Ludzki organizm w większości składa się z wody. Aby funkcjonował sprawnie, stale trzeba utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia. Wiele mówi się o tym, że podstawą zdrowia jest wypijanie 1,5-2 litrów płynów dziennie. Warto wiedzieć, że to nie jedyny sposób na to, jak nawodnić organizm. Poznaj inne metody dostarczenia sobie życiodajnej wody!
Większość osób wie, że nawadnianie jest bardzo ważne. Lekarze alarmują, że należy spożywać minimum 2 litry wody dziennie, przy czym dawka zmienia się w zależności od naszej aktywności fizycznej, wagi bądź warunków atmosferycznych.
Pamiętaj, że to, co pijesz, również ma znaczenie — woda wodzie nierówna. Woda źródlana nie doda organizmowi tylu wartości, co wysokozmineralizowana. Nawadnianie ciała od wewnątrz ma wielkie znaczenie. Jeżeli możesz dodać sobie więcej energii i poprawić stan ciała prostymi sposobami, dlaczego tego nie zrobić?
Symptomy niedostatecznego nawodnienia organizmu są bardzo łatwe do rozpoznania. Należą do nich chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, a także kłopoty trawienne. Osoba pijąca zbyt mało wody wygląda niezdrowo; ma szarą skórę, matowe włosy i podkrążone oczy.
Pamiętaj, że nawadnianie to nie tylko zasilanie organizmu w wodę, ale także inne niezbędne do życia pierwiastki. Wraz z wodą człowiek pobiera magnez, wapń, sód, potas i wiele innych mikroelementów, które odpowiadają za sprawne funkcjonowanie ciała.
Wiele osób ma problem z regularnym popijaniem wody. Kłopotem okazuje się to, że nie ma ona wyrazistego smaku i można mieć wrażenie, że każda smakuje identycznie. Nawadniać organizm od wewnątrz możesz jednak na różne sposoby. Poziom płynów w organizmie możesz zwiększyć, nawet jedząc! W jakich produktach znajduje się dużo wody? Jakie płyny, inne niż woda, dobrze nawadniają organizm? Na te wszystkie pytania z odpowiadamy poniżej.
Jeśli nie przepadasz za piciem wody mineralnej, możesz nawodnić organizm innymi metodami. Sprawdź 7 sposobów na dostarczenie sobie wody w nieco atrakcyjniejszych formach!
Nie dość, że są zdrowe, świetnie sprawdzają się jako przekąski pomiędzy posiłkami oraz dobrze nawadniają organizm. Większość owoców składa się bowiem z wody, fruktozy i składników odżywczych.
Zasada jest prosta – jedz te owoce, które występują licznie w danej porze roku. Wówczas możesz mieć pewność, że są świeże oraz soczyste. Staraj się to robić rano bądź po południu, ponieważ owoce dodają energii i pobudzają umysł do działania dzięki fruktozie.
Jakie owoce są najbardziej nawadniające? Latem szczególnie warto sięgać po arbuzy, melony czy mango, które składają się w 90% z wody. W późniejszym okresie sprawdzą się winogrona, śliwki, a w okresie zimowym – mandarynki i granaty. Cytryny, grejpfruty oraz limonki to kolejne owoce, które przez cały rok mogą dostarczać ci życiodajnej wody wraz z witaminami.
Jeśli nie przepadasz za czystą wodą, mieszaj ją z sokiem cytrusowym. Taką miksturę warto spożywać szczególnie rano, ponieważ znakomicie pobudza metabolizm i działa oczyszczająco.
Świeże warzywa to bardzo cenne źródło witamin, mikroelementów oraz wody. Spożywanie ich szybko gasi pragnienie, a jednocześnie pozwoli zadbać o dobrą kondycję organizmu. Jakie warzywa sprawdzą się do nawadniania organizmu?
Zielony towarzysz upałów – ogórek. W 96% składa się z wody oraz witaminy K. Idealnie nawadnia organizm, najlepiej jeść go ze skórką, która dostarcza właściwości odżywczych.
Razem z jesienią na stoły trafia dynia. Warto korzystać z jej dobrodziejstw, ponieważ oprócz nawodnienia dostarcza cenny beta-karoten.
Do obiadu jedz różne rodzaje sałat, która są cennym źródłem wody. Rozmaite odmiany sałat są dostępne w Polsce przez cały rok.
Dobrymi, warzywnymi źródłami wody są również seler naciowy, marchewka oraz pietruszka.
Naukowcy z uniwersytetu McMaster w Kanadzie dowiedli, że mleko potrafi lepiej ugasić pragnienie niż woda. Badanie zostało przeprowadzone wśród sportowców, którym często grozi odwodnienie po nadmiernym wysiłku. Test wykazał, że mleko szybciej uzupełnia niedobory płynów i ułatwia regenerację. Jest także dostarczycielem wapnia oraz białka.
Właściwości nawadniające wykazują również przetwory mleczne, takie jak kefir, maślanka oraz jogurt naturalny. Dodatkowo te produkty bardzo dobrze wspierają florę bakteryjną jelit, dzięki czemu te sprawniej pobierają wodę z pożywienia.
Nie każdy jednak może spożywać mleko krowie. Jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy, zauważasz problemy żołądkowe lub skórne po spożyciu mleka, możesz zastąpić je jednym z napojów roślinnych. Ich wybór jest obecnie bardzo szeroki. Napoje kokosowe, migdałowe i owsiane również doskonale nawodnią twoje ciało, a jednocześnie dostarczą mu wielu cennych składników odżywczych.
Napary ziołowe mogą posłużyć do ugaszenia pragnienia, a jednocześnie przyniosą twojemu ciału wiele korzyści. Mięta, pokrzywa, rumianek pomagają oczyścić organizm z toksyn. Przyspieszają także metabolizm, wzmacniają włosy i paznokcie. Zielona herbata, podobnie jak mleko, uzupełnia w organizmie utracone płyny.
Idealnym zamiennikiem czystej wody na lato okaże się domowej roboty ice tea. Do jej produkcji wykorzystaj wysokiej jakości herbatę liściastą – najlepiej zieloną lub czerwoną. Przygotuj napar, schłodź go do temperatury pokojowej, a następnie włóż do lodówki na godzinę. Gdy ice tea będzie już chłodna, dorzuć do niej świeże listki mięty i plasterki cytryny.
Zioła możesz pić między posiłkami, a także używać ich do robienia zdrowych koktajli. Będzie to zdrowe, smaczne i odżywcze. Nawadnianie organizmu w taki sposób? Dlaczego nie!
Po wymagającym treningu poziom płynów w organizmie jest zaburzony. Możesz przywrócić go do odpowiedniego poziomu dzięki izotonikom. To napoje bogate w elektrolity, czyli dodatnie i ujemne jony pierwiastków, które wpływają na nawodnienie komórek w całym ciele.
Jeżeli chcesz uniknąć chemii, substancji słodzących czy zbędnych cukrów, możesz przygotować napój w domu. Jest to bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu!
Jak przygotować domowy napój izotoniczny? Izotonik powinien posiadać w swoim składzie wodę, cukry proste oraz minerały, takie jak wapń, magnez lub sód. Najprostszym sposobem na domowy izotonik jest zmieszanie dobrej jakości wody mineralnej z odrobiną soku cytrynowego oraz miodu. Jeśli chcesz, taką mieszankę możesz uzupełnić o rozkruszoną kapsułkę magnezu lub szczyptę soli himalajskiej.
Aby oszczędzić sobie pracy, możesz sięgnąć po dobroci natury, które same w sobie są izotonikami.
Nie jest to dużym zaskoczeniem. Jak wspominaliśmy, warzywa i owoce idealnie nawadniają organizm od wewnątrz — nie dzieje się inaczej, kiedy pijemy domowej roboty soki. Soki warzywne i owocowe są nie tylko zdrowe i smaczne, ale także sycące, dlatego też zmniejszą apetyt na niezdrowe przekąski. Eksperymentuj w tworzeniu soków – dobieraj owoce i warzywa stosownie do tego, jak się czujesz.
Jak uzyskać pełnowartościowy sok w domu? Najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie go za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Dzięki wolnym obrotom, sprzęt ten wyciska sok bardzo dokładnie, bez strat witaminowych. Takiego efektu nie zagwarantuje ci żadna sokowirówka.
Zaznaczamy, że podstawą zdrowego nawadniania organizmu powinno być spożywanie wody, warzyw oraz owoców. Gdy spełnisz ten warunek, możesz sięgnąć po gotowe środki zwiększające poziom wody w organizmie.
Jak szybko nawodnić organizm? Najlepszym sposobem na prędkie nawodnienie organizmu jest stosowanie produktów elektrolitowych. Spotkasz je w postaci proszków, kapsułek oraz płynów. Elektrolity dostarczają organizmowi cennych minerałów, które ten utracił np. w wyniku gorączki, intensywnego treningu lub biegunki.
Jak widać, nawet niechęć do wody mineralnej nie daje ci wymówek do zrezygnowania z regularnego nawadniania organizmu. Możesz zrobić to na wiele sposobów – wybierz ten optymalny dla siebie i nawadniaj się – na zdrowie!