Data modyfikacji:

Jak działa pralka wirnikowa i czy warto ją kupić?

Ile ją trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto ją stracił. Chociaż niedoceniana, wręcz traktowana jak powietrze, jest prawdziwym błogosławieństwem dla gospodyń domowych i całkiem sporej rzeszy zaradnych panów. Niestety musi odmówić posłuszeństwa, by zauważono, jak ważną funkcję w gospodarstwie domowym pełni pralka wirnikowa. Wiedza o tym, jak działa, może pomóc w przypadku drobnej awarii. Natomiast na pytanie, czy warto ją kupić, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

pralka wirnikowa

Jak działa pralka wirnikowa?

Jaką pralkę kupić? Dzisiaj przyjrzymy się modelom wirnikowym. Konstrukcja urządzenia jest tak prosta, że aż dziw bierze, że zagościła w naszych polskich domach dopiero w XX wieku, stając się od razu synonimem luksusu i nowoczesności. Pralki wirnikowe składają się z dwóch głównych elementów roboczych:

  • pojemnik na wodę /odzież brudną,
  • silnik elektryczny z wirnikiem.

Tak, to już wszystko, co niezbędne do uruchomienia sprzętu. Reszta to dodatki, powiedziałbym ekstrawagancja, o której wspomnimy nieco później.

Po wypełnieniu zbiornika wodą, dozą proszku i ubraniami, przełączamy guziczek i… wsłuchujemy się w kojący tembr silnika. Waga wkładu określona jest w specyfice dołączonej do pralki. Trzeba jedynie pamiętać, by zapewnić odzieży możliwość swobodnego obracania się w urządzeniu. W przeciwnym wypadku nie tylko nie upierzemy dokładnie tkanin, lecz dodatkowo narazimy ich włókna na zniszczenie przez obracający się wirnik.

Niestety, nikt w sposób wiarygodny nie ustalił, ile czasu powinno trwać pranie, licząc zapewne na wyczucie bohaterów w swoim domu.

Jakie będą najlepsze pralki automatyczne? Ranking polecanych modeli pomoże ci w podjęciu decyzji

Dodatkowe wyposażenie pralek wirnikowych

Producenci, starając się podnieść atrakcyjność swoich wyrobów, wprowadzili na rynek pralki wirnikowe z podgrzewaczem wody. We wcześniejszych modelach zbiornik wypełniało się cieczą uprzednio podgrzaną. Zainstalowano także pompę doprowadzającą i odprowadzającą wodę, bez czego nie mogłaby działać pralka wirnikowa z wirówką.

Wady i zalety pralek wirnikowych

Niekwestionowaną wadą urządzenia jest konieczność stałego kontrolowania przebiegu prania. Po zakończeniu cyklu należy zadbać o poprawny spust wody. W międzyczasie trzeba ją wymienić na czystą, aby wypłukać tkaniny. Poza tym pralka wirnikowa z grzałką wymaga nadzoru wskaźnika temperatury.

Na plus można zapisać niewielką wagę i wymiary, a także znacząco niższe zużycie energii elektrycznej w stosunku do pralek automatycznych. Drastyczne podwyżki cen prądu zapowiadane przez rząd, mogą zaważyć na kupnie pralki wirnikowej w wielu domach.

Urządzenie wypełni doskonale swoje funkcje w miejscach pozbawionych dostępu do sieci wodociągowej, powinno zatem znaleźć się na działkach ogrodniczych, campingach i polach namiotowych. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że w handlu znajdują się także małe pralki wirnikowe przeznaczone do pojazdów turystycznych. Zasilane są bezpośrednio z gniazda zapalniczki, umożliwiając oczyszczenie wkładu o wadze do trzech kilogramów. Mała pralka wirnikowa może być zainstalowana dosłownie wszędzie, a z uwagi na jej gabaryty mieści się nawet w szafie, czekając na swoje pięć minut.

Pieniądz zaoszczędzony to pieniądz zarobiony

Nie można pominąć niskich cen pralek, których poziom zaczyna się już od około dwustu złotych. Oczywiście wiąże się to z możliwościami sprzętu, czyli ogrzewaniem wody, wirowaniem, spustem itd. W każdym razie jest to nieporównywalnie mniej, aniżeli kilka tysięcy przeznaczonych na automat.

Czy warto? Jest to uzależnione od potrzeb i trybu życia ewentualnych użytkowników. Osoby spędzające czas aktywnie, na działkach i campingach z pewnością będą zainteresowane. Młodzi ludzie lub rodziny będące na dorobku także powinni rozważyć taką ewentualność.

Autor: Maciej Mrozowski