Podstawowym składnikiem mineralnym odpowiedzialnym za intensywny wzrost i wybarwienie trawy jest azot. Obok niego w składzie nawozów znajduje się także fosfor stymulujący rozwój systemu korzeniowego oraz potas, który uodparnia trawę na niekorzystne warunki, takie jak susza czy niskie i wysokie temperatury. W zależności od okresu, w którym nawozimy trawę, stosunek proporcji wymienionych minerałów różni się.
Do nawożenia trawnika można użyć zarówno uniwersalnych nawozów ogrodniczych, jak i specjalnych nawozów do trawników. Najlepsze w stosowaniu są nawozy w płynie (rozcieńczalne z wodą), które działają dolistnie, a ich efekt jest bardzo szybki.
Polecane są także nawozy granulowane ze względu na łatwość aplikacji i łatwość przechowania. Trzeba jednak pamiętać, że nawożenie granulkami można przeprowadzać w określonych warunkach: tuż po skoszeniu trawy, kiedy źdźbła trawy są suche. Dodatkowo po nawożeniu trawę trzeba obficie podlać, tak aby granulki się rozpuściły. Ważna jest także równomierna aplikacja nawozu, dlatego warto skorzystać z siewnika.
Przeczytaj także, jaką trawę wybrać
Trawnik powinno się nawozić mineralnie minimum trzy razy w trakcie trwania sezonu wegetacyjnego: na wiosnę, latem i jesienią. W każdym z okresów używa się innych rodzajów nawozu, w ściśle określonych dawkach podanych przez producenta.
Pielęgnację trawnika po zimie należy zacząć od zgrabienia tzw. filcu, czyli obumarłych źdźbeł trawy, liści i mchu, a także przeprowadzenia zabiegu wertykulacji, który polega na pionowym nacięciu podłoża za pomocą wertykulatora. Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić pod koniec marca lub w kwietniu, tuż po pierwszym koszeniu trawy po zimie.
Jaki nawóz do trawy na wiosnę wybrać? Przede wszystkim taki, który ma w składzie dużo azotu pobudzającego do wzrostu. Poza tym standardowo powinien zawierać także potas, fosfor i pozostałe mikroelementy, takie jak magnez czy wapń.
Kolejną turę nawożenia naszego trawnika można przeprowadzać od końca maja do końca lipca i najlepiej w tym celu sprawdzą się uniwersalne nawozy do trawników, o zredukowanej dawce azotu. Przydatny może być także nawóz do trawy z mchem lub nawóz do trawników zachwaszczonych - w przypadku, kiedy zmagamy się z tymi niepożądanymi gośćmi na naszym „zielonym dywanie”. Należy pamiętać, że nie wolno nawozić trawnika w trakcie trwania suszy, podczas słonecznej pogody, a także tuż po deszczu.
Ostatnie zasilanie trawnika nawozem przeprowadza się dwukrotnie - od końca sierpnia do początku października. Stosuje się do tego nawozy jesienne pozbawione azotu lub z jego bardzo niską zawartością, aby przygotować trawę do zimowania i uodpornienia jej na niskie temperatury. Zwiększone są proporcje fosforu i potasu, a także pozostałych mikroelementów, takich jak: miedź, żelazo, bor i mangan.