne, polegające na wymieszaniu się mgły ze spalinami i dymem, np. z kominów fabryk (ale również z prywatnych domów, w których spalane są śmieci lub inne nieodpowiednie substancje; gdzie pali się w starodawnych piecach, niedostosowanych do dzisiejszych standardów). Smog można dostrzec „gołym okiem”, przybiera bowiem formę gęstego, szarego dymu, który zalega nad dużymi miastami, gdzie szkodliwych substancji wytwarza się najwięcej. Ta sztuczna mgła może przenosić się w wielkich odległościach, dlatego są na nią narażone osoby, które mieszkają daleko od centrum miasta;
  • kurz, czyli siedlisko roztoczy, które zostawiają w nim swoje odchody, a także skupisko licznych bakterii i jaj pasożytów. Wdychanie kurzu często powoduje zauważalne objawy alergiczne i problemy z układem oddechowym, ale ma też negatywny wpływ, który ciężko jest zauważyć na co dzień;
  • dym papierosowy, który jak powszechnie wiadomo, jest szkodliwy nie tylko dla samego palacza, ale i dla jego otoczenia (czyli dla tak zwanych biernych palaczy). Nie musisz palić w mieszkaniu, ani nawet w ogóle palić, by być na ten dym narażonym, ponieważ może z łatwością dostać się do twojego mieszkania przez otwarte okna. Łatwo usunąć go może oczyszczacz powietrza. Opis szkodliwości palenia powinien być każdemu znany, ciężko więc zaprzeczyć, że warto się przed nim chronić;
  • alergeny, które utrudniają normalne funkcjonowanie osobom uczulonym na roztocza, pyłki traw i drzew czy inne alergie wziewne;
  • bakterie i wirusy, przenoszone drogą kropelkową, które mogą unosić się w powietrzu. Gdy dostaną się do organizmu (drogą oddechową lub przez śluzówki oczu) może dojść do zakażenia i choroby. Tymczasem nowoczesna technologia pozwala usunąć ponad 99% tego typu szkodliwych związków.

To, jak działają oczyszczacze powietrza w każdym z tych przypadków, sprawia, że domownicy wdychają do swoich płuc tylko związki i substancje przyjazne lub neutralne dla organizmu, unikając zanieczyszczenia organizmu.

Oczyszczacz powietrza – opis filtrów

Jak działają oczyszczacze powietrza, a konkretnie zawarte w nich filtry? Szczegółowe mechanizmy oparte są zazwyczaj o autorskie technologie danego producenta, warto jednak wiedzieć, jakie filtry są stosowane w dobrej jakości urządzeniach.

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza – opis:

  • Filtr mechaniczny (wstępny) – umieszczony jest najbliżej wentylatora wciągającego do urządzenia powietrze; ma za zadanie zatrzymanie największych zanieczyszczeń (na przykład sierści zwierząt, naskórka czy okruchów) – wykonuje filtrację wstępną.
  • Filtr węglowy – stworzony z węgla aktywnego, który wyłapuje lotne związki organiczne (jak dym papierosowy), nieprzyjemne zapachy czy szkodliwe gazy.
  • Filtr HEPA – zaawansowany filtr o bardzo wysokiej skuteczności, który odpowiada za zatrzymanie najdrobniejszych niezdrowych związków, takich jak smog czy wziewne alergeny (roztocza, bakterie, wirusy, zarodniki grzybów itd.). Usuwa z powietrza niemal 100% zanieczyszczeń.

Warto sprawdzić, czy w wybranym oczyszczaczu powietrza działanie oparte jest o filtry jednorazowe czy wielorazowe, aby wiedzieć jak dbać o zakupione urządzenie. Filtry należy bowiem regularnie czyścić lub wymieniać na nowe.

Oczyszczacz powietrza – opis, polecane modele w różnych cenach

Działanie oczyszczaczy powietrza jest najczęściej zbliżone, choć w zależności od danego modelu mogą one osiągać inną skuteczność lub oferować różne funkcje dodatkowe. Na rynku jest jednak dostępnych tak wiele modeli, że bez większych kłopotów każdy powinien móc znaleźć urządzenie w odpowiedniej dla siebie półce cenowej.

Oczyszczacz powietrza do 1000 zł

Oczyszczacze powietrza do 2000 zł

Oczyszczacze powietrza do 5000 zł

Zdjęcie: prathanchorruangsak/Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!