Data publikacji:

Jak i czym myć okna bez smug?

Mycie okien jest bez wątpienia jednym z najmniej lubianych domowych obowiązków – mimo że wiele osób robi to zaledwie kilka razy do roku. Czynność ta staje się jeszcze bardziej irytująca, gdy pomimo starań nie można poradzić sobie z nieestetycznymi smugami. Dowiedz się, czym myć okna i jaką technikę zastosować, by w kilka chwil nadać im nienaganny wygląd!

mycie okien

Mycie okien bez smug – wyzwanie?

Z pewnością nie brakuje osób, które mycie okien traktują jako rutynową pracę porządkową, wykonując ją często, np. co miesiąc. W Polsce przyjęło się jednak, że kompleksowe czyszczenie szyb przeprowadzać wystarczy 2 razy do roku, czyli na początku wiosny i jesienią.

Ta z pozoru prosta czynność, jaką jest mycie okien, niejednej osobie przysparza sporo nerwów. Nie sztuką jest bowiem pozbawić szyby i ościeżnice brudu. Należy zrobić to w taki sposób, by nie powstały na nich zacieki i smugi. Podpowiadamy, jak i czym najlepiej myć okna.

Jak myć okna – najlepsza pora do mycia okien

Oczywiście, mycie okien niejednokrotnie należy przeprowadzać częściej niż tylko „tradycyjne” 2 razy do roku. Gdy powietrze jest mocno zanieczyszczone, w domu odbył się remont lub niedawno miała miejsca porywista ulewa, szyby będą wymagały umycia.

Planując mycie okien, pamiętaj jednak o bardzo ważnej zasadzie: nigdy nie rób tego w ciepły i słoneczny dzień. Choć wtedy jak na dłoni widać każdy paproch, to detergenty, w tym płyn do szyb, będą błyskawicznie zasychać, powodując smugi. Perfekcyjne mycie okien bez smug w taką pogodę będzie sporym wyzwaniem. O wiele łatwiej umyjesz okna w pochmurny (lecz nie mroźny lub deszczowy) dzień.

Czym najlepiej myć okna?

Aby cieszyć się pięknymi oknami bez smug, należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki. Z pomocą spieszą zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne metody. Jeśli szukasz sposobu na to, czym myć okna, żeby nie było smug, przed porządkami zaopatrz się w:

  • ciepłą wodę z dodatkiem detergentu oraz octu,
  • ściereczki z mikrofibry,
  • płyn do mycia szyb,
  • rajstopy lub gazetę,
  • ściągaczkę do szyb.

Jak myć okna bez smug? Instrukcja krok po kroku

Mycie okien rozpocznij od pozbycia się największych zabrudzeń. W tym celu sięgnij po ciepłą wodę z dodatkiem płynu do naczyń i odrobiny octu oraz miękką ściereczkę. Usuń brud zarówno z szyb, jak i ościeżnic. Skup się na uszczelkach, w których często ukrywa się sporo zanieczyszczeń. Aby dokładniej je umyć, możesz wspomóc się starą szczoteczką do zębów.

Połączenie wody z płynem i octem to sprawdzony sposób na umycie okien bez smug. Detergent skutecznie usunie zabrudzenia, z kolei ocet, dzięki właściwościom zakwaszającym, zapobiegnie powstawaniu śladów na szybie. Pamiętaj jednak, aby nie dodawać go zbyt sporo – na 1 litr wody wystarczy 1 łyżeczka octu spirytusowego.

Sięgnij po ściągaczkę do szyb, czyli myjkę ze specjalną gumową listwą. Jak myć okna ściągaczką? Kierując ją od góry do dołu, zdejmij z szyb nadmiar wody, który pozostał na nich podczas mycia. Ten prosty krok jeszcze bardziej zmniejszy ryzyko powstania smug i usprawni suszenie szyb.

Samo mycie to oczywiście nie wszystko. Po wstępnym usunięciu zanieczyszczeń, pora na polerowanie szyb. Spryskaj je płynem z zawartością alkoholu i wypoleruj kolistymi ruchami, używając czystej ściereczki z mikrofibry.

Ciekawym rozwiązaniem jest również polerowanie okien cienkimi rajstopami. Są wykonane z materiału, który nie „gubi” nici, dlatego doskonale nadają się do czyszczenia szklanych powierzchni. Równie dobrze, co rajstopy, sprawdzi się tradycyjna gazeta lub szary papier toaletowy.

Być może cię zdziwimy, jednak ręcznik papierowy do polerowania szyb nadaje się najmniej. Szybko gubi włókna, dlatego jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, zastąp go czymś innym!

Mycie okien z drewnianymi ościeżnicami

Jeśli posiadasz okna z drewna, przed ich umyciem dobierz detergent, który okaże się bezpieczny dla lakieru pokrywającego ościeżnice. Niektóre środki mogą go uszkadzać i powodować odbarwianie. Jeśli nie jesteś pewien, czy twój płyn jest odpowiedni dla drewna, wykonaj próbę: nanieś odrobinę na dowolną drewnianą powierzchnię. Jeśli po upływie kilkunastu minut nie powstaną odbarwienia, możesz bez obaw zastosować go na swoje okna.

Jak myć okna Karcherem?

Dla tych, którzy bardzo nie lubią myć okien, mamy optymalne rozwiązanie – elektryczną myjkę, która znacznie uprzyjemnia i skraca tę czynność. Szczególnie dużą popularność zyskały myjki Karcher, które umożliwiają wygodne usuwanie brudu oraz ściąganie wody z powierzchni szyb.

Wystarczy kilka pociągnięć, by móc cieszyć się idealnie czystymi szybami. Myjąc okno Karcherem, nie będziesz musiał przejmować się ściekającą wodą – tak, jak ma to miejsce w przypadku zwykłej ściągaczki.

Myjka elektryczna zastąpi ci cały „ekwipunek”, którego dotychczas używałeś do mycia okien. Nie potrzebujesz już wiadra pełnego wody, płynu w spryskiwaczu oraz ściereczek. To sprytne urządzenie pozwoli ci zaoszczędzić czas i nerwy oraz co najważniejsze – cieszyć się idealnie przejrzystymi oknami bez smug!

Mycie okien parownicą

Osobom jeszcze bardziej zamiłowanych w technologiach ułatwiających życie polecamy myjki parowe do okien, gwarantujące rewelacyjne efekty. Gorąca para skutecznie rozpuszcza nawet trudne w usunięciu zabrudzenia i pozostawia okna w nienagannej prezencji. Warto dodać, że taka parownica przyda ci się również do mycia samochodu.

Mycie okien bez smug nie jest trudne

Wystarczy sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, które gwarantują idealną przejrzystość szyb. Prócz starych metod takich, jak mycie okien octem czy rajstopami, wypróbuj nowoczesne sprzęty, dzięki którym porządki naprawdę mogą stać się przyjemne.

Autorka: Joanna Stanuch