Data modyfikacji:

Ranking olejów 5w40

Wybór oleju silnikowego to spore wyzwanie, szczególnie dla wszystkich tych, którzy nie posiadają stosownej wiedzy motoryzacyjnej. Jeśli jednak zwrócimy się o pomoc do ekspertów, z pewnością usłyszymy, że to właśnie oleje 5W40 są najlepszym możliwym wyborem. Czym dokładnie charakteryzują się te oleje i jak wybrać ten najlepszy spośród wielu produktów do wyboru?

olej5w40

Czym się charakteryzują oleje 5w40?

Zanim przejdziemy do rankingu olejów silnikowych, zastanówmy się, czym się charakteryzują oleje 5W40 i kiedy warto je wybrać. Oleje silnikowe 5W40 to oleje syntetyczne, co wbrew pozorom jest niezmiernie ważną cechą olejów silnikowych. Co to znaczy, że olej jest syntetyczny? To dzięki temu olej jest odporny na bardzo wysokie temperatury, a co za tym idzie, stanowi bardzo pożyteczną ochronę przed zbyt szybkim eksploatowaniem się naszego silnika. Ze względu na tak wysoką odporność na temperaturę, każdy właściciel samochodu, dbając o niego, powinien wybierać właśnie oleje syntetyczne.

A co kryje się za dość lakonicznym skrótem 5w40? 5W to informacja, że olej jest płynny w niskiej temperaturze (W oznacza Winter). Natomiast cyfra determinuje temperaturę, przy jakiej rozruch silnika jest możliwy. W przypadku 5W nasz silnik zapali przy temperaturze -30 stopni Celsjusza, podczas gdy 10W przy temperaturze -25 stopni Celsjusza, a 15W to olej, który uruchomi silnik przy temperaturze -20 stopni Celsjusza.

Kolejna liczba to wskaźnik lepkości w wysokiej temperaturze. Jeśli wybierzemy olej w40, możemy być pewni, że nasz silnik będzie pracował przez cały rok. Możemy również znaleźć oleje w50, a także w60.

Jaki olej wybrać? 5w40 czy 5w30?

Jaki olej silnikowy będzie najlepszy? Najczęściej kierowcy otrzymują rekomendację zakupu oleju silnikowego 5w40, a także 5w30. Który z nich jest lepszy? Lepiej wybrać olej 5w30 czy 5w40? Tutaj musimy poddać różnice głębokiej analizie.

Już na wstępie możemy zapewnić, że oba produkty stanowią doskonały wybór na polskie drogi. Zarówno wariant w30, jak i wariant w40 zapewni nam relatywnie sprawny rozruch silnika nawet po bardzo mroźnej nocy. To, czym różnią się te dwa rodzaje olejów, to gęstość cieczy. Olej w40 charakteryzuje się wyższą gęstością, co wpływa na bardzo dokładne pokrycie każdego elementu silnika, szczególnie przy pracy na szerokich obrotach. Dlatego też jest to podstawowy wybór każdego kierowcy, który posiada samochód starszy. Jeśli dotychczas wykorzystywaliśmy olej w30, a zauważalne jest szybkie zużywanie oleju, powinniśmy wymienić go na wariant bardziej gęsty, jakim właśnie jest olej 5w40. Produkty z rankingu olejów 5w40 są świetnym sposobem na to, by wydłużyć żywotność naszego silnika.

Jakie są rodzaje olejów silnikowych?

Pora na weryfikację innych rodzajów olejów silnikowych, na które możemy natknąć się na sklepowych półkach. Dobra znajomość produktów zminimalizuje ryzyko nieprawidłowego doboru oleju, który może zakończyć się awarią naszego silnika i kosztownym remontem.

Pierwsze rozróżnienie definiujemy ze względu na skład. Najpopularniejsze to oleje syntetyczne, półsyntetyczne oraz oleje mineralne. Oleje mineralne są rafinowane z ropy naftowej, jednak ze względu na przestarzałą technologię i słabą efektywność, mogą być wykorzystywane jedynie w najstarszych pojazdach. Oleje syntetyczne to produkty charakteryzujące się wysoką jakością, czego dowodem są również wyższe ceny. Jeśli jednak szukamy kompromisu, warto zwrócić uwagę na oleje półsyntetyczne, które z jednej strony małą całkiem dobry skład, a są znacznie tańsze niż oleje syntetyczne.

Oczywiście kolejne rozróżnienie wynika z zastosowania. Według klasyfikacji ACEA oleje możemy podzielić na kategorie:

  • przeznaczone do silników benzynowych – olej oznaczony symbolem A, 
  • przeznaczone do silników z filtrem cząstek stałych – olej oznaczony symbolem C, 
  • przeznaczone do silników ciężarowych Diesla – olej oznaczony symbolem E, 
  • przeznaczone do tradycyjnych silników Diesla – olej oznaczony symbolem B.

Oleje mogą być również kategoryzowane pod kątem klasy lepkości oleju, o czym wcześniej już wspomniano.

Polecane produkty – ranking olejów 5w40

Zwróćmy uwagę na najlepsze, dostępne na rynku oleje 5w40. Pamiętajmy przy tym, by każdorazowo przy wyborze konkretnego produktu zweryfikować, który producent najlepiej współdziała z silnikiem danej marki i modelu samochodu. Jakie są najlepsze oleje 5w40?

Castrol Magnatec 5W-40

Jeden z największych producentów olejów silnikowych, Castrol, zastosował w swojej autorskiej serii olejów Magnatec inteligentne molekuły. Te, podczas pracy silnika, przywierają bardzo mocno do każdego podzespołu jednostki napędowej, chroniąc ją przed potencjalnymi awariami i nazbyt szybką eksploatacją. Oleje z serii Magnatec zdają swój egzamin w przypadku wszystkich silników Diesla oraz benzynowych, czyniąc ten produkt uniwersalnym.

Shell Helix HX7 5W-40

Kolejny produkt w rankingu olejów silnikowych 5w40 to mieszanka olejów syntetycznych z niewielką domieszką materiałów mineralnych. Olej silnikowy Shell Helix poprzez swoje działanie redukuje poziom zanieczyszczeń, a także w bardzo skuteczny sposób ochrania nasz silnik przed osadami oraz zanieczyszczeniami. Olej Shell Helix 5w40 jest sprawdzonym produktem skierowanym do tych kierowców, którzy w głównej mierze poruszają się w mieście, bez względu, czy nasz pojazd wyposażony jest w silnik benzynowy, wysokoprężny, czy połączony z instalacją LPG.

Castrol Edge Titanium

Castrol to lider, jeśli chodzi o produkcję wysokiej jakości olejów silnikowych. I w tym przypadku producenci postarali się o to, by w produkcie sygnowanym nazwą Edge Titanium olej został wzbogacony o polimery tytanu, zwiększający wytrzymałość filtrów olejowych. Produkt Castrol Edge Titanium zapewnia nam bardzo długą żywotność silnika, a także efektywność pracy w każdych warunkach atmosferycznych spotykanych powszechnie na polskich drogach. 

Luqui Moly Top Tec 4100

Liqui Moly to olej silnikowy, który pozwala nam uzyskać maksymalnie jak najmniejsze zużycie paliwa podczas poruszania się, jednocześnie dbając o możliwie jak największe wydłużenie żywotności silnika. Olej silnikowy Top Tec 4100 5w40 to olej przystosowany do silników benzynowych, ale też do diesla, co zwiększa jego uniwersalność.

Autor: Norbert Rukowski