Data modyfikacji:

Szczoteczka soniczna do zębów. Jak działa i czy warto ją wybrać?

Chcesz zadbać o higienę jamy ustnej? Doskonałym wyborem zarówno dla dorosłych, jak i dzieci jest szczoteczka soniczna! Nowoczesne urządzenie jest łatwe w obsłudze, bez problemu radzi sobie z zanieczyszczeniami i osadami, a do tego wpływa pozytywnie na stan dziąseł. Co to jest szczoteczka soniczna, jak działa i jak myć nią zęby? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule!

 szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna – co to jest i czym się różni od elektrycznej?

Co to jest szczoteczka soniczna? To najnowsza propozycja w świecie dbania o higienę jamy ustnej, dzięki której możesz dokładnie oczyścić zęby z płytki nazębnej, zredukować przebarwienia, a także ograniczyć nadwrażliwość dziąseł. Jej nazwa pochodzi od angielskiego słowa sonic, czyli dźwiękowy. Nie jest ona przypadkowa – do mycia zębów wykorzystuje fale dźwiękowe, które są sekretem skuteczności szczoteczki sonicznej. O tym, jak działa, opowiadamy więcej poniżej.

A czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej? Między innymi tym, jak działa. Pierwszy model wykonuje ruch wibracyjny i wymiatający, a drugi – rotacyjny (obrotowy). Różnicę można zauważyć też w szybkości. Szczoteczka soniczna może pochwalić się wartością na poziomie kilkudziesięciu tysięcy ruchów, podczas gdy ta elektryczna wykonuje ich maksymalnie 10 tysięcy.

Jak działa szczoteczka soniczna: czy warto?

Zastanawiasz się, jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza i czy warto postawić na taki model? Szczoteczka soniczna wykorzystuje fale dźwiękowe o częstotliwości minimum 260 Hz. Fale te wzbudzają włókna szczoteczki w drgania, które przyczyniają się do powstawania mikroskopijnych bąbelków uderzających w powierzchnię zębów. Dzięki temu działanie szczoteczki sonicznej opiera się nie tylko na oczyszczaniu samych zębów, ale też przestrzeni międzyzębowych.

Za generację drgań charakterystycznych dla szczoteczki sonicznej odpowiada miniaturowy generator, który umieszcza się w główce. Z kolei wytwarzanie fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości sprawia, że ma ona właściwości bakteriobójcze. Szacuje się, że najlepsze modele na rynku wykonują nawet do 60 tysięcy ruchów na minutę.

Dla kogo szczoteczka soniczna?

Szczoteczek sonicznych mogą używać już nawet małe dzieci. To doskonałe rozwiązanie dla osób o wrażliwych dziąsłach i zębach. Ze względu na dokładniejsze czyszczenie przestrzeni międzyzębowych po soniczne szczoteczki powinny sięgać także osoby noszące aparaty ortodontyczne i protezy.

Szczoteczka soniczna: wady i zalety urządzenia

Zastanawiasz się, czy wybrać szczoteczkę soniczną czy elektryczną? Wcześniej poznaj zalety i wady nowoczesnych szczoteczek – to z pewnością pomoże podjąć ci decyzję.

Szczoteczka soniczna: plusy

Szczoteczki soniczne są delikatne dla zębów. Specyficzny kształt szczoteczki został zaplanowany tak, aby była używana ruchem „wymiatającym”. Zdaniem stomatologów to właśnie ta technika zapewnia dobre czyszczenie zębów bez szkody dla dziąseł i szkliwa.
Jeden z argumentów powinien przekonać cię ostatecznie do szczoteczki sonicznej: zaletą tego urządzenia jest perfekcyjne oczyszczanie zębów z przodu, z tyłu, ale także w przestrzeniach międzyzębowych. Bąbelki powstające wskutek działania fal dźwiękowych nie pozostawią na zębach ani odrobiny resztek żywności i bakterii.
Szczoteczki soniczne często wyposażone są w nowoczesne technologie, takie jak np. Bluetooth. Dzięki temu możesz połączyć szczoteczkę ze smartfonem i za pomocą specjalnej aplikacji sprawdzać, czy myjesz zęby dostatecznie dokładnie.
Szczoteczka soniczna działa ciszej niż elektryczna, choć wykonuje więcej obrotów na minutę.

Szczoteczka soniczna dla dzieci: czy warto ją kupić?

Jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci będzie dobrym wyborem? Czy warto postawić na model soniczny? Jak najbardziej! Po pierwsze, szczoteczka soniczna czyści zęby dokładniej, co sprawdzi się u maluchów, które nie przykładają się do tej czynności. Po drugie, ciekawe funkcje, takie jak wspomniana łączność z telefonem, na pewno zainteresują malucha na tyle, by chętniej i częściej myć zęby. Oczywiście, należy pamiętać, że mycie zębów szczoteczką soniczną jest bezpieczne dla dzieci od 7. roku życia.

To jednak nie koniec! Wiesz już, jakie zalety ma szczoteczka soniczna i jak działa. Dzięki temu możesz mieć pewność, że jej obsługa będzie całkowicie bezproblemowa dla twojego dziecka. Jak przeczytasz na samym końcu naszego artykułu – mycie zębów szczoteczką soniczną jest banalnie proste, dzięki czemu maluch będzie mógł to robić samodzielnie, bez twojej pomocy.

Mycie zębów szczoteczką soniczną jest również krótsze niż w przypadku jej manualnego odpowiednika. Biorąc pod uwagę fakt, że dla wielu maluchów szczotkowanie jest przykrym obowiązkiem, skrócenie czasu mycia zębów jest ogromną zaletą, która potwierdza, że warto zainwestować w model dla najmłodszego członka rodziny.

Co jeszcze przemawia za tym, że szczoteczka soniczna dla dzieci jest trafionym wyborem? Zdecydowanie bezpieczeństwo. Korzystanie z niej nie niesie za sobą żadnego ryzyka uszkodzenia szkliwa czy podrażnienia dziąseł, ponieważ dostępne na rynku modele mają wbudowane czujniki informujące o tym, że główka jest zbyt mocno dociskana do zębów.

A to wszystko w połączeniu z delikatnym działaniem i różnorodnymi kolorami, które sprawią, że wyrabianie codziennego nawyku dbania o higienę jamy ustnej stanie się czystą przyjemnością.

Czy szczoteczka soniczna ma wady?

Głównym minusem szczoteczki sonicznej jest jej cena, która jest wyższa niż w przypadku szczoteczki elektrycznej. Najtańsze modele kosztują około 100 zł, najdroższe – nawet 400. Warto jednak pamiętać, że w tym wypadku koszt idzie w parze z jakością urządzenia, a dobra szczoteczka soniczna będzie służyła sprawnie co najmniej przez kilka lat.
Inną wadą szczoteczek sonicznych może być to, że nie rozwijają się tak dynamicznie jak technologia szczoteczek elektrycznych. Najnowocześniejsze modele elektrycznych szczoteczek działają już w systemie 3D, czego nie zagwarantuje szczoteczka soniczna.

Szczoteczki soniczne do zębów: czy rzeczywiście warto?

Szczoteczki soniczne to świetne rozwiązanie dla posiadaczy wrażliwych zębów i dziąseł, a także tych osób, którym zależy na szybkim i dokładnym oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Są odpowiednie praktycznie dla osób w każdym wieku, również dla maluchów.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną? Praktyczne wskazówki

Na zakończenie przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, jak myć zęby szczoteczką soniczną. Zacznij od namoczenia jej główki, tak jak w przypadku jej manualnego odpowiednika, a następnie nałóż pastę. Nie przesadzaj z jej ilością – wystarczy wielkość ziarnka grochu, aby dokładnie umyć zęby.

Co dalej i jak używać szczoteczki sonicznej? Gdy nałożysz już pastę, dociśnij delikatnie główkę do zębów i włącz urządzenie. Postaraj się szczotkować szkliwo pod kątem 45 stopni, aby dokładnie usunąć osad nazębny i nagromadzone na powierzchni zębów zabrudzenia. Myj je przez około 2 minuty, przesuwając szczoteczkę po całym łuku górnym i dolnym. Po upływie tego czasu wypluj resztkę pasty, przepłucz usta i na koniec wyczyść główkę. Gotowe!

Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.