Data publikacji:

Jakie wyróżniamy rodzaje gitar?

Gitara jest jednym z najpopularniejszych instrumentów muzycznych. Stosunkowo tania, dość łatwo nauczyć się na niej grać w każdym wieku, łatwo ją transportować i nie zabiera zbyt dużo miejsca - to zdecydowanie jej pozytywne cechy. Nazywanie każdej gitary po prostu „gitarą” też nie jest właściwe, ponieważ mogą się one znacząco różnić między sobą. Jakie więc rozróżniamy rodzaje gitar? Przeczytaj nasze zestawienie i raz na zawsze rozwiej swoje wątpliwości!

Polecamy: Jaka gitara na początek?

rodzaje gitar

Typy gitar

Gitara należy do grupy instrumentów strunowych szarpanych. Podstawowe elementy jej budowy to gryf i progi na podstrunnicy, pudło rezonansowe oraz struny. Zazwyczaj ma sześć strun (lub najczęściej cztery w przypadku gitary basowej), jednak nie brakuje gitar z siedmioma, ośmioma, dziesięcioma czy nawet dwunastoma strunami (lub pięcioma w gitarze basowej).

Trudno wyobrazić sobie jej brak w muzyce rockowej, metalowej, bluesowej lub flamenco, jednak z powodzeniem wykorzystywana jest w wielu różnych gatunkach muzycznych. Wyróżniamy przede wszystkim gitary akustyczne oraz elektryczne. Wśród nich mamy gitary klasyczne, elektryczne, akustyczne, basowe, a nawet elektroklasyczne lub elektroakustyczne.

Rodzaje gitar klasycznych

Gitara klasyczna to niezastąpiony instrument w muzyce klasycznej lub flamenco. Zazwyczaj wykorzystywana jest do nauki gry w państwowych szkołach muzycznych. Posiada ciepłe brzmienie. Najczęściej gra się na niej samymi palcami bez użycia kostki. Jest bardzo dobrym wyborem szczególnie dla początkujących, ze względu na mniej raniące od metalowych nylonowe struny. Inne charakterystyczne jej elementy, oprócz strun, to szeroki gryf oraz dwa spore otwory w główce gitary.

Gitara klasyczna dostępna jest w czterech rozmiarach: ¼ dla dzieci do siódmego roku życia, 2/4 dla dzieci w wieku 7-10 lat, ¾ dla nastolatków 10-13 lat i 4/4 dla dorosłych i młodzieży powyżej 13. roku życia.

Wśród gitar klasycznych możemy wyróżnić także gitarę elektroklasyczną. Nie różni się niczym od standardowej gitary klasycznej oprócz wzmocnienia dźwięku przy pomocy elektroniki. Można ją podłączyć do wzmacniacza.

Rodzaje gitar akustycznych

To instrument, który wywodzi się z gitary klasycznej. Osoby nieobeznane w temacie często mylą oba rodzaje gitar. Tymczasem gitara akustyczna, pomimo bardzo podobnego wyglądu, różni się w kilku kluczowych kwestiach w porównaniu z gitarą klasyczną.

Przede wszystkim posiada wszystkie metalowe struny. Ma także wzmocnione połączenie pudła rezonansowego z gryfem ze względu na naciąg strun. Sam gryf jest cieńszy w porównaniu z gitarą klasyczną. Ma także bardziej metaliczne brzmienie. Doskonale sprawdzi się w wielu różnych gatunkach muzycznych. Biorąc pod uwagę jej charakterystykę, można stwierdzić, że uniwersalność to cecha, którą zdecydowanie posiada gitara akustyczna.

Jej rodzaje obejmują nie tylko wersje z klasycznym pudłem rezonansowym, ale także, podobnie jak w przypadku instrumentu klasycznego, wersje elektroakustyczne, których dźwięk można wzmocnić, podłączając gitarę do wzmacniacza. 

Rodzaje gitar elektrycznych

Gitara elektryczna to bez wątpienia najpopularniejszy instrument w wielu różnych stylach muzycznych. Jest ona jednocześnie dość młoda – pierwsze prace nad nią rozpoczęły się na początku lat trzydziestych dwudziestego wieku. Chociaż kojarzy się głównie z rockiem i metalem, jej brzmienie jest wykorzystywane w muzyce pop i innej muzyce rozrywkowej.

Gitara elektryczna nie ma klasycznego pudła rezonansowego. Dźwięk z niej wydobywa się za pomocą przetwornika elektrycznego, a dokładnie drgań strun, które za jego pomocą wytwarzają napięcie elektryczne. Aby wydobyć z niej pełnię dźwięku, potrzebny jest wzmacniacz gitarowy.

Jakie wyróżniamy typy gitar elektrycznych?

  • Stratocaster (st) – najbardziej uniwersalna z wszystkich typów gitar elektrycznych, nada się zarówno do grania delikatnych rockowych ballad i mocnych gitarowych riffów. Została wprowadzona na rynek przez Fendera. Grali na niej m.in. Eric Clapton i Jimi Hendrix.
  • Les paul (LP) – dobra dla cięższych brzmień, ale nada się również do bluesa i reggae. Ma charakterystyczne wycięcie na dole i zaokrągloną górę. Grają na niej m.in. Slash i Jimmy Page.
  • Telecaster (T) – eleganckie gitary doskonale sprawdzające się w muzyce pop i country. Mają jedno wycięcie, lekko zaokrąglone.
  • Super Strat – gitara oparta na konstrukcji Stratocastera produkowanego przez Fendera, tylko z węższą szyjką i korpusem oraz bardziej ostrymi kształtami. Najczęściej jest wykorzystywana w muzyce metalowej.
  • SG – dwa symetryczne wcięcia w korpusie to coś, co wyróżnia tę gitarę na tle innych. Na takiej gra m.in. Angus Young.
  • Wielostrunowe i barytonowe – dodatkowe struny pomagają w niższej tonacji niż na standardowych gitarach. Są dobrym rozwiązaniem do grania głębokich riffów.
  • Hard i heavy – wyraziste kształty i wycięcia to elementy wyróżniające ten instrument. To rodzaj gitary o najbardziej wyróżniającym się wyglądzie wśród innych.

Gitara basowa

Gitara basowa jest instrumentem o charakterystycznym niskim dźwięku. W wersji standardowej ma cztery struny, chociaż zdarzają się gitary basowe nawet o… 24 strunach. Częstym wyborem są także gitary o pięciu strunach. Najbardziej wszechstronne są gitary basowe produkowane przez firmę Fender i określane nazwą Jazz Bass (JB). Gitary basowe można podłączyć do comba basowego (posiadające wbudowany głośnik oraz wzmacniacz) lub do zestawu głośnika i wzmacniacza. Muzycy grający na gitarach basowych zwani są gitarzystami basowymi. 

Autorka: Agnieszka Ragus