Data publikacji:

Hydroizolacja fundamentów krok po kroku. Jak wykonać?

Fundamenty to niezwykle ważny element każdego budynku, od którego zależy jego trwałość. Muszą być więc nie tylko solidne wykonane, ale również odpowiednio zabezpieczone. Jednym z najważniejszych aspektów, o który należy zadbać, jest hydroizolacja fundamentów. Obecnie możemy korzystać z wielu produktów i rozwiązań, które skutecznie chronią. Który z nich wybrać? Jak wykonać izolację fundamentów? Pora odpowiedzieć na te pytania.
hydroizolacja fundamentow

Czym właściwie jest hydroizolacja fundamentów?

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób skutecznie izolować fundamenty, warto wyjaśnić, czym właściwie jest hydroizolacja fundamentów. Mówiąc najprościej, są to prace, których celem jest odizolowanie fundamentów budynku od wilgoci i wód gruntowych. Proces ten polega na ocenie gruntu, na jakim stać będą fundamenty, a następnie wyborze odpowiednich materiałów izolacyjnych. Co ważne, dobór materiałów powinien rozpocząć się jeszcze przed budową budynku. Oczywiście, możliwe jest izolowanie już istniejących budynków, jest ono jednak znacznie trudniejsze oraz bardziej kosztowne. Po wyborze rodzaju materiałów hydroizolacyjnych należy je zastosować zgodnie z zaleceniami producenta. Hydroizolacja fundamentów wciąż jest niestety lekceważona przez wielu budowlańców co jest poważnym błędem. Jest ona bowiem najskuteczniejszym sposobem na przedłużenie trwałości budynku oraz uzyskanie w nim odpowiednich warunków.

Dlaczego jest konieczna?

Jak wspominaliśmy, nie warto rezygnować z hydroizolacji fundamentów lub też traktować ją lekceważąco, wybierając tanie lub nieskuteczne w danym przypadku metody. Musimy bowiem wiedzieć, że wilgoć jest poważnym zagrożeniem dla budynków.

Przede wszystkim może wsiąkać w ściany, stopniowo osłabiając ich konstrukcje. Woda może również wymywać fundamenty, a tym samym doprowadzić nawet do zawalenia się budynku. To jednak nie wszystko. Nasiąknięte wodą mury to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Te zaś są nie tylko nieestetyczne, ale również szkodliwe dla naszego zdrowia.

Nie sposób nie wspomnieć również o wykwitach solnych, które mogą pojawić się na ścianach, stopniowo je niszcząc. Problemem jest także gorsza termoizolacja budynku, a tym samym znacznie większe koszty związane z jego ogrzewaniem. Słowem, właściwa hydroizolacja fundamentów ma kluczowe znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i komfortu domowników.

Rodzaje hydroizolacji fundamentów

Mówiąc o hydroizolacji fundamentów, warto wspomnieć o tym, że ma ona różne oblicza. Możemy podzielić ją na kilka rodzajów. Podstawowy podział to oczywiście izolacja pozioma oraz pionowa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w odpowiednio zabezpieczonym fundamencie powinniśmy mieć do czynienia z oboma rodzajami. Czym się różnią?

Mówiąc najprościej, izolacja pozioma, jak sama nazwa wskazuje, zabezpiecza poziome elementy fundamentów, a więc ławy i płyty fundamentowe. Izolacja pionowa służy zaś do zabezpieczenia ścian fundamentów.

To jednak nie jedyny podział hydroizolacji fundamentów. Możemy bowiem podzielić je na:

  • lekkie izolacje przeciwwilgociowe,
  • średnie izolacje przeciwwilgociowe,
  • ciężkie izolacje przeciwwilgociowe.

Poziom izolacji każdorazowo powinien zostać dobrany do rodzaju gruntu, na którym znajduje się budynek.

Jakie materiały wykorzystuje się do izolowania fundamentów?

W dzisiejszych czasach oferta materiałów, które możemy wykorzystać do hydroizolacji budynku, jest bardzo szeroka i różnorodna. Poznajmy więc nieco bliżej niektóre z materiałów izolacyjnych, z których możemy korzystać.
  • Masy bitumiczne - produkt wytwarzany na bazie asfaltu, cieszący się sporą popularnością, wykorzystywany zarówno w izolacji przeciwwilgociowej, jak i przeciwwodnej.
  • Papy - jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w przypadku izolacji fundamentów. To materiał bitumiczny sprzedawany w rolkach, który wykorzystywany jest do izolacji pionowej i poziomej. Obecnie na rynku możemy znaleźć zarówno standardowe papy asfaltowe, jak i nowoczesne produkty termozgrzewalne oraz samoprzylepne.
  • Masy i lepiki asfaltowe - mogą sprawdzić się zarówno jako samodzielna izolacja, jak i jako lepik do papy. Cechują się łatwym nakładaniem, doskonale uszczelniają powierzchnię chroniąc przed działaniem wilgoci.
  • Masy KBM - grubowarstwowe, polimerowo-bitumiczne. To gama nowoczesnych produktów o wysokich właściwościach ochronnych. Są odporne nie tylko na działanie wilgoci, ale również niskich temperatur. Tworzą spójną, trwałą powłokę bez spoin, co jest ich największym atutem.

Izolacja fundamentów - krok po kroku

Hydroizolacja fundamentów jest dość skomplikowanym procesem, który składa się z kilku bardzo istotnych elementów, których nie możemy pomijać. Przedstawmy więc, jak wygląda ten proces krok po kroku.
  • Pierwszy krok to przygotowanie fundamentów. Co kryje się pod tym pojęciem? Przede wszystkim dokładne oczyszczenie powierzchni, na których układana ma być izolacja. Nie powinny znajdować się na niej również żadne wypukłości lub szczeliny czy ubytki.
  • Krok drugi to pozioma izolacja fundamentów mająca na celu zabezpieczenie ław fundamentów przed wchłanianiem wilgoci. Najczęściej wykonuje się ją za pomocą mineralnych mas izolujących.
  • Następnie przechodzimy do gruntowania ścian fundamentowych - możemy zrobić to zarówno ręcznie, jak i skorzystać z popularnej obecnie metody natryskowej.
  • Kolejnym krokiem jest wykonanie izolacji pionowej ścian fundamentowych wybranymi przez nas materiałami. Po tym wykonujemy izolację cieplną, np. wykorzystując styropian.
  • Ostatnim etapem prac jest wykonanie izolacji poziomej, dokładne połączenie jej z izolacją pionową, a następnie zasypanie fundamentów.

Co w przypadku już istniejących budynków?

Zdarza się (szczególnie w przypadku starszego budownictwa), że podczas wznoszenia fundamentów nie zadbano o ich odpowiednią izolację. Skutkuje to między innymi wilgocią w budynku oraz powolnym osłabieniem ścian. Co zrobić w takim przypadku? Czy hydroizolacja fundamentów jest możliwa? Okazuje się, że tak. Warto jednak mieć świadomość, że jest to proces nieco bardziej skomplikowany. Co więcej, powinien odbywać się etapami, ponieważ całościowe odsłonięcie fundamentów mogłoby doprowadzić do osłabienia konstrukcji budynków. W przypadku istniejących już budynków, warto połączyć hydroizolację z termoizolacją po to, by otrzymać jak najlepsze efekty prac.

W przypadku takich budynków dobrze sprawdza się izolacja fundamentów styropianem i folią kubełkową. Folia ta, dzięki swojej budowie, czyli tłoczeniom, doskonale chroni styropian przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie bez znaczenia jest również fakt, że jej membrany skutecznie poprawiają odprowadzanie wody opadowej. Podsumowując, hydroizolacja jest niezwykle ważnym elementem, o którym nie powinniśmy zapominać. Tylko odpowiednio zabezpieczone fundamenty będą w stanie zapewnić nam solidną konstrukcję budynku oraz brak szkodliwej dla zdrowia wilgoci. Warto więc stawiać na najwyższej jakości materiały oraz zawsze dopasowywać rodzaj izolacji do warunków, jakie panują w miejscu, w którym znajduje się budynek.

Autor: Kamila Łońska-Kępa