Data modyfikacji:

Jaki wosk do ciemnego lakieru wybrać?

Zabezpieczenie lakieru samochodowego, zwłaszcza na zimę, jest bardzo ważne. Dzięki temu jest on chroniony przed drobinkami żwiru, a przede wszystkim przed solą drogową, która ma wpływ na korodowanie w przypadku nawet niewielkich defektów. Wszelkie niedoskonałości są widoczne zarówno na jasnym, jak i na ciemnym lakierze, jednak dziś podpowiemy, jaki wosk do ciemnego lakieru wybrać. Zastanowimy się także nad najlepszą metodą woskowania.
wosk do lakieru

Dlaczego warto stosować wosk do lakieru?

Warto zacząć od tego, dlaczego warto sięgnąć po wosk do samochodu. Obecnie samochody mają niewielką warstwę lakieru. Wierzchnią warstwę nabłyszczającą bardzo łatwo jest zarysować, poza tym z czasem traci ona swój blask. Aby wydobyć głębię koloru, stosuje się wosk do lakieru. Sprawdza się on bardzo dobrze niezależnie od kolorystyki samochodu, tworzy powłokę ochronną, która przy okazji nadaje karoserii bardziej wyrazisty kolor i wykończenie. Woski są przeznaczone nie tylko do lakierów nabłyszczanych, ale również tych matowych.

Dzięki woskowi brud nie przywiera do karoserii, nie wnika też wilgoć. Stąd najlepiej wosk stosować w okresie jesiennym przed zimą, kiedy to warunki na drodze stają się najtrudniejsze dla karoserii, zarówno błoto, błoto pośniegowe, jak i sól drogowa wpływają destrukcyjnie. Wosk może zabezpieczyć karoserię na pewien czas i tutaj znaczenie ma dobór produktu, ponieważ niektóre z nich będą miały trwałość na kilka tygodni, inne kilka miesięcy. Niektórzy producenci deklaruj nawet roczną trwałość woskowej powierzchni, jednak dotyczy to głównie wosków twardych i tu dochodzimy do zasadniczego podziału wosków do lakieru.

Woski do lakieru – co mamy do wyboru? Jak przygotować samochód do woskowania?

Gdy chcesz wybrać wosk do ciemnego lakieru czy też tego jasnego, zasadniczo możesz zdecydować się na wosk twardy lub płynny. Oczywiście ten drugi łatwiej się aplikuje, natomiast pierwszy wykazuje się większą trwałością. Wosk nakłada się zawsze na umytą i odtłuszczoną karoserię. Tutaj trzeba pamiętać, że nie może być na niej żadnego uporczywego brudu. Często do takiego należą zanieczyszczenia żywiczne i aby się ich pozbyć, warto zaopatrzyć się w glinkę do lakieru samochodowego, a także specjalny lubrykant do glinki, który nadaje jej poślizg i zapobiega powstawaniu rys na lakierze. Wracając do wosków, to przy ich aplikacji można stosować specjalne gąbki.

Jeśli chodzi o woski twarde to wyróżniamy te na bazie syntetycznej z dodatkiem naturalnych wosków Carnauba, a także woski na bazie wodnej. To jest główny podział, jeśli chodzi o woski na sucho. Z kolei woski na mokro najczęściej są to produkty w atomizerze, które zawierają rozpuszczone woski. Takie woski również nakłada się na oczyszczony, ale i wysuszony lakier. Wyjątkiem są woski typu Quick Detailer, które mona rozpylać jeszcze na mokre auto.

Wśród takich produktów można znaleźć także wosk do ciemnego lakieru. Woski w płynie powinny wystarczać na kilkanaście aplikacji. Wadą takich produktów jest to, iż bywa, że mają trwałość do następnego mycia, dlatego trzeba zwrócić uwagę na produkty polecane.

Jaki wosk do ciemnego lakieru wybrać?

Ciemny lakier prezentuje się efektownie. Jednak aby zachował swój blask i nie był narażony na uszkodzenia czy pojawienie się ognisk korozji, to należy wybrać odpowiedni wosk do ciemnego lakieru. Do czarnego perłowego lakieru możemy polecić Soft 99 Dark & Black Wax. Co sądzą o nim użytkownicy? Przede wszystkim wśród zalet wymieniają łatwość nałożenia przy użyciu dołączonej gąbki, skuteczność, wydajność i głęboki połysk.

Warto wiedzieć, że seria wosków Soft 99 cieszy się powodzeniem już od 1984 r. Lakierom ciemnym i czarnym dedykowany jest twardy wosk. Dzięki niemu można uzyskać efekt połysku bez widocznych nierówności. Tworzy ochronę zarówno przed wilgocią, jak i wysokimi temperaturami i promieniowaniem UV, które wpływa na blaknięcie koloru. Jeżeli także zderzaki i lusterka są lakierowane, to z powodzeniem można użyć do ich zabezpieczenia właśnie ten wosk. Produkt należy nakładać cienką warstwą na oczyszczoną i wysuszoną powierzchnię karoserii. Trzeba go pozostawić do wyschnięcia na około 5-10 minut, a następnie wytrzeć suchą ściereczką z mikrofibry.

W przypadku wosków twardych tego rodzaju, trzeba pamiętać o szczelnym zamykaniu, gdyż takie produkty szybko wysychają i wtedy nie można docenić ich sporej wydajności.
Wśród najlepszych wosków do ciemnego lakieru dominuje linia Soft 99 i warto zdecydować się także na wosk Soft 99 FussoCoat Dark 12 Months. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wosk, który może chronić karoserię nawet przez 12 miesięcy. Jest to produkt, w przypadku którego użyto nowego rozpuszczalnika, w związku z czym nakładanie wosku nie wiąże się z intensywnym, syntetycznym zapachem.

Wydajność produktu jest naprawdę duża, gdyż wystarcza nawet na 30-40 woskowań. Ten wosk polecany jest nie tylko do czarnego lakieru, ale również grafitowego czy też granatowego. Polimery fluorowe w składzie utrudniają gromadzenie się brudu na karoserii, a ponadto ułatwiają odprowadzanie wody. Powłoka jest śliska i antystatyczna. A co sądzą o nim użytkownicy? Wskazują, że opis producenta absolutnie nie jest przesadzony, gdyż produkt jest łatwy w użyciu, wydajny i gwarantuje bardzo dobrą ochronę ciemnego lakieru.
Jaki wosk do ciemnego lakieru będzie ponadto dobrym wyborem? Można wskazać na Poorboy's World Natty's Blue naturalny wosk do ciemnych lakierów. Zawiera ona naturalną Carnaubę i zapewnia efekt „mokrego” lakieru. Uwydatnia głębię koloru i zabezpiecza przed promieniowaniem UV, a także wilgocią. Ten wosk stosuje się po polerowaniu lakieru dla zwiększenia ochrony powłoki przed czynnikami zewnętrznymi. Aby przedłużyć jego działanie, po jakimś czasie warto zaaplikować wosk w płynie tego samego producenta z tej samej serii. To produkt, który polecany jest przez wielu auto detailerów.
Ciemny lakier wymaga zastosowania dedykowanych produktów ochronnych. Dzięki temu można dobrze wydobyć głębie koloru. Warto na koniec podkreślić, że trwalszą alternatywą dla woskowania jest nakładanie powłoki ceramicznej, jednak wydajność produktów zawierających wosk i łatwość ich aplikacji sprawiają, że są one naprawdę dobrym wyborem.
Autor: Justyna Kolorz