Data publikacji:

Co ile wymieniać filtr powietrza? 

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że samochody są niezwykle kompleksowymi maszynami, które posiadają wiele powiązanych ze sobą systemów oraz elementów. O konserwacji niektórych z nich przypominamy sobie jednak dopiero po wystąpieniu problemów, które zmuszają do wizyty w warsztacie. Jednym z czasem pomijanych aspektów użytkowania auta są filtry powietrza, w artykule podpowiadamy, jak często należy je wymieniać, a także jakie są objawy ich zużycia.
filtr powietrza

Do czego służy filtr powietrza w aucie?

Filtr powietrza pełni ważną rolę w utrzymaniu wydajności i poprawnego działania auta. W jaki konkretnie sposób? Montowany jest on w układzie dolotowym silnika, który doprowadza powietrze do wnętrza jednostki napędowej, gdzie wykorzystywane jest przy spalaniu paliwa. Ponieważ auto zasysa powietrze bezpośrednio ze swojego otoczenia, znajdują się w nim liczne drobinki zanieczyszczeń, wśród których wymienić można drogowy pył i kurz, a także spaliny innych pojazdów. Ich obecność mogłaby zakłócać poprawne działanie delikatnego układu napędowego, a także zwiększała zużycie jej części mechanicznych. 

Na filtr powietrza składa się jego obudowa, a także właściwy element filtrujący, najczęściej zrobiony z papieru, tworzywa sztucznego lub wzmacnianej włókniny. Kształt elementu dodatkowo zwiększa jego wydajność, a najlepsze egzemplarze mogą wychwytywać nawet 99 procent wszystkich zanieczyszczeń. Filtry nie działają w nieskończoność i nie mogą być czyszczone, dlatego trzeba je regularnie wymieniać. 

Zobacz, jak wygląda wymiana filtra kabinowego

Brudny filtr powietrza – jakie objawy?

Zapchany filtr powietrza jest przyczyną problemów z poprawnym zasysaniem powietrza do silnika. Obniża to jego wydajność oraz zwiększa zużycie paliwa, co z kolei prowadzi do ogólnego spadku mocy. Co więcej, zanieczyszczenia trafiające do wnętrza silnika wraz z nieprzefiltrowanym poprawnie powietrzem stopniowo budują osad na cylindrach i tłokach, powodując ich przyspieszoną degradację. Brudny filtr jest również przyczyną wyraźnego wzrostu hałasu generowanego przez układ napędowy. W skrajnych przypadkach auto z zapchanym filtrem w ogóle się nie uruchomi.

Jak często wymieniać filtr w powietrza?

Co do tego, jak często wymieniać filtr w powietrza, większość specjalistów wyraża w tej kwestii zazwyczaj podobną opinię. Czynność tą zaleca się więc wykonywać co ok. 15-20 tysięcy przejechanych kilometrów. Przy pokonywaniu niewielkich odległości element powinien być zastąpiony co ok. 1-3 lata. Dotyczy to także nieużywanych samochodów, bowiem materiał, z którego są wykonane filtry powoli kruszeje i traci swoje właściwości w tym czasie. Przy okazji przypomnijmy, że warto też zajrzeć do dokumentacji auta i sprawdzić zalecenia producenta dla posiadanego pojazdu.

Oczywiście podane tu wartości są bardzo przybliżone. Na szybsze zużycie filtra powietrza wpływają bowiem w dużej mierze drogi. Negatywny wpływ na długość życia elementu mają piaszczyste i żwirowe trasy, a także jazda w warunkach podwyższonego poziomu wilgoci. 

Zdjęcie: duallogic / Envato Elements