Data publikacji:

Ranking najlepszych alkomatów

Alkomat kojarzy się głównie z pracą policjanta, jednak równie dobrze można po niego sięgać samodzielnie. Kontrolę trzeźwości przeprowadzi się bez trudu w domowym zaciszu, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Sprzęt do jej wykonania przyda się w szczególności kierowcom, którzy chcą mieć pewność, że siadają za kółko trzeźwi. Mamy dla ciebie ranking alkomatów, które sprawdzą się w domowym użytku.

alkomat

Czym jest alkomat i jak działa?

Alkomat to urządzenie, które sprawdza poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Pomiar jest dokonywany przez wdmuchiwanie powietrza za pomocą specjalnego ustnika do wnętrza urządzenia. Następnie sensor dokonuje odczytu i przesyła wynik do elektronicznego wyświetlacza.

Dobry alkomat pokazuje wyniki zgodne z rzeczywistym stężeniem alkoholu w wydychanym powietrzu. Są one miarodajne i umożliwiają sprawdzenie, czy kierowca może już usiąść za kółkiem samochodu. Ranking alkomatów umożliwia znalezienie sprzętów, które są najpraktyczniejsze i jednocześnie dają pewne wyniki.

Jaki alkomat kupić? Kalibracja urządzenia

Alkomat działa prawidłowo jedynie po przeprowadzeniu kalibracji. Sensor dokonuje poprawnych odczytów, gdy zostanie ustawiony w sposób umożliwiający obliczenie stężenia alkoholu bez zawyżania i zaniżania wyników. Nawet najlepsze alkomaty wymagają kalibracji raz na 6-12 miesięcy.

Przeglądając ranking alkomatów, powinno się pamiętać, że regularne, okresowe kalibracje to konieczność. Przed zakupem urządzenie jest ustawiane, lecz w trakcie użytkowania sensor stopniowo zużywa się i wymaga ponownej kalibracji. Jest to zupełnie normalne zjawisko, którego nie sposób uniknąć. Kalibracji poddaje się nawet profesjonalne policyjne alkomaty.

Sprawdź nasz ranking radioodtwarzaczy samochodowych

Jakie będą najlepsze alkomaty? Typy urządzeń

Jeśli chce się kupić alkomat, ranking najpopularniejszych modeli uwzględnia dwa podstawowe typy urządzeń. Do wyboru ma się sprzęty półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Do użytku domowego zwykle wybiera się tańsze, półprzewodnikowe alkomaty. Ich zaletą jest przede wszystkim niska cena, jednak ze względu na wysoką wrażliwość pomiary mogą być utrudnione. Wyniki będą nieprawidłowe, gdy użyje się alkomatu tuż po spożyciu alkoholu lub w trakcie palenia papierosów.

Jaki alkomat jest dokładniejszy? Wyższą dokładność pomiarów wykazują alkomaty elektrochemiczne, jednak ta grupa sprzętów do sprawdzania trzeźwości kosztuje więcej. Sensor jest odporny na działanie pobocznych substancji, dlatego elektrochemiczny alkomat w samochodzie mają policjanci oraz inne służby.

Dobry alkomat – jaki kupić?

Jest kilka ważnych kwestii dla osób, które szukają odpowiedzi na to, jaki alkomat kupić. Istotne są zwłaszcza parametry takie jak czujnik przepływu powietrza. Dzięki niemu użytkownik otrzymuje informację, jak dużo powietrza musi wdmuchać, by uzyskać wynik pomiaru. Znaczenie ma też sama wielkość czujnika – im większy jest sensor, tym dokładniejszy pomiar uzyskuje użytkownik.

W przypadku urządzeń takich jak alkomaty, ranking uwzględnia też wygodę użytkowania. Dodatkowe ustniki przydadzą się do korzystania z jednego sprzętu przez kilku kierowców. Licznik liczby wykonanych pomiarów ułatwi natomiast przestrzeganie terminu kolejnej kalibracji. Zakres pomiaru powinien być jak największy, gdyż dzięki temu dokładniej sprawdzi się poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.

Jak używać alkomatu z rankingu?

Nawet najlepszy alkomat nie wskaże prawidłowego pomiaru, gdy będzie się nieprawidłowo z niego korzystać. Po urządzenie powinno się sięgnąć nie wcześniej niż po 30 minutach od ostatniego spożycia alkoholu. W przeciwnym razie może dojść do rozkalibrowania lub uszkodzenia sprzętu.

Alkomatu nie używa się podczas palenia papierosów ani tuż po jego zakończeniu. Jeśli kierowca jest palaczem, przed dokonaniem pomiaru powinien przepłukać usta wodą.

W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że wynik pomiaru jest nieprawidłowy, ponownej kontroli stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu dokonuje się po upływie kwadransa.

Zobacz ranking akumulatorów

Ranking alkomatów. Sprawdź, gdzie kupić alkomat

Dobry alkomat do osobistego użytku kupi się za rozsądną kwotę. Urządzenie w cenie od 100 do 300 złotych w zupełności wystarczy na prywatne potrzeby. Oto ranking polecanych alkomatów.

AlcoFind Pro-X-5

Alkomat posiada zaawansowany sensor, który dokonuje precyzyjnych pomiarów. Wyniki są wiarygodne, dlatego z urządzenia z powodzeniem mogą korzystać kierowcy zawodowi. Atutem modelu jest czytelny wyświetlacz oraz podświetlany ustnik, ułatwiający dokonywanie pomiarów po zmroku.

Urządzenie posiada pamięć, w której zapisuje się ostatnich 10 wyników z informacją, kiedy dokonano ostatniego pomiaru. Użytkownik uzyska również informację, kiedy powinien dokonać kolejnej kalibracji.

Xblitz Spirit

Elektroniczny alkomat zapewnia poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji. Wraz z urządzeniem nabywa się komplet 5 ustników, które umożliwiają higieniczną obsługę. Pomiary są precyzyjne, a proste działanie sprzętu sprawia, że kierowcy bez trudu radzą sobie z dokonywaniem prawidłowych pomiarów. Kalibracja jest dokonywana raz na rok, co ułatwia użytkowanie alkomatu w długich trasach, w tym podczas wyjazdów za granicę.

Alkomat wyposażono w kontrolkę sygnalizującą możliwość rozpoczęcia pomiaru i alarmującą o ich wyniku. Wyświetlacz każdorazowo pokazuje, ile testów wykonano, by pamiętać o okresowej kalibracji. Na uwagę zasługuje jakość wykonania urządzenia. Alkomat w całości powstał z wytrzymałych tworzyw sztucznych, odpornych na zarysowania i upadki.

AlcoFind AF-35

Elektrochemiczny alkomat koreańskiego producenta cechuje się stabilnym działaniem i wysoką dokładnością pomiarów. Za niewygórowaną cenę otrzymuje się alkomat, który cechuje się prostą obsługą, niewielkimi rozmiarami i nowoczesnym wyglądem. Urządzenie zapamiętuje 10 ostatnich testów.

Użytkownik otrzymuje powiadomienia o konieczności przeprowadzenia kalibracji po dokonaniu 500 pomiarów oraz o niskim stanie baterii. Dzięki temu łatwiej dbać o gotowość sprzętu do użycia w każdym momencie. Ochronę baterii przed rozładowaniem zapewnia automatyczne wyłącznie w przypadku braku działania ze strony użytkownika.

Promiler AL 800 Plus

Promiler AL 800 Plus jest bardzo dokładnym, solidnym alkomatem do domowego użytku. Z powodzeniem można wykorzystać go również profesjonalnie, np. do pomiarów trzeźwości u zatrudnianych kierowców.

Zaletą modelu jest brak błędów pomiarowych oraz możliwość dokonania analizy ostatnich 10 wyników dla danego użytkownika. Nowoczesny system informuje o czasie, jaki upłynął od ostatniej kalibracji. Na uwagę zasługuje również elegancki design urządzenia. Alkomat jest wykonany z trwałego tworzywa i uzupełniony o stylowy wyświetlacz LCD.

Aisko BACscan F-30

Profesjonalny alkomat z precyzyjnym sensorem jest odpowiedni dla kierowców, którym zależy na jak najdokładniejszych pomiarach. Czuły sensor reaguje tylko na molekuły alkoholu, dlatego podczas pomiarów nie dochodzi do przekłamań wyniku. Dodatkowo urządzenie ma szeroki zakres pomiarów i jest gotowe do pracy już po 20 sekundach od włączenia.

Autorka: Monika Kocher