Data modyfikacji:

Jakie przyrządy do ćwiczeń w domu wybrać?

Zamknięcie siłowni i klubów fitness dobitnie pokazało, że nie zawsze można liczyć na ogólnodostępne miejsca. Aby pracować nad sylwetką niezależnie od komercyjnych placówek, warto zorganizować domową siłownię. Jakie przyrządy do ćwiczeń w domu powinny się w niej znaleźć? Sprawdź naszą listę najpopularniejszego domowego sprzętu do ćwiczeń.

przyrządy do ćwiczeń w domu

Zestaw do ćwiczeń w domu – jakie przyrządy warto kupić?

Bez względu na to, czy zamierzasz budować pełnoprawną siłownię w osobnym pomieszczeniu, czy jedynie wydzielić strefę fitness w salonie, początki zawsze wyglądają tak samo. Rozbudowę domowej siłowni warto rozpocząć od zakupu najbardziej uniwersalnych akcesoriów fitness, które wykorzystasz w wielu ćwiczeniach.jaki sprzęt do ćwiczeń w domu kupić? Wbrew pozorom nie muszą to być rozbudowane atlasy czy wielofunkcyjne stanowiska. Już niedrogie hantle regulowane czy gumy oporowe wystarczą, by wykonać pełen trening, angażujący wszystkie partie mięśniowe.

Ważne jest to, by domowy zestaw do ćwiczeń był ze sobą kompatybilny. Kupując np. hantle regulowane czy sztangę, wybierz takie modele, których średnice są identyczne. Dzięki temu obciążenia z obu zestawów użyjesz na wielu urządzeniach. Talerze, które zakładasz na sztangę, idealnie nadadzą się do dociążenia wyciągu górnego, pracy nóg lub domowej bramy do ćwiczeń.

Staraj się wybierać także taki sprzęt do ćwiczeń, który ma wiele funkcjonalności. Stacjonarny drążek do podciągania może być jednocześnie stojakiem do sztangi, wyciągiem czy statywem na poręcze do dipów. Wielu producentów umożliwia zakup dodatkowych akcesoriów, zwiększających możliwości urządzenia. Zwróć na to uwagę podczas wyboru, bo nie wszystko trzeba kupować od razu.  

Domowy sprzęt do ćwiczeń czy karnet na siłownię?

Sprzęt do ćwiczeń w domu, zwłaszcza w okresie pandemicznym, osiąga zawrotne ceny. Pytanie więc brzmi, czy warto inwestować w zakup akcesoriów na własność, gdy w klubach fitness zyskasz dostęp do całej gamy różnego rodzaju maszyn. Odpowiedź na to nie jest jednoznaczna i zależy od tego, jak wyobrażasz sobie swój trening. Profesjonalny sprzęt do ćwiczeń jest oczywiście trwalszy, wygodniejszy w użyciu i zazwyczaj lepiej zaprojektowany niż domowe odpowiedniki. Dla wielu osób również sam fakt ćwiczenia z innymi osobami pozytywnie wpłynie na motywację do treningu.

Z drugiej zaś strony domowa siłownia ma wiele plusów, których nie widać na pierwszy rzut oka. Kwestie bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka transmisji wirusa są nader oczywiste, ale to nie wszystko. W domowej siłowni możesz włączyć ulubioną muzykę, nie musisz czekać na kolejkę do ławki płaskiej i ćwiczysz kiedy chcesz, bez dojazdu na siłownię. Co więcej, wcale nie potrzebujesz dużej ilości sprzętu, by wykonać pełen trening. Sztanga, hantle i drążek do podciągania z powodzeniem wystarczą, zwłaszcza na początku. Gdy przyjdzie znużenie, dokupisz inne akcesoria.

Przyrządy do ćwiczeń w domu – lista najpopularniejszych akcesoriów fitness

1. Orbitrek

Zanim zaczniesz trening, przeprowadź kilkunastominutową rozgrzewkę. Dobrze nadaje się do tego orbitrek, który angażuje całe ciało i nie obciąża kolan. Orbitrek do domu może posłużyć także do osobnego treningu cardio, podczas którego obejrzysz ulubiony serial lub przeczytasz książkę. Połączenie przyjemnego z pożytecznym zawsze ma sens. Alternatywą dla orbitreka są rowerki stacjonarne lub bieżnie.

2. Hantle

Jeśli mielibyśmy polecić jeden jedyny sprzęt do domowej siłowni, niewątpliwie byłby to komplet sztangielek. Wybierz te regulowane, z osobnymi obciążnikami, które pozwolą ci dowolnie dobierać ciężar. Na początek wystarczą dwie hantelki o maksymalnej wadze 17 kg. Przewagą sztangielek nad sztangą jest to, że angażują obie strony ciała z osobna, a dodatkowo ich użytkowanie jest bezpieczniejsze. Podczas wyciskania hantli do domu na ławce płaskiej nie przygniotą cię one tak, jak mogłaby zrobić to sztanga, więc asekuracja nie jest potrzebna.

3. Sztanga

Są oczywiście takie ćwiczenia, które lepiej wykonać sztangą. Należą do nich m.in. przysiady lub martwy ciąg. W domowej siłowni warto mieć sztangę prostą oraz łamaną. Ta druga posłuży ci do ćwiczenia bicepsów, barków i tricepsów bez obciążania nadgarstków. Przed zakupem upewnij się, że obie sztangi mają taką samą średnicę. Najlepsze sztangi wyposażone są w łożyska, które pozwalają na swobodne obracanie się obciążeń.

4. Ławeczka treningowa

Bardzo przydatnym akcesorium w domu jest ławeczka treningowa. Wbrew pozorom służy ona nie tylko do wyciskania sztangi. Wykonasz na niej wiele ćwiczeń w leżeniu, siadzie czy oparciu. Nawet takie ćwiczenia jak hip thrusty czy pompki szwedzkie wymagają oparcia o coś stabilnego. Ławeczka sprawdzi się w tym przypadku lepiej niż piłka fitness. Do niektórych modeli ławek można dokupić dodatkowe akcesoria, np. prasę do nóg lub wyciąg górny.

5. Pasy TRX

Oryginalne pasy TRX nie należą do tanich, ale ich odpowiedniki mają tę samą funkcjonalność. Muszą mieć jednak przeszycie zapobiegające nadmiernemu przesuwaniu się uchwytów oraz taśmy na stopy. Pasy TRX montuje się do sufitu, stabilnego słupka (np. bramki piłkarskiej) lub do framugi drzwi, więc skorzystasz z nich dosłownie wszędzie. Z powodzeniem możesz je zabrać np. na wakacje lub firmową delegację – zajmą w walizce niewiele miejsca. Latem pozwolą ci natomiast przenieść trening z domu do miejskiego parku.

6. Drążek do podciągania

Podciąganie odgrywa ważną rolę w treningu, dlatego nie warto z niego rezygnować. Jak podciągać się w domu? Często wybieranym drążkiem jest ten rozporowy, montowany w ościeżnicy drzwi. Jego minus tkwi w tym, że nie da się go zamontować wysoko. Znacznie lepszy jest więc drążek montowany do sufitu lub ściany, na wysokości umożliwiającej swobodny zwis. Dostępne są też drążki stacjonarne.

7. Wyciąg górny i dolny

Spore urozmaicenie w twoim treningu zapewnią ci wyciągi. Stalowe linki z różnego rodzaju uchwytami znajdziesz na każdej dobrej siłowni. Profesjonalny sprzęt obciążany jest metalowym stosem, jednak w domowych warunkach lepiej wybrać wyciągi wykorzystujące zwykłe talerze. Te same, które zakładasz na sztangę i hantle.

8. Gumy oporowe

Gumy oporowe to elastyczne taśmy o różnej grubości i szerokości. jakie gumy do ćwiczeń wybrać? Gumy mają różną siłę oporu i są powszechnie wykorzystywane w treningu siłowym. Zapewniają nieco inny bodziec dla mięśni, więc stanowią ciekawe uzupełnienie klasycznych ciężarów. Dodatkowo gumy oporowe przydadzą się w mobilizacji ciała, rozciąganiu, a także jako pomoc, np. w podciąganiu lub pompkach na poręczach.

9. Piłki gimnastyczne, maty, steppery

Sprzęt do ćwiczeń w domu to także wszelkiego rodzaju akcesoria pomocnicze. Podstawą jest oczywiście mata do ćwiczeń, przydatna w treningu z wykorzystaniem masy ciała. Dużo zastosowań ma również piłka gimnastyczna. Jeśli lubisz fitness w duchu lat 80., w twojej siłowni nie może zabraknąć steppera. Polecamy również obciążniki na nogi i nadgarstki, przydatne w ćwiczeniach dynamicznych.

10. Skakanka

Na koniec pozostawiliśmy niepozorne akcesorium, często traktowane jako dziecięca zabawka. Tymczasem skakanka to tania i łatwo dostępna alternatywa dla orbitreka, rowerka czy bieżni. Idealnie nadaje się do rozgrzewki przed treningiem, a także sesji cardio, podczas której spalisz wiele kalorii. Skakanka wzmacnia ciało, poprawia wydolność krążeniowo-oddechową i sprzyja pracy nad koordynacją ciała.

Jak widać, sprzęt do domowego pokoju fitness nie musi być drogi ani duży. Wiele z tych akcesoriów schowasz po treningu w komodzie lub szafie. Zachęcamy jednak do zakupu sprawdzonych, dobrej jakości modeli, bowiem w sklepach nie brakuje sprzętu niskiej jakości. Unikaj także akcesoriów, które w żaden sposób nie przydadzą się w treningu, m.in. kołysek do brzuszków, twisterów, pseudo rowerków lub innych fitnessowych dziwadeł.

Autor: Szymon Sonik