Data publikacji:

Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę?

Posiadając dom z ogrodem lub działkę, warto rozważyć stworzenie prostego systemu wykorzystującego wodę deszczową. Dzięki temu może zostać użyta do podlewania trawnika, znajdujących się na posesji roślin lub ogródka warzywnego. W tym celu niezbędne jest przygotowanie zbiornika na deszczówkę oraz pompy. Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę sprawdzi się najlepiej?
zbiornik na deszczówkę

Pompa do zbiornika na deszczówkę – jaką pełni funkcję?

Pozyskiwanie wody deszczowej to sposób na oszczędne podlewanie ogrodu lub trawnika. Jednak aby wykorzystywać ją bez większych strat, konieczny jest specjalny zbiornik na deszczówkę (tzw. mauzer) oraz odpowiednio dobrana pompa.

Może ona służyć zarówno do wypompowywania, jak i wpompowywania wody. To właśnie pompa jest najistotniejszym elementem systemu gospodarowania wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie wody do odbiornika, którym może być:
  • wąż ogrodowy,
  • pistolet zraszający,
  • zraszacz,
  • kran.
Moc oraz wydajność pompy do beczki na deszczówkę muszą być dopasowane do konkretnego zbiornika oraz potrzeb użytkownika. Dostępne na rynku pompy są bardzo wydajnymi rozwiązaniami, które mogą pobierać wodę nawet ze zbiorników o głębokości kilku metrów i podnosić ją na wysokość kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów.

Jaką pompę do zbiornika na deszczówkę wybrać?

Aby wiedzieć, jaka pompa do zbiornika na deszczówkę będzie najlepsza, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
  • rodzaj oraz głębokość zbiornika,
  • wysokość lustra wody,
  • sposób, w jaki wykorzystywana ma być woda (jeśli ma służyć wyłącznie do podlewania roślin, może zawierać pewną ilość zanieczyszczeń).
W celu wypompowywania wody ze zbiornika najczęściej stosuje się nawierzchniowe pompy zasysające. Wykorzystują one różnicę podciśnień wytwarzanych przez wirnik, gdy korpus pompy zostanie zalany wodą. Popularne są także sterowane ręcznie lub automatycznie pompy zatapialne.

Pompy nawierzchniowe wykorzystuje się w zbiornikach, w których lustro wody znajduje się stosunkowo wysoko. Jeśli jest to poniżej 8 metrów, lepiej sprawdzi się pompa zatapialna.

Pompa do deszczowni zatapialna

W przypadku pomp zatapialnych warto zwrócić uwagę na dostępność modeli przeznaczonych zarówno do wody czystej i brudnej, jak i służących wyłącznie do pompowania wody czystej, takich jak Multi TP 800 Omnigena.
Do pompowania brudnej wody, na przykład ze studzienki, wykorzystuje się urządzenia, które wypompowują wodę bez wysokiego ciśnienia. Z kolei modele wysokociśnieniowe mogą być przeznaczone wyłącznie do wody czystej, jaka zazwyczaj jest gromadzona w zbiornikach na deszczówkę.

Niektóre pompy, takie jak Multi XP 800 Premium, przeznaczone są do wypompowywania wody z basenów lub innych zbiorników, w których woda jest całkowicie czysta.
Dokładna analiza spodziewanych warunków pracy urządzenia jest niezbędna dla dokonania odpowiedniego wyboru. Jego stosowanie w nieodpowiedni sposób może szybko doprowadzić do trwałego uszkodzenia pompy.

Prawidłowo dobrana pompa do wody deszczowej to urządzenie, które pomaga w dobrym wykorzystywaniu wody pochodzącej z opadów, zapobiegając jej marnowaniu. Z tego powodu cieszy się dużą popularnością wśród osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania w domu i ogrodzie.

Duży wybór pomp sprawia, że każdy może łatwo dopasować idealny model do swoich potrzeb. Ważne, by stawiać na urządzenia pochodzące od sprawdzonych producentów, cieszące się dobrymi opiniami użytkowników. Wówczas zyskuje się pewność, że będą przez długi czas bezawaryjnie spełniać swoją rolę.
Autor: Katarzyna Jędrzejczak