Data publikacji:

Kiedy powinno się siać trawę?

Marzy ci się piękna, bujna, zielona trawa? To nic trudnego! W tym artykule poznasz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące terminów siania trawy. Sprawdź, kiedy najlepiej siać trawę i w jaki sposób to robić, by uniknąć kłopotów.

kiedy siać trawę

Kiedy siać trawę na wiosnę?

Trawa w twoim ogrodzie nie wygląda już tak pięknie jak kiedyś, a mulczowanie trawnika nie dało wymarzonego efektu? Pora zatem na zasianie nowej trawy.

Sianie trawy na wiosnę może nie przynieść tak znakomitych rezultatów jak wysiewanie jej jesienią. Jeśli jednak nie chcesz czekać, to wiedz, że najlepszy termin wiosną to przełom kwietnia i maja – jest to zatem raczej późna wiosna. Wysiew we wcześniejszych miesiącach może skończyć się fiaskiem z uwagi na ryzyko powrotu bardzo chłodnych dni.

Do kiedy można siać trawę wiosną?

Raczej nie decyduj się na sianie trawy w bardzo późnych miesiącach wiosennych i letnich, tj. w czerwcu, lipcu czy sierpniu. Warunki atmosferyczne nie są wówczas sprzyjające i nawet przy regularnym podlewaniu (dwa razy dziennie) efekty wysiewu mogą okazać się raczej kiepskie. Każdy specjalista od ogrodu odradza takie terminy.

Kiedy siać trawę jesienią?

Jesień jest zdecydowanie najkorzystniejszym okresem na sianie trawy, przy czym prace nad ładnym trawnikiem dobrze byłoby rozpocząć we wrześniu lub w październiku. To właśnie w tych miesiącach panuje optymalna wilgotność powietrza i temperatura.

Do kiedy można siać trawę jesienią?

Jeśli bardzo chcesz, możesz rozpocząć wysiew dopiero w listopadzie. Musisz jednak pamiętać, że trawa może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby zbudować solidny system korzeniowy. Pogoda w tym miesiącu jest już nieprzewidywalna – mogą nadejść mrozy, a wtedy całe twoje starania (i pieniądze) pójdą na marne.

Kiedy siać nawóz na młodą trawę?

Aby twoja młodziutka trawa wyrosła na gęstą, zdrową i w pięknym kolorze, musisz odpowiednio ją nawozić. Nowy trawnik powinien być pierwszy raz zasilony jeszcze jesienią – specjalnym nawozem, który ma mało azotu, za to dużo potasu. Kolejne nawożenie następuje bardzo wczesną wiosną, gdy tylko odpuszczą mrozy i trawa przeschnie. Potem konieczne jest powtarzanie całej procedury co około 5 tygodni.

Kiedy siać trawę na łąkę?

Sianie trawy na łąkę to już nieco bardziej skomplikowana sprawa – wiele zależy między innymi od tego, jaka trawa została wybrana i jakiego rodzaju jest dane podłoże. Zazwyczaj jednak na wysiew wybierane są miesiące wiosenne, czyli okres od końca marca do maja. Pamiętaj, że tereny suche można wysiać wcześniej (bliżej marca), natomiast mokre mogą poczekać nieco dłużej.

Jak przygotować ziemię do wysiania trawy?

Oczywiście wysianie trawy nie może nastąpić ot tak. Zanim wyjmiesz ziarna z pudeł, musisz przekopać i spulchnić glebę oraz oczyścić ją z wszelkich chwastów. Następnie czas na wałowanie – ziemia musi być nieco utwardzona, aby ziarna dobrze wzeszły. Dopiero gdy zakończysz te prace, możesz zabrać się za właściwy wysiew.

Do wysiewania trawy możesz użyć albo siewnika, albo własnych rąk – oczywiście wygodniejsze i szybsze będzie to pierwsze. Wykonuj ruchy „na krzyż”, dzięki czemu ryzyko powstania pustych przestrzeni znacznie się zredukuje.

Kiedy wszystkie ziarna będą już na swoim miejscu, starannie pokryj je cienką warstwą ziemi. Ponownie wykonaj wałowanie, a potem nawodnij glebę. Rób to ostrożnie i z wyczuciem, w przeciwnym razie ziarna mogą wypłynąć na powierzchnię.

Uwaga! Jeżeli zamierzasz wysiać trawę wiosną, to prace przygotowawcze (czyszczenie gleby, przekopanie jej, wymieszanie z nawozem) warto przeprowadzić już jesienią. Jeżeli decydujesz się na wysiew jesienny, to nie musisz się tak spieszyć – możesz przygotować glebę bezpośrednio przed rozrzuceniem nasion.

Autorka: Robert Wojtaś