Data publikacji:

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić?

Opryski są jedną z najskuteczniejszych metod ochrony roślin uprawnych przed insektami, chorobami i zachwaszczeniem. Warto je wykonywać już na przełomie lutego i marca. W tym okresie dyskusje o tym, który środek jest najlepszy, bywają bardzo ożywione. Należy pamiętać jednak o tym, że równie ważny jest wybór odpowiedniego opryskiwacza, który usprawni pracę. Podpowiadamy, jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić, by był praktyczny i funkcjonalny.
opryskiwacz

Dlaczego warto kupić opryskiwacz akumulatorowy?

Opryskiwacze do roślin pozwalają na wygodne nanoszenie środków ochrony roślin, co pozwala na zapobieganie pojawieniu się chorób czy szkodników, a także zwalczanie grzybów, pasożytów czy chwastów.

Opryskiwacze coraz częściej stosowane bywają również do nawożenia upraw nawozami ciekłymi. Tego typu nawozy bardzo dobrze się wchłaniają, dlatego jest to rozwiązanie coraz popularniejsze. Opryskiwacze mogą być również wykorzystywane do aplikacji różnego innego rodzaju preparatów stosowanych w uprawach, takich jak środki poprawiające wzrost roślin czy adiuwanty (preparaty, które poprawiają wchłanianie nawozów).

Prosty opryskiwacz składa się ze zbiornika na ciecz (wybrany środek ochrony roślin), zaworu, pompy, lancy, dyszy, przewodów: ssawnego i tłocznego, oraz rozpylacza. Obecnie jednak, zwłaszcza przy większych uprawach, zaleca się wykorzystanie opryskiwaczy silnikowych, przede wszystkim akumulatorowych i spalinowych, które pozwalają na szybszą i bardziej wydajną pracę. Opryskiwacze akumulatorowe zwykle są lżejsze niż modele z silnikiem spalinowym i pracują ciszej.

Czym się kierować podczas zakupu opryskiwacza na akumulator?

Dobry opryskiwacz na akumulator powinien być wygodny, wydajny i przede wszystkim dostosowany do indywidualnych potrzeb. Wybierając konkretny model, zawsze należy kierować się przede wszystkim liczbą uprawianych roślin, a co za tym idzie wielkością upraw.

Jako sprzęt pierwszej potrzeby do niewielkiego ogródka lub szklarni bardzo dobrze sprawdzi się mały opryskiwacz ręczny lub opryskiwacz naramienny. W przypadku średnich i dużych upraw o wiele lepszym rozwiązaniem będzie opryskiwacz plecakowy na akumulator. Tego rodzaju urządzenia wyróżniają się przede wszystkim dużą ergonomią i łatwością użycia.

Oprysk może być wykonywany w miejscach bez dostępu do źródła prądu. Kupując opryskiwacz akumulatorowy, zawsze warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika, która może się bardzo różnić w zależności od wybranego modelu – w jednym przypadku będzie to 18 litrów, a w innym zaledwie 6.

Postaraj się oszacować, jakiej ilości cieczy potrzebujesz do dokonania oprysku. Zwróć uwagę również na wagę urządzenia – sama ciecz może dużo ważyć, dlatego też warto szukać możliwie jak najlżejszych opryskiwaczy.

Opryskiwacz akumulatorowy – ranking

Rozpylacz akumulatorowy RY18FGA-0

To niewielki opryskiwacz, który doskonale sprawdzi się w domowych ogródkach i niewielkich szklarniach. Jego pojemność to 2 litry, a waga to 2,8 kg. Może być wykorzystywany do rozpylania środków ochrony roślin, na przykład insektycydów, pestycydów i fungicydów, a także różnego rodzaju domowych środków czyszczących. W przeciwieństwie do typowych opryskiwaczy, ten model rozpyla drobne cząsteczki chemiczne, przez co oprysk jest znacznie wydajniejszy i dokładniejszy. Ładowarka i akumulator niestety nie znajdują się w zestawie, należy je dokupić oddzielnie.

Flo opryskiwacz ciśnieniowy plecakowy

To duży opryskiwacz o pojemności 15 litrów, która jest wystarczająca nawet przy bardzo dużych uprawach. Dzięki poręcznej lancy zraszającej możesz uzyskać duży promień zraszania. Ergonomiczny kształt powoduje, że mimo pojemności noszenie urządzenia jest wygodne. Waga opryskiwacza to 3,3 kg.

Geko opryskiwacz akumulatorowy plecakowy

To opryskiwacz o pojemności 16 litrów wyposażony w bardzo wydajny silnik i cztery dysze oraz regulowaną teleskopową lancę.
Autor: Anna Michalska