Data publikacji:

Ranking odkurzaczy akumulatorowych

Czystość w domu to podstawowa kwestia dla wielu osób, dlatego dobry odkurzacz to jeden z najważniejszych sprzętów domowych. Odkurzacze akumulatorowe w szybkim tempie zastępują tradycyjne modele z kablem i bazą. Akumulatorowa wersja odkurzacza jest znacznie wygodniejsza, łatwa w przechowaniu oraz prosta w obsłudze. Coraz częściej w wielu domach odkurzacz pionowy z akumulatorem zastępuje tradycyjny egzemplarz.

odkurzacz

Odkurzacz akumulatorowy z rankingu – skuteczność

Wybór odkurzacza akumulatorowego może okazać się trudniejszy niż na pierwszy rzut oka, dlatego przed zakupem warto poznać największe zalety i parametry takiego urządzenia. Odkurzacze pionowe z akumulatorem są wysoce skuteczne, co potwierdzają zadowoleni użytkownicy. Aby ocenić skuteczność odkurzacza akumulatorowego, należy znać jego parametry. 

Obecnie na rynku znaleźć można wiele modeli takich urządzeń, które mogą różnić się wydajnością, mocą, rodzajem szczotki oraz dodatkowymi udogodnieniami. Osoby, które korzystają z odkurzaczy pionowych, cenią sobie ich sprawność, która pozwala na swobodne manewrowanie po wszystkich zakamarkach domu. 

Odkurzacz akumulatorowy, w przeciwieństwie do tradycyjnego urządzenia, nie posiada kabla. Kabel znacząco ogranicza zasięg urządzenia oraz bywa problematyczny podczas odkurzania. Odkurzacze pionowe dobrze sprawdzają się jako podręczny sprzęt, który nie wymaga składania kilku różnych części, dzięki czemu w każdej chwili można sięgnąć po tego typu urządzenie. Jaki odkurzacz pionowy kupić?

Najlepszy odkurzacz akumulatorowy. Ranking TOP10

Jak wybrać najlepszy akumulator w odkurzaczach pionowych z rankingu?

Dostępne na rynku odkurzacze pionowe różnią się wykorzystywanymi akumulatorami. Przed zakupem jednego z takich odkurzaczy, warto zwrócić uwagę na czas pracy akumulatora, żywotność i ewentualną możliwość wymiany oraz inne ważne cechy. 

Bezprzewodowe odkurzacze pionowe najczęściej posiadają trzy tryby pracy: niski, średni i wysoki. Korzystając z niskiego trybu, można odkurzać nieprzerwanie przez 60 minut, a w przypadku niektórych urządzeń może to być nawet 80 minut. Średni tryb odkurzania zapewnia pracę przez około 30-35 minut. 

Korzystając z najwyższego trybu odkurzania, który zapewnia najlepsze efekty nawet na mocno zabrudzonych powierzchniach, odkurzacz może pracować przez około 15-20 minut. Innym, równie ważnym aspektem jest czas ładowania akumulatora. Najlepiej zdecydować się na taki model, którego akumulator naładuje się w pełni w około 4 godziny. Wyjmowany akumulator to duże ułatwienie dla właścicieli odkurzaczy pionowych, ponieważ do ładowania można podpiąć wyłączenie akumulator, bez konieczności podpinania całego korpusu odkurzacza, a także daje to możliwość ewentualnej wymiany akumulatora.

Najważniejsze parametry odkurzaczy akumulatorowych

Jaki odkurzacz bezprzewodowy będzie najlepszy? Odkurzacze akumulatorowe dostępne obecnie na rynku różnią się parametrami, wyglądem, rodzajem końcówki oraz dodatkowymi udogodnieniami. Najważniejsze cechy takich urządzeń, na jakie należy zwrócić uwagę przed zakupem, to:

  • Siła ssania – analizując tę właściwość, należy wziąć pod uwagę dwie najważniejsze jednostki, które podaje producent: paskale oraz waty powietrzne. Paskale to jednostki ciśnienia określające siłę ssącą. Ilość paskali informuje, z jaką siłą dany model odkurzacza akumulatorowego zasysa zabrudzenia z podłoża. Średnia wartość Pa (paskali), która zapewnia dobrą jakość sprzątania, to nie mniej niż 15000. Najlepsze modele odkurzaczy osiągają nawet 25000 Pa, co uznaje się za bardzo mocny ciąg powietrza. Waty powietrzne określają moc ssącą. Wybierając odkurzacz pionowy, najlepiej wybrać taki, który osiąga od 100 do 160 AW. Moc odkurzacza to ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru urządzenia.
  • Obroty pracy – najlepszym wyborem może okazać się ten model odkurzacza, gdzie obroty silnika cyfrowego osiągają od 100000 do 125000 obr./min.
  • Szczotka – w odkurzaczach pionowych znaleźć można dwa typy szczotek: elektroszczotki oraz turboszczotki. Najbardziej polecane są wersje odkurzaczy z elektroszczotkami, ponieważ wówczas szczotka posiada własny napęd, a wałek w niej umieszczony znacznie szybciej się porusza podczas pracy. Oprócz różnicy w zasilaniu, szczotki mogą także różnić się rodzajem. Obecnie na rynku najpopularniejsze są trzy rodzaje: szczotka z włosiem, szczotka z gumowymi listwami oraz szczotka w formie miękkiego wałka. Szczotka z włosiem oraz wersja z gumowymi listwami świetnie radzą sobie z czyszczeniem dywanów i innych powierzchni. Wałek idealnie nadaje się do odkurzania twardych podłóg, takich jak płytki, panele, parkiet itd. Dobrym rozwiązaniem jest wybór odkurzacza, który w zestawie posiada minimum dwa rodzaje szczotek.
  • Pojemnik na zabrudzenia – odkurzacz akumulatorowy podczas pracy zbiera wszystkie zanieczyszczenia i odprowadza je do specjalnie zaprojektowanego pojemnika. Wybierając odkurzacz tego typu, warto zwrócić uwagę na to, czy proces wyjmowania pojemnika i wysypywanie zebranych śmieci jest łatwy. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się modele, które posiadają opcje wypinania pojemnika przy użyciu przycisku.
  • Waga – odkurzacz pionowy jest zdecydowanie bardziej poręczny i funkcjonalny niż tradycyjny, ale dla pełnej wygody warto zwrócić uwagę także na wagę wybieranego urządzenia. Najlepszym wyborem są te odkurzacze, których waga nie przekracza 2,5-3 kg.
  • System filtracji – to niezwykle ważna kwestia, szczególnie dla osób cierpiących na alergie. Dostępne na rynku odkurzacze pionowe to zazwyczaj urządzenia cyklonowe. Ta metoda działania świetnie się sprawdza w domowych pomieszczeniach, ponieważ wypuszczane powietrze jest przefiltrowane i wolne od zanieczyszczeń. Filtry gąbkowe, które stosuje się w takich urządzeniach, najczęściej można myć z użyciem wody, co znacznie ułatwia użytkowanie.
Zdjęcie: fizkes/Envato Elements