Data modyfikacji:

Jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać? Frezowy czy nożowy?

Usuwanie zbędnych gałęzi czy drzew to integralna część pracy w każdym przydomowym ogrodzie. Jeśli ilość takich odpadów zielonych nie jest duża, z pewnością uda nam się pomieścić je w specjalnych workach. Jeśli jednak z czasem przybywa krzewów i drzew, problem ściętych gałęzi może być dość kłopotliwy W takiej sytuacji warto wyposażyć się w specjalne urządzenie, jakim jest rozdrabniarka do gałęzi. Czym dokładnie jest rozdrabniarka do gałęzi? Na co zwrócić uwagę, wybierając rozdrabniarkę? Jaki typ urządzenia wybrać - frezowy czy nożowy?

Sprawdź również nasze pomysły na ogród.

rozdrabniacz do gałęzi

Czym jest rozdrabniarka do gałęzi?

Zanim podpowiemy, jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać, zastanówmy się, dlaczego warto mieć takie urządzenie. Rozdrabniacz do gałęzi to urządzenie, które pozwoli nam się pozbyć wszelkich przydomowych odpadów z naszego ogrodu. Relatywnie mały, acz bardzo wydajny sprzęt siłą odpowiednio zaprojektowanego mechanizmy ścinającego może z powodzeniem zamienić nawet najdłuższe gałęzie w drobne zrębki, które mogą być spokojnie umieszczone w specjalnych workach na zielone odpady lub wykorzystane w kompostowniku. 

W przeszłości rozdrabnianie gałęzi było wykonywane w sposób ręczny. Obecnie jednak z powodzeniem każdy z nas, właścicieli ogrodu, może wyposażyć się w takie urządzenie relatywnie niskim kosztem. 

Rozdrabniacz frezowy - charakterystyka

Na rynku prym wiodą dwa typy rozdrabniaczy - rozdrabniacze do gałęzi frezowe oraz nożowe. Pierwszy wariant to urządzenie bardziej zaawansowane, które cechuje się automatycznym wciąganiem wszelkich gałęzi lub wąskich pozostałości drzew przez specjalny podajnik. Po zassaniu zielonych odpadów są one bardzo dokładnie rozdrabniane praktycznie bez naszej ingerencji w proces.

Dlaczego jest to tak dużą zaletą rozdrabniaczy frezowych? Przede wszystkim ze względu na fakt, iż automatyczna podawarka gałęzi działa bardzo szybko, co sprawia, że praca jest niezwykle wydajna, a przy tym, ze względu na samoobsługowość, bezpieczna dla naszego zdrowia. Rozdrabniacze frezowe są znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem niż rozdrabniacze nożowe, głównie poprzez znacznie większą siłę rozdrabniania.

Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to sprzęt wyraźnie droższy, co powoduje, że rozdrabniacze frezowe doskonale sprawdzają się w dużych gospodarstwach, gdzie ważna jest szybkość rozdrabniania oraz niezawodność całego sprzętu. Rozdrabniacze frezowe wysokiej jakości są wyposażone w dodatkowe, bardzo przydatne funkcjonalności, jak na przykład wsteczny bieg, umożliwiający bardzo łatwe odblokowanie narzędzia.

Rozdrabniacz nożowy - charakterystyka

Rozdrabniacz nożowy to konstrukcja, która idealnie nadaje się do przydomowych ogrodów oraz małych, hobbystycznych sadów. Tego typu urządzenie zbudowane jest z obrotowych noży tnących, które ścinają większe gałęzie i powodują produkcję niewielkich trocin. Tego typu urządzenie jest znacznie tańsze od wariantu frezowego, jednak wiąże się z tym pewna odpowiedzialność.

Przede wszystkim konieczność regularnej konserwacji samych noży. Jeśli rozdrabniacz nożowy jest użytkowany regularnie, prawdopodobnie mechanizm tnący nie jest już ostry i wydajny jak na samym początku. Dlatego też ostrzenie noży wydaje się jednym z podstawowych zabiegów, mających na celu utrzymywanie urządzenia w dobrej kondycji technicznej. 

Ze względu na swoją cenę, rozdrabniacze nożowe są dość atrakcyjnym rozwiązaniem dla wszystkich hobbystów ogrodnictwa, którzy proces rozdrabniania gałęzi chcą wykonywać kilka razy w roku.

Przeczytaj także, jaki nawóz pod warzywa wybrać

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając rozdrabniacz do gałęzi?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, oczywiście oprócz samego typu rozdrabniacza, przy poszukiwaniu najlepszego dla nas urządzenia? 

Warto zwrócić uwagę na budowę rury załadowczej, w której będziemy umieszczać nasze gałęzie. W zależności od ogólnej wielkości urządzenia, rura ta może przybrać postać bardzo długiej i grubego otworu lub niewielkiej dziurki. Od kształtu i wielkości rury załadowczej zależy, z jaką efektywnością będziemy pozbywać się nowych gałęzi. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, czy producent zdecydował się na zaprojektowanie rozwiązania zwiększającego bezpieczeństwo pracy z rozdrabniaczem. Rura w kształcie litery T lub zakrzywiona pod kątem prostym chroni nas przed przypadkowych włożeniem rąk do środka urządzenia. 

To jednak nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu rozdrabniacza do gałęzi. Kolejna kwestia to oczywiście ergonomia samego urządzenia. Rozdrabniacz do gałęzi, nawet ten małej wielkości, może być bardzo ciężkim urządzeniem. By mieć pewność, że uda nam się go przenieść w pożądane miejsce, zadbajmy o to, by sprzęt wyposażony był w odpowiednie uchwyty umożliwiające łatwy transport.

Rozdrabniacz - kupić czy wypożyczyć?

Czy rozdrabniacz to urządzenie, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego ogrodu? Niekoniecznie. Jeśli na terenie naszej działki lub ogrodu nie występują żadne krzewy czy drzewa, z powodzeniem możemy wykorzystać tradycyjne zielone worki, by pomieścić wszelkie zielone odpady. Co jednak, gdy zakup rozdrabniacza jest na ten moment zbyt dużą inwestycją, biorąc pod uwagę relatywnie małą ilość odpadów? 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na wypożyczenie rozdrabniacza do gałęzi. To świetna alternatywa, która z jednej strony pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze zainwestowane w urządzenie, a z drugiej strony uzyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania, które w przeciwnym razie poświęcilibyśmy na składowanie naszego rozdrabniacza. Jeśli jednak rozdrabnianie gałęzi to proces, który wykonujemy kilkanaście razy w roku, koszty wypożyczenia mogą w istocie przewyższyć zakup dobrej jakości urządzenia - wtedy warto pomyśleć o wyposażeniu swojego ogrodu we własny sprzęt.

Dlaczego warto korzystać z rozdrabniacza do gałęzi?

Rozdrabniacz do gałęzi to urządzenie, które w przeszłości było jedynie fanaberią najbogatszych gospodarzy. Dzisiaj, w świecie, w którym zawsze jest coś do zrobienia, proces redukowania ilości odpadów zielonych metodą ręczną jest najzwyklejszą stratą czasu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest automatyzacja tego typu działania poprzez wykorzystanie specjalnego rozdrabniacza, który pracę wykona skutecznie, szybko, ale również bezpiecznie.

Autor: Norbert Rukowski