Jakie są kryteria wyboru opryskiwaczy?
Podstawową kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, wybierając odpowiedni opryskiwacz ogrodowy, jest wielkość oraz rodzaj terenu, na jakim będzie używany. Może to być duża działka, ogród, balkon,
szklarnia ogrodowa lub inna przestrzeń wymagająca korzystania z opryskiwaczy. Warto dokładnie przeanalizować zakres prac, do jakich będzie on niezbędny. Może być to zarówno jedynie zraszanie roślin, jak i aktywne chronienie uprawy przed chorobami i szkodnikami.
Opryskiwacze mogą być także wykorzystywane podczas nawożenia lub wapnowania. W zależności od potrzeb najlepiej sprawdzą się zupełnie inne modele.
Rodzaje opryskiwaczy ogrodowych
Opryskiwacze wykorzystywane dość amatorsko, podczas pielęgnowania ogrodu lub uprawianych owoców, można podzielić na trzy podstawowe kategorie. Może być to:
- opryskiwacz ręczny,
- opryskiwacz naramienny,
- opryskiwacz plecakowy.
Najmniejszym i najtańszym rozwiązaniem będzie model ręczny, noszony bezpośrednio w dłoniach. Na raz może pomieścić do dwóch litrów płynu – wody, nawozu lub innej cieczy niezbędnej do dbania o ogród.
Najlepiej sprawdzi się do prac na balkonie, tarasie lub do opryskiwania pojedynczych roślin ogrodowych. Ze względu na poręczny gabaryt, może być wykorzystywany także do innych prac domowych, takich jak mycie okien lub kostki brukowej. Jest także świetnym rozwiązaniem podczas stosowania oprysków leczniczych, takich jak w przypadku choroby lub wystąpienia szkodników. Wtedy, gdy nie jest konieczne rozrabianie dużej ilości preparatu.
Najprostsze modele opryskiwaczy ręcznych rozpylają płyn jedynie wtedy, gdy obsługujący naciska dźwignię. Są to opryskiwacze pulsacyjne, które wymagają sprawnej pracy dłonią. W wyższych modelach dostępny jest opryskiwacz ciśnieniowy, pozwalający na zwiększenie ciśnienia za pomocą pompy, a w efekcie po naciśnięciu dźwigni można uzyskać oprysk ciągły. Jest to znacznie wygodniejsza opcja, nieobciążająca tak bardzo dłoni.
Wybierając opryskiwacz, warto zwrócić uwagę na tworzywo, z jakiego wykonana jest dysza. W tańszych modelach jest to zwykle nietrwałe tworzywo sztuczne. Jeśli opryskiwacz ma być wykorzystywany częściej i na większych powierzchniach, lepiej zdecydować się na dyszę mosiężną.