Data modyfikacji:

Co odstrasza ślimaki? Co stosować na ślimaki?

Dużym problemem w każdym ogrodzie są ślimaki. Ich obecność jest problematyczna zwłaszcza gdy uprawia się rośliny kapustne, a także maliny. Ale trzeba też wiedzieć, że ślimaki pojawiają się w zaciemnionych i wilgotnych zakamarkach ogrodu. Są to roślinożercy, którzy niszczą uprawy, szczególnie młode. Warto zatem wiedzieć, co odstrasza ślimaki. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, jak odstraszyć tych szkodników upraw.

co odstrasza slimaki

Po tym poznasz, że masz ślimaki w ogrodzie

Zanim podpowiemy, czego nie lubią ślimaki w ogrodzie, sprawdźmy, jak rozpoznać, że to właśnie te skorupiaki niszczą nasze uprawy czy kwiatki. Charakterystycznym objawem obecności ślimaków w ogrodzie są ślady śluzu. Jest on zeschnięty i tworzy pas. Z kolei w liściach pojawiają się nieregularne dziury.

O ile to nie jest może jeszcze największym problemem, to zdecydowanie gorzej jeżeli ślimaki zaczną drążyć kanały w korzeniach, np. marchwi czy buraków ćwikłowych, gdyż w ten sposób niszczą uprawy. Ślimaki mają swoich naturalnych wrogów, stąd warto prowadzić ogród w sposób ekologiczny, gdyż wtedy pojawiają się w nim owady takie jak np. chrząszcze czy muchówki, dla których ślimaki stanowią aż 90% pożywienia.

Co odstrasza ślimaki w ogrodzie? Wybierz odpowiednie rośliny

Ślimaki nie lubią niektórych roślin, stąd też, aby chronić np. uprawy malin czy truskawek, warto w ich pobliżu posadzić mydlnicę lekarską, a także macierzankę bądź majeranek. Ślimaki nie lubią również rumianku, gorczycy, cebuli, czy innych roślin cebulowatych, a także ziół takich jak szałwia, tymianek, czy krwawnik. Zawsze można również zainwestować w specjalne odmiany, np. kapusty czerwonej, która nie posiada wabiącego ślimaki zapachu, przez co jest dla nich nieatrakcyjna.

Co odstrasza slimaki? Naturalne i samodzielnie wykonane pułapki na ślimaki

Jednym ze sposobów na pozbycie się ślimaków jest regularne i stosunkowo częste przewietrzanie gleby. Dodatkowo należy ją grabić, a nawet motyczkować. W ten sposób wydobywa się na powierzchnię ziemi jaja, które szybko giną.

Warto także znać zasadę, że im mniej chwastów czy szczelin, tym mniej ślimaków w ogrodzie. Uprawy można również chronić stawiając wokół nich przeszkody dla tych mięczaków. Dobrze sprawdzają się trociny, igły sosnowe, czy nawet kora. Ale możecie też zastosować bardzo drobno utłuczone skorupki jaj.

Należy wiedzieć, że częstą kryjówką ślimaków są miejsca osłonięte. Gromadzą się one pod gruzem, kamieniami czy nawet deskami. I właśnie te miejsca mogą stanowić doskonałą pułapkę dla szkodników.

Można ją wykonać samodzielnie. Wystarczy tylko na wilgotnej ziemi umieścić czarną folię bądź agrowłókninę, następnie przykryć ją filcem i folią aluminiową, na niej umieścić rośliny kapustne czy kawałki ziemniaków i gotowe. Zwabione mięczaki pojawią się na tej pułapce. Wtedy można je przenieść w inne miejsce.

Można zastosować również pułapki wabiące. W tym przypadku należy wkopać w glebę duży pojemnik, następnie napełnić go piwem, które jest doskonałym wabikiem. Oczywiście musicie pamiętać, że tego płynu musi być stosunkowo dużo i to do tego stopnia, że ślimaki się w nim utopią. Tutaj mamy dla was jeszcze jedną radę, a mianowicie ślimaki musicie wynosić bardzo daleko poza teren ogrodu, gdyż w innym przypadku bardzo szybko wrócą.

Co odstrasza slimaki w ogrodzie? Sprzymierzeńcy w walce ze ślimakami

Ślimaki mają wielu naturalnych wrogów, którzy w tym przypadku będą sprzymierzeńcami właścicieli ogrodów. Ślimakami odżywiają się ptaki, takie jak choćby rudziki, kaczki, kosy czy szpaki. Dlatego warto w swoim ogrodzie stworzyć budki lęgowe. Warto także zostawić dzikie zakamarki zarośli, gdyż w ten sposób ptaki będą tam mogły swobodnie budować gniazda, a przy tym eliminować mięczaki.

Sprzymierzeńcami w walce ze ślimakami są także jeże, czy nawet ropuchy. Jeżeli będziecie prowadzić ogród w sposób zrównoważony i ekologiczny, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziecie zmagać się z plagą ślimaków, gdyż będą one tępione przez ich naturalnych wrogów.

Co odstrasza ślimaki bez skorupy?

Oczywiście wszystkie poprzednie sposoby są skuteczne także na ślimaki bez skorupy, ale doskonale sprawdza się również opryskiwanie roślin. Można wykonać płyn odstraszający samodzielnie. Pędy orlicy pospolitej czy bylicy piołunu należy pociąć na małe kawałki i zalać wodą. W ten sposób powstanie nierozcieńczona gnojówka.

Oczywiście co trzy dni taki płyn trzeba mieszać. Jego fermentacja trwa około miesiąca, ale już po tym czasie gnojówka jest gotowa do oprysków i stanowi świetny odstraszacz ślimaków. Jeśli ślimaków jest mało, to można regularnie je zbierać i wyrzucać poza teren ogrodu. Ślimaki bezskorupkowe najlepiej zbierać w gumowych rękawiczkach.

Skuteczne preparaty odstraszające ślimaki

Niewątpliwie ślimaki są utrapieniem w wielu ogrodach, a wilgoć czy deszczowa pogoda sprawiają, że te mięczaki rozmnażają się jeszcze szybciej. Poza stosowaniem naturalnych sposobów czy sadzeniem roślin odstraszających można użyć też ekologicznych środków przeciwko ślimakom.

Dobrym wyborem jest taki na bazie składników naturalnych, który jest w pełni bezpieczny dla ludzi, zwierząt, a nawet roślin i sprawdzi się nawet w przypadku upraw ekologicznych. Oczywiście tutaj przypominamy, że martwe ślimaki należy zbierać, tak aby nie zostały zjedzone np. przez ptaki.

Dobrze sprawdza się środek w postaci granulatu, którego substancją czynną jest fosforan-3-żelaza. Ulega on biologicznemu rozkładowi. Dzięki temu szybko zwalcza szkodniki. Można zastosować również preparat ślimakobójczy, który zawiera ekstrakt rzepaku, będącego ulubionym pokarmem mięczaków. Dzięki temu granulat jest chętniej zjadany przez ślimaki niż rośliny.

Oczywiście wielu opiekunów psów lub kotów obawia się, że środek na ślimaki może być szkodliwy dla ich zwierząt. Otóż można wybrać taki, który zawiera repelent odstraszający zwierzęta domowe. Gorzki bitrex zapobiega spożyciu go przez dzieci, a więc ryzyko zatrucia jest zminimalizowane. Oczywiście to nie koniec możliwości, gdyż można postawić także na preparaty oparte na wodorowęglanie sodu.

Jest wiele sposobów na pozbycie się ślimaków z ogrodu, jednak tutaj należy pamiętać o bezpieczeństwie i zastosować możliwie najlepsze środki ochrony.

Autor: Dorota Wachholz