Data modyfikacji:

Jaką szlifierkę do gipsu wybrać? Ranking najlepszych?

Szlifierka do gipsu to stosunkowo proste w obsłudze elektronarzędzie, które może być niezbędne zarówno podczas wznoszenia budynku, jak i przy różnego rodzaju pracach remontowych. Pozwala wyrównywać powierzchnie szpachlowane gładzią gipsową i tuszować różnego rodzaju bruzdy i ubytki. Zastanawiasz się, jaka szlifierka do gipsu będzie najlepsza? Poznaj nasz ranking szlifierek, polecane modele i praktyczne porady, które mogą być przydatne podczas prac.

Polecamy: Szlifierka kątowa akumulatorowa: ranking

szlifierka

Szlifierka do gipsu – czym się charakteryzuje?

Szlifierka do gipsu jest bardzo uniwersalnym elektronarzędziem i może mieć szerokie zastosowanie podczas prac budowlano-remontowych. Oczywiście, ich podstawową funkcją jest wyrównywanie gładzi gipsowej i miejsc zaszpachlowanych gipsem, takich jak bruzdy instalacyjne czy dziury w ścianach. Obecnie wykończenie gipsowe jest standardem, gdy chcesz przygotować powierzchnię do malowania, dlatego też dobra szlifierka bez wątpienia będzie przydatna. Warto mieć jednak świadomość, że nowoczesne modele pozwalają na znacznie więcej: możesz wykorzystać je do szlifowania spoin między płytkami gipsowo-kartonowymi, a nawet zdzierania tapet czy matowienia lamperii malowanych farbą olejną.

Istnieją różne metody szlifowania – na sucho i na mokro. W tym drugim przypadku potrzebne będą specjalistyczne umiejętności i odpowiednie materiały. Znacznie prostsza jest metoda na sucho, która wymaga właśnie wykorzystania szlifierki. Szlifierki do gipsu, takie jak na przykład popularne „żyrafy”, są zazwyczaj proste i wygodne w obsłudze. Na tarczę obrotową szlifierki należy nałożyć specjalny drążek ścierny. Szlifuj ścianę, przykładając do niej szlifierkę i przesuwając po jej powierzchni. Postępuj tak do momentu, gdy uzyskasz oczekiwany efekt – ściana będzie odpowiednio gładka.

Jaka szlifierka do gipsu będzie najlepsza? Czym kierować się podczas zakupu?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, jaka szlifierka do gipsu jest najlepsza. Wszystko zależy od naszego poziomu doświadczenia, rodzaju przeprowadzanych prac i efektu, który chcemy uzyskać. Sprawdzając parametry techniczne urządzenia, zawsze należy zwrócić szczególną uwagę na moc szlifierki. Aby sprawnie szlifować gips, wystarczająca powinna być moc 600 W. Jeżeli jednak zamierzasz długo i intensywnie eksploatować urządzenie i zależy ci na wydajnej pracy, lepiej wybrać model o większej mocy – 800-1000 W. Takie szlifierki będą droższe i bardziej energochłonne, jednak również mocniejsze.

Drugim z parametrów, na który zawsze należy zwracać uwagę przy zakupie, jest prędkość obrotowa, która decyduje o szybkości i skuteczności szlifowania. Aby praca za pomocą tego elektronarzędzia była efektywna, warto wybierać modele, których prędkość obrotowa wynosi co najmniej 2000 obr./min.

Kolejną kwestią, która może być istotna przy wyborze szlifierki, jest system odsysania pyłu. W tarczy szlifierki lub w arkuszach ściernych pył może być odprowadzany do specjalnego worka lub przemysłowego odkurzacza. Może odbywać się to za pomocą kanału znajdującego się w uchwycie lub specjalnego wężyka umieszczonego z boku urządzenia. To drugie rozwiązanie może być kłopotliwe, jeżeli w trakcie pracy wężyk będzie się zaginał lub skręcał.

Ze względu na wygodę pracy warto wybierać szlifierki lekkie (o wadze około 4 kg) wyposażone w wystarczająco długi kabel zasilający.

Rodzaje szlifierek do gipsu

  • Żyrafa do gładzi – to bardzo popularny rodzaj szlifierki do gipsu. Została wyposażona w długi uchwyt – wysięgnik teleskopowy, dzięki któremu możliwe jest wygodne sięgnięcie do sufitu i wykonywanie prac nawet na dużych wysokościach bez konieczności sięgania po drabinę. W przypadku „żyraf” warto zwracać uwagę na możliwie jak najdłuższy wysięgnik oraz kabel zasilania oraz niską wagę urządzenia – w przeciwnym wypadku długotrwała praca będzie bardzo męcząca.
  • Szlifierka mimośrodowa – jest bardzo uniwersalna i nadaje się do większości prac szlifierskich. Charakteryzuje się elastycznym talerzem szlifierskim, który pozwala na łatwe obrabianie wklęsłych i wypukłych powierzchni. Wykonuje jednocześnie ruch obrotowy i oscylacyjny, dzięki czemu praca wykonywana jest szybko i sprawnie. Dobrze sprawdza się również jako polerka.
  • Szlifierka oscylacyjna do gipsu – przeznaczona jest wyłącznie do prac wykonywanych na równych i płaskich powierzchniach. Dzięki prostokątnej stopie szlifierskiej umożliwia dokładne wyszlifowanie narożników. Przy zakupie tego rodzaju szlifierki warto sprawdzać wielkość stopy – duża pozwoli szybciej uporać się z pracą, jednak może być niewygodna w przypadku mniejszych, trudniej dostępnych powierzchni.

Szlifierka do gipsu – polecane modele

  • Dedra DED7748 – bardzo uniwersalna szlifierka typu „żyrafa” o mocy 710 W, prędkości 1200 obr./min i wadze 3,7 kg. Jest prosta w obsłudze zarówno dla osoby początkującej, jak i doświadczonego fachowca. Krążki z papierem ściernym w tym modelu mocowane są na rzep, co ułatwia ich wymianę. Regulowane ramię z wysięgnikiem umożliwia swobodną pracę przy szlifowaniu również wysoko położonych, trudno dostępnych miejsc. Minusem tego modelu może być konieczność dokupienia osobno odkurzacza z workiem na pył.
  • Heidmann 1400 W – prof.esjonalna szlifierka mimośrodowa dla doświadczonych fachowców o mocy 1400 W, prędkości 1200-2300 obr./min i wadze 2,4 kg. Umożliwia bardzo precyzyjne szlifowanie nawet trudno dostępnych miejsc. Posiada napęd przenoszony przez przekładnię, dzięki czemu praca jest bardzo wydajna. Zaletami tego modelu bez wątpienia są funkcja łagodnego rozruchu i możliwość dostosowania prędkości oraz antypoślizgowa rączka. Brak wysięgnika może utrudniać pracę na dużych wysokościach.
  • Modeco MN-93-225 – solidna i wytrzymała „żyrafa” przeznaczona do użytku profesjonalnego. Posiada moc 600 W, prędkość 600-1500 obr./min i wagę 5 kg. Praca przy pomocy tej szlifierki jest wygodna dzięki ramieniu z wysięgnikiem i elementom antypoślizgowym. Plusem jest również system odsysania pyłu. Pewną wadą może być duża waga.
Autorka: Anna Michalska