Data publikacji:

Rodzaje sprężyn w materacach


Materace sprężynowe podniosły komfort spania i wyparły materace wypełnione słomą, gryką lub łuskami kokosa. Dzięki nim wiele osób mogło wyspać się jak nigdy wcześniej. Obecnie na rynku znajdzie się materace piankowe, lateksowe i inne, lecz materace sprężynowe wciąż cieszą się dużym powodzeniem. Jeśli szukasz wygodnego materaca dla siebie, sprawdź, jakie rodzaje sprężyn są najlepsze dla ciebie.
łóżko

Jak działają sprężyny w materacach?

Jakie będą najlepsze materace? Jednym z istotnych elementów wyboru są sprężyny.

Sprężyny w materacu są wykonane z wytrzymałego drutu hartowanego. Dzięki temu przez długie lata zachowują swój pierwotny kształt i prawidłowo podpierają kręgosłup. Poszczególne rodzaje sprężyn mają nieco inną budowę, jednak ich funkcja jest taka sama. Ich zadaniem jest podtrzymywanie ciężaru ciała i prawidłowe rozkładanie obciążeń. Dodatkowo sprężyny odciążają mięśnie i usprawniają przepływ krwi, by całe ciało mogło odpoczywać.

Twardość materaca a komfort użytkowania

Przed wyborem konkretnego rodzaju sprężyn w materacu powinno się określić własne potrzeby. Jak dobrać twardość materaca? Istotne jest dopasowanie materaca do wagi ciała użytkownika. Sztywność sprężyny nie powinna być zbyt wysoka, gdy na materacu śpi dziecko lub drobna osoba dorosła. Materac w obu przypadkach okaże się za twardy i będzie powodował dyskomfort.

Współczynnik sprężystości sprężyny powinien być mniejszy, jeśli z łóżka będzie korzystać cięższa osoba. Wysoka masa użytkownika wymaga zastosowania materaca, który będzie podatny na uginanie w mniejszym stopniu. W przeciwnym razie ciało będzie układać się nienaturalnie, co przełoży się na pojawienie się dolegliwości bólowych o poranku.

Rodzaje sprężyn w materacach

Wybór materac piankowy czy sprężynowy masz już za sobą. Pora zastanowić się, jakie sprężyny będą najlepsze.

W materacach stosuje się różne rodzaje sprężyn. Ich typ wpływa nie tylko na cenę, ale i na przeznaczenie oraz trwałość powierzchni do spania. Przez długie lata na rynku dominowały sprężyny bonell, które są niedrogie, jednak w przypadku podwójnych łóżek powodowały spory dyskomfort. Obecnie zamiast nich poleca się sprężyny kieszeniowe, które lepiej rozkładają ciężar i przystosowują się do kształtu ciała.

Sprężyny bonellowe

Kształt sprężyn bonellowych przypomina klepsydrę. Umieszcza się je na całej powierzchni materaca i łączy mocnym drutem. Cechuje je wysoka trwałość, znakomity współczynnik sprężystości i efektywna wentylacja wkładu.

Sprężyny bonellowe poleca się alergikom, gdyż dzięki nim w materacu nie rozmnażają się alergeny, takie jak roztocza i inne drobnoustroje. Minusem sprężyn bonell jest obniżenie komfortu snu, gdy na łóżku śpią dwie osoby. Materac nimi wypełniony przenosi drgania, które powodują charakterystyczne skrzypienie.

Sprężyny kieszeniowe

Sprężyny kieszeniowe zapewniają najwyższy komfort snu. Każda z setek sprężyn w materacu jest umieszczona w osobnej kieszeni, dzięki czemu reaguje na indywidualny nacisk. Kieszenie działają indywidualnie i w pełni dopasowują się do kształtu i masy ciała. Poleca się je głównie osobom, które potrzebują twardszego materaca z powodu wagi.

Sprężyny kieszeniowe są odpowiednie dla par, które narzekają, że partner przeszkadza im w czasie snu. Kieszenie niwelują nieprzyjemne drgania oraz zapewniają stabilne podparcie dla kręgosłupa. Minusem sprężyn tego typu jest wyższa cena. Za komfort snu trzeba zapłacić nierzadko ponad 1000 zł, co dla wielu użytkowników jest wydatkiem nie do zaakceptowania.

Rodzaje sprężyn kieszeniowych. Sprężyny micropocketowe

Wśród sprężyn kieszeniowych wyróżnia się kilka typów. Na uwagę zasługują zwłaszcza sprężyny micropocketowe. W materacach micropocket znajduje się ponad 1000 kieszeni na każdy metr kwadratowy powierzchni. Dodatkowo materace są podzielone na siedem stref komfortu, które reagują na indywidualny nacisk. Minusem jest wysoka twardość sprężyn micropocektowych. Materace w nie wyposażone są odpowiednie tylko dla dorosłych i cięższych nastolatków.

Sprężyny faliste

Sprężyny faliste zwykle montuje się w materacach umieszczanych na kanapach i rozkładanych sofach. Są to stosunkowo miękkie i mniej trwałe sprężyny, jednak często wykorzystuje się je na powierzchniach do spania.

Faliste sprężyny są produkowane z drutu, który zwija się w kształt przypominający sinusoidę. Na sprężynach zwykle układa się gąbkę lub piankę tapicerską, dzięki której tworzy się miękkie i komfortowe siedzisko.

Jeśli chce się wykorzystać sprężyny faliste do spania, materac powinien być pokryty pianką HR. Cechuje ją wysoka sprężystość, dzięki której pianka jest odporna na trwałe zgniecenia. Zwykła pianka tapicerska sprawdzi się jedynie do sporadycznego spania, np. podczas wizyt gości. Na co dzień będzie zbyt miękka i za mało wytrzymała, by zapewnić prawidłowe podparcie dla kręgosłupa.

Atutem sprężyn falistych jest niska cena.Jeśli szuka się niedrogiej kanapy do spania w domku letniskowym lub pokoju gościnnym, sofa z materacem ze sprężynami falistymi jest optymalnym wyborem.

Jak wybrać materac sprężynowy?

Wybór materaca sprężynowego powinno się rozpocząć od określenia własnych preferencji, co do twardości powierzchni do spania i budżetu. Osoby lekkie powinny wybierać miękkie lub średnio twarde materace. Przy wadze powyżej 80-90 kg materace sprężynowe powinny być twarde.

Stopień akceptowalnej twardości najlepiej sprawdzić poprzez ułożenie się na kilka chwil na wybranym materacu. Dzięki temu można przekonać się, czy dany model zapewnia optymalne podparcie kręgosłupa.

Dodatkowo powinno się przyjrzeć zastosowanym warstwom z gryki, kokosa bądź lateksu, które wpływają na przepuszczalność powietrza, temperaturę i inne właściwości materaca. Ważna jest także grubość całego materaca - powinna być dostosowana zarówno do ramy łóżka, jak i oczekiwań użytkownika, co do komfortu snu.

Autorka: Monika Kocher