Data publikacji:

Jaki opryskiwacz kupić?

Każdy posiadacz tarasu, ogródka działkowego, pięknego ogrodu lub uprawy prędzej czy później będzie potrzebować opryskiwacza. Wybierając model najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. W zależności od nich i od wielkości posiadanego terenu będzie można z łatwością zdecydować się na najlepszy opryskiwacz. Ze względu na bogatą ofertę dostępną na rynku, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
opryskiwanie

Komu jest potrzebny opryskiwacz ogrodowy?

Posiadając rośliny na tarasie, ogród wokół domu bądź ogródek działkowy, należy odpowiednio dbać o rośliny. Jest to jednak zajęcie czasochłonne, szczególnie gdy nie są to jedynie rośliny ozdobne, ale także drzewa owocowe lub uprawa innego rodzaju. Przydomowy sad, żywopłot, krzewy ozdobne – każda z tych roślin wymaga odpowiedniego traktowania. Dla zwiększenia efektywności prac ogrodowych warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jaki opryskiwacz będzie najlepszy?

Jakie są kryteria wyboru opryskiwaczy?

Podstawową kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, wybierając odpowiedni opryskiwacz ogrodowy, jest wielkość oraz rodzaj terenu, na jakim będzie używany. Może to być duża działka, ogród, balkon, szklarnia ogrodowa lub inna przestrzeń wymagająca korzystania z opryskiwaczy. Warto dokładnie przeanalizować zakres prac, do jakich będzie on niezbędny. Może być to zarówno jedynie zraszanie roślin, jak i aktywne chronienie uprawy przed chorobami i szkodnikami.

Opryskiwacze mogą być także wykorzystywane podczas nawożenia lub wapnowania. W zależności od potrzeb najlepiej sprawdzą się zupełnie inne modele. Rodzaje opryskiwaczy ogrodowych Opryskiwacze wykorzystywane dość amatorsko, podczas pielęgnowania ogrodu lub uprawianych owoców, można podzielić na trzy podstawowe kategorie. Może być to:
  • opryskiwacz ręczny,
  • opryskiwacz naramienny,
  • opryskiwacz plecakowy.
Najmniejszym i najtańszym rozwiązaniem będzie model ręczny, noszony bezpośrednio w dłoniach. Na raz może pomieścić do dwóch litrów płynu – wody, nawozu lub innej cieczy niezbędnej do dbania o ogród.

Najlepiej sprawdzi się do prac na balkonie, tarasie lub do opryskiwania pojedynczych roślin ogrodowych. Ze względu na poręczny gabaryt, może być wykorzystywany także do innych prac domowych, takich jak mycie okien lub kostki brukowej. Jest także świetnym rozwiązaniem podczas stosowania oprysków leczniczych, takich jak w przypadku choroby lub wystąpienia szkodników. Wtedy, gdy nie jest konieczne rozrabianie dużej ilości preparatu.

Najprostsze modele opryskiwaczy ręcznych rozpylają płyn jedynie wtedy, gdy obsługujący naciska dźwignię. Są to opryskiwacze pulsacyjne, które wymagają sprawnej pracy dłonią. W wyższych modelach dostępny jest opryskiwacz ciśnieniowy, pozwalający na zwiększenie ciśnienia za pomocą pompy, a w efekcie po naciśnięciu dźwigni można uzyskać oprysk ciągły. Jest to znacznie wygodniejsza opcja, nieobciążająca tak bardzo dłoni.

Wybierając opryskiwacz, warto zwrócić uwagę na tworzywo, z jakiego wykonana jest dysza. W tańszych modelach jest to zwykle nietrwałe tworzywo sztuczne. Jeśli opryskiwacz ma być wykorzystywany częściej i na większych powierzchniach, lepiej zdecydować się na dyszę mosiężną.

Jak dobrać najlepszy opryskiwacz do różnych powierzchni?

Opryskiwacze ręczne, niezależnie, czy pulsacyjne, czy ciśnieniowe, świetnie sprawdzają się jedynie na niewielkich powierzchniach, takich jak taras lub ogródek działkowy. W przypadku większych terenów, wymagających wykorzystania zbiornika o dużej pojemności, znacznie lepiej niż opryskiwacz ręczny sprawdzą się opryskiwacze naramienne.

Posiadają one wygodny pasek, dzięki czemu bez trudu można poruszać się ze zbiornikiem o pojemności nawet do dwunastu litrów. Najpopularniejsze modele pozwalają na wlanie od pięciu do ośmiu litrów płynu. Taka pojemność świetnie sprawdzi się do niewielkiego ogrodu.

Nie utrudnia przy tym poruszania, dzięki czemu może być wykorzystywana zarówno na płaskim terenie, jak i między drzewami lub skupiskami roślin. Zwykle są także wyposażone w lancę teleskopową, która umożliwia wygodne opryskiwanie także wysokich roślin i koron drzew.

W przypadku posiadania bardzo dużego terenu najlepszym wyborem będą opryskiwacze plecakowe. Umożliwiają jednorazowe nalanie aż dwudziestu litrów płynu. Wyposażone są w ciśnieniowe regulatory cieczy, dzięki czemu strumień jest stały i nie wymaga zbyt wiele siły.

Alternatywy dla opryskiwaczy ręcznych – modele do większych powierzchni

Na rynku dostępne są nie tylko opryskiwacze ręczne. Przy szczególnie rozległych terenach, warto zainteresować się także bardziej wygodnymi modelami. Opryskiwacz akumulatorowy plecakowy wytwarza stałe ciśnienie, bez konieczności ręcznego pompowania.

Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest lanca, aby był odporny na działanie wysokich temperatur. Opryskiwacz spalinowy stanowi alternatywę dla modeli akumulatorowych. Jest on napędzany paliwem i najlepiej sprawdzi się podczas oprysków na dużych powierzchniach.

Jest to świetny wybór jako opryskiwacz do truskawek. Ma wysoką wydajność pracy, większość modeli może wyrzucać do sześciu litrów płynu na minutę.

Dlaczego warto kupić opryskiwacz?

Ochrona oraz pielęgnacja roślin, niezależnie, czy w ogrodzie, czy na balkonie, jest kluczowym zadaniem. Aby była wydajna i sprawna, warto zdecydować się na dobry opryskiwacz. Może być to model ręczny lub opryskiwacz elektryczny, warto jednak dopasować go do potrzeb i upodobań. Zapewnia on komfortową pracę w ogrodzie oraz gwarantuje większe bezpieczeństwo podczas stosowania leczniczych oprysków.
Autor: Ewa Malinowska