Data publikacji:

Jaki wodny oczyszczacz powietrza wybrać?

Oczyszczacz powietrza, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie przeznaczone do poprawy czystości powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Z powodzeniem można korzystać z niego nie tylko w domach, ale także w biurach. Zastanawiasz się nad zakupem właśnie takiego sprzętu? W takim razie sprawdź, jak działa wodny oczyszczacz powietrza i jaki model warto kupić!

Przeczytaj również: Oczyszczacz powietrza do 1000 złotych

wodny oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza – dlaczego warto go kupić?

Czy warto w ogóle kupić oczyszczacz powietrza? Zdecydowanie tak. Praktyczne i często niewielkie urządzenie pomaga w usuwaniu z niego różnego rodzaju zanieczyszczeń – kurzu, pyłu, sierści, bakterii, wirusów, smogu, dymu tytoniowego i nieprzyjemnych zapachów. 

Oczyszczacz powietrza jest znakomitą propozycją dla alergików i do domów, w których jeden z członków rodziny pali. Z pomocą urządzenia jakość powietrza w wybranych pomieszczeniach ulegnie znacznej poprawie, co przełoży się nie tylko na obniżenie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych.

Dzięki oczyszczaczowi powietrza wpłyniesz również na swoje zdrowie, będziesz lepiej spać, poprawisz wydajność układu krążeniowo-oddechowego, a nawet zauważysz różnicę w wyglądzie i kondycji swojej skóry. Co więcej, ze względu na możliwość wyłapywania zanieczyszczeń, w twoim domu przestanie się zbierać tak dużo kurzu, a co za tym idzie – będzie można ograniczyć porządki.

Jak działa wodny oczyszczacz powietrza?

Na rynku znajdziesz oczyszczacze powietrza z różnymi filtrami – wodnym, węglowym, jonizacyjnym czy HEPA. W tym artykule skupimy się na pierwszym z nich, który znajdziesz w ofercie takich marek jak Blaupunkt, Sharp, Venta czy Medisana. Jak działa wodny oczyszczacz powietrza? Wszystko zależy od tego, jaki typ wybierzesz. Producenci oferują go z filtrem nawilżającym albo Airwasher.

Pierwszy rodzaj, czyli filtr nawilżający, to dość klasyczny dodatek do oczyszczaczy powietrza. Sam w sobie nie oczyszcza powietrza, dlatego występuje w połączeniu z innymi filtrami, które mają zdolność do wyłapywania zanieczyszczeń. Nie oznacza to jednak, że nie pełni żadnej funkcji. Jak sama nazwa wskazuje – jego zadaniem jest nawilżanie powietrza, dzięki czemu pomaga utrzymać optymalny poziom jego wilgotności. W tym celu umieszcza się w środku matę ewaporacyjną.

Z kolei Airwasher to wodny oczyszczacz powietrza, który nie tylko usuwa z niego zanieczyszczenia, ale także je nawilża. W tym przypadku wykorzystuje się specjalny wiatrak, obracające się dyski oraz komory z wodą. Pierwszy element zasysa powietrze, drugi ma za zadanie wyłapywać zanieczyszczenia, a trzeci – nawilżać powietrze i chronić kurz czy pyłki przed przedostaniem się do wiatraka.

Oczyszczacz powietrza z filtrem wodnym – zalety

Oczyszczacz powietrza z filtrem wodnym doskonale radzi sobie z kurzem, pyłkami czy sierścią zwierząt. Równie skutecznie wyłapuje roztocza, jednak nie usuwa nieprzyjemnych zapachów. Ma jednak ogromną zaletę – w wielu przypadkach bez problemu zastąpi klasyczny, oddzielny nawilżacz powietrza. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nie tylko miejsce, ale także pieniądze.

Co więcej, wodny oczyszczacz powietrza ma filtry o długiej żywotności. Niektóre modele działają bezawaryjnie nawet do 10 lat i nie wymagają wymiany. Zamiast tego należy je regularnie czyścić, usuwać z komory zebrane zanieczyszczenia, a następnie nalewać świeżą, czystą wodę i gotowe.

Jaki oczyszczacz powietrza wodny kupić?

Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza wodny? Poszukiwania odpowiedniego modelu rozpocznij od sprawdzenia jego mocy i wydajności. Te dwa parametry wymagają określenia, na jakiej powierzchni ma służyć nowy sprzęt. Szacuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o to, aby wydajność na każde 10 m² wnętrza wynosiła co najmniej 80 m³/h.

Nie bez znaczenia jest również maksymalna powierzchnia pomieszczenia, która jest powiązana z wydajnością. Dostępne na rynku wodne oczyszczacze powietrza sprawdzają się głównie we wnętrzach o wielkości od 26 do 50 m², jednak niektórzy producenci oferują sprzęty odpowiednie do pomieszczeń o powierzchni wynoszącej nawet do 100 m².

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przed zakupem sprawdź, czy interesujący cię oczyszczacz powietrza z filtrem wodnym ma:

  • dodatkowe funkcje, które zwiększają komfort korzystania z urządzenia. Są to na przykład: timer, tryb auto, wyświetlacz, blokada rodzicielska, wskaźnik filtra, wykrywacz zanieczyszczenia powietrza, termometr, czujnik oświetlenia, programator czasowy czy automatyczne wyłączanie;
  • przydatne tryby pracy – niektóre oczyszczacze powietrza z filtrem wodnym są wyposażone w dodatkową jonizację, nawilżanie albo wielostopniowe oczyszczanie.

Polecane oczyszczacze powietrza z filtrem wodnym

Na zakończenie przygotowaliśmy dla ciebie kilka polecanych wodnych oczyszczaczy powietrza. Zobacz najpopularniejsze modele!

Sharp UA-KIL60E-W to wodny oczyszczacz powietrza do zadań specjalnych. Polecane urządzenie jest wyposażone nie tylko w filtr wodny, ale także węglowy, HEPA i wstępny. Dodatkowo może pochwalić się wydajnością na poziomie 408 m³/h i mocą 61 W. Nie zabrakło również dodatkowych funkcji – jonizacji, wielostopniowego oczyszczania i nawilżania powietrza.

Sharp UA-HG60E-L to kolejny oczyszczacz powietrza z filtrem wodnym, HEPA, węglowym i wstępnym. Urządzenie o wydajności 408 m³/h i mocy 72 W ma funkcję nawilżania i jonizacji. Dodatkowo zostało wyposażone w tryb wielostopniowego oczyszczania i technologię Plasmacluster.

Ideal AW40 to kompaktowy oczyszczacz powietrza z filtrem wodnym. Urządzenie ma wydajność wynoszącą 300 m³/h i moc 10 W. Dodatkowo zostało wyposażone w funkcję wielostopniowego oczyszczania. Do jego zalet zaliczamy również wbudowany higrostat, czytelny panel świetlny oraz wskaźnik poziomu wody.

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.