Data modyfikacji:

Czosnek na mszyce: skuteczny sposób

Mszyce to naprawdę mocne przeciwniczki – nie są zbyt wybredne pod względem doboru pokarmu, działają błyskawicznie, niszcząc całe poletka roślin, a do tego dość trudno je zlikwidować. Na szczęście istnieje rzecz, za którą zdecydowanie nie przepadają – to najzwyczajniejszy w świecie czosnek. Przeczytaj, jak przygotować czosnek na mszyce i jak często robić opryski.

czosnek na mszyce

Jak rozpoznać mszyce?

Mszyce to drobniutkie pluskwiaki – mają od dwóch do pięciu milimetrów długości, więc czasem naprawdę trudno zauważyć je na pierwszy rzut oka. Występują w rożnych kolorach – mogą być na przykład brązowe, różowe, żółte czy białe, niemniej najczęściej na naszych roślinach pojawiają się te zielone lub beżowe.

Mszyce wydają się bardzo niepozorne, ale w istocie to naprawdę groźne dla roślin pasożyty. Kiedy tylko zaatakują rośliny, zaczynają wysysać sok, doprowadzając do ich szybkiego obumierania oraz zniekształcania kwiatów i pędów. Warto dodać, że mszyce błyskawicznie się rozmnażają i przenoszą na kolejne kwiaty – trzeba zatem działać od razu po ich zauważeniu. Jakie domowe sposoby na mszyce stosować? Jednym z nich jest czosnek.

Czosnek na mszyce: jak go wykorzystać?

Wiele osób zastanawia się, czy warto stosować czosnek na mszyce, czy może od razu kupić profesjonalne preparaty ze sklepu ogrodniczego. I tutaj bardzo ważna informacja – wiele z tych środków (zwłaszcza naturalnych) zawiera właśnie czosnek.

Czosnek jest bardzo ceniony przez ogrodników, ponieważ działa bakteriobójczo i grzybobójczo, a do tego mszyce nie cierpią jego zapachu. Istnieje zatem wielka szansa, że jeśli zaczniesz walczyć ze szkodnikami za pomocą którejś z niżej wymienionych metod, odniesiesz sukces.

Wyciąg z czosnku

Według wielu osób najskuteczniejszy czosnek na mszyce to ten w postaci oprysku. Aby go przygotować, musisz zemleć 25 g ząbków, a następnie zalać 1 litrem wody. Taką miksturę odstaw na około 30 minut, co jakiś czas mieszając. Kolejny krok to odcedzenie czosnku i rozcieńczenie płynu następnym litrem wody. I już – wyciąg jest gotowy. Wystarczy teraz przelać go do dozownika i opryskać rośliny.

Uwaga! Według niektórych ogrodników zmielony, zalany wodą czosnek należy odstawić aż na 24 godziny. Wyciąg będzie wówczas mocniejszy, ale trzeba trochę na niego poczekać.

Zmagasz się z plagą innych szkodników roślin – choćby takich jak przędziorki, miodówki, wciornastki czy mączliki. Jak się pozbyć nieproszonych gości? Właśnie z pomocą wyciągu z czosnku.

Cebula i czosnek na mszyce

Aby zlikwidować mszyce, możesz też połączyć dobroczynne działanie czosnku i cebuli. Najpierw przygotuj wywar z cebuli. 90 g poszatkowanego warzywa zalej 10 litrami wody, następnie gotuj przez około pół godziny. Kiedy płyn zupełnie ostygnie, wrzuć do niego kilka ząbków przeciśniętego przez praskę czosnku. Odstaw na około godzinę, a potem przecedź. To bardzo skuteczny, ekologiczny i tani preparat.

Ocet i czosnek na mszyce

Jeśli nie masz akurat cebuli, ale posiadasz ocet i czosnek, to także możesz przygotować ekologiczny preparat na mszyce. Jego stworzenie jest szybkie i banalnie proste.

Ocet wymieszaj z chłodną wodą w stosunku 1:10 (np. na 100 ml octu przypada 1 litr wody). Następnie dodaj zgnieciony czosnek, odstaw płyn na godzinę lub dwie, przecedź i gotowe.

Czosnek w ziemi

W celu zapobiegania inwazji mszyc możesz też po prostu posadzić czosnek między ulubionymi roślinami. To skuteczny sposób, choć z uwagi na fakt, że czosnek nie stanowi wyjątkowej dekoracji, raczej rzadko stosowany. 

Czosnek na mszyce – jak często stosować?

Wiesz już, jak przygotować czosnek na mszyce – czas zatem na garść informacji odnośnie częstotliwości i techniki oprysków.

Jeśli twoim celem jest zapobieganie inwazji mszycy, to stosuj opryski raz w tygodniu – to wystarczy, aby uchronić rośliny przed tymi i innymi szkodnikami. Jeśli jednak pasożyty już pojawiły się na kwiatach i pędach, to musisz opryskiwać je raz dziennie. W przypadku wywaru z samego czosnku możesz stosować oprysk nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem).

Równie ważna co częstotliwość oprysków jest ich technika – czosnek na mszyce jest bardzo skuteczny, ale nie zadziała, jeśli będzie niewłaściwie aplikowany. Niestety, mszyce często gromadzą się pod liśćmi i na pędach, co oznacza, że liście trzeba unieść. W przypadku niektórych roślin (np. surfinii) opryskiwanie będzie dość uciążliwe i czasochłonne.

Czosnek na mszyce: naturalne alternatywy

Czosnek świetnie działa na mszyce, ale jeśli z jakichś powodów nie chcesz albo nie możesz go użyć, to wcale nie oznacza, że do dyspozycji pozostają ci tylko chemiczne środki.

Szare mydło

Szare mydło działa nieco inaczej niż czosnek na mszyce – okleja pasożyty, przez co nie mogą one oddychać. Wystarczy zetrzeć na tarce około 20 g szarego mydła, a potem rozpuścić je w litrze wody (najłatwiej zrobić to w garnku, na kuchence). Powstały roztwór należy aplikować na poszczególne części roślin raz w tygodniu.

Wywar z tytoniu

To kosztowna, ale według wielu osób bardzo skuteczna metoda na zlikwidowanie mszyc. Musisz kupić tytoń (albo po prostu wysypać go z około 15 papierosów). Następnie zalej tytoń litrem wody i odstaw na kilka godzin. Po tym czasie postaw wodę z tytoniem na kuchence i doprowadź do wrzenia. Znowu odstaw na kilka godzin, potem już tylko odcedź wywar i wymieszaj go z wodą w proporcji 1:4.

Wywar z mniszka lekarskiego

O wiele tańsza metoda to przyrządzenie wyciągu z mniszka lekarskiego. 400 g liści zalej dziesięcioma litrami wody, odstaw na trzy godziny, następnie odcedź. Tego wywaru nie musisz rozcieńczać. Stosuj go raz dziennie, a mszyce dość szybko znajdą sobie nowe miejsce pobytu.

Autor: Robert Wojtaś