Data publikacji:

Kołdra – jaka najlepsza? Jaka jest najlepsza kołdra?

W łóżku spędzamy około jedną trzecią doby. Oprócz odpowiednio dobranego materaca oraz poduszki ważna jest również kołdra, którą się przykrywamy. Wbrew pozorom wybór idealnej kołdry nie jest taki łatwy. Jest wiele parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kołdry. Nie wiesz, jaka kołdra będzie najlepsza? Czym kierować się przy wyborze właściwej kołdry? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
kołdra
Odpowiednio dobrana kołdra wpływa na higienę i jakość snu. Kluczowym parametrem przy wyborze najlepszej kołdry jest jej przewiewność. Niezależnie od grubości i wypełnienia kołdry powinna ona odprowadzać w sposób prawidłowy wilgoć.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy się pocić pod kołdrą! Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model posiada odpowiednie certyfikaty. Kołdra nie powinna być barwiona chemicznie, ponieważ może to wywołać liczne alergie kontaktowe. Dobrze, jeśli poszycie kołdry wykonane jest z wysokiej jakości materiału oraz jest cienkie. Do kołdry dobierz także najlepszą poduszkę do spania.

Jaką kołdrę wybrać?

Nie ma jednego uniwersalnego modelu kołdry, który będzie idealny dla każdego użytkownika. Każdy z nas ma inne preferencje, kieruje się innymi parametrami przy wyborze kołdry. Niektórzy lubią cienkie, lekkie kołdry, inni preferują ciężkie, miękkie modele.

W zależności od pory roku, mamy nieco inne wymagania dotyczące kołdry. Jaka kołdra latem jest najlepsza? Latem kołdra powinna być lekka, przewiewna, delikatnie okrywać nasze ciało, ale nie powodować jego przegrzania. Letni model musi bardzo dobrze odprowadzać wilgoć.

Z kolei zimą ważne, aby kołdra pełniła funkcję termoizolacyjną, aby ciepło było utrzymane i zapewniało odpowiednie warunki do prawidłowego snu. Dostępne są różne modele kołder. Są kołdry letnie, zimowe oraz całoroczne.

Świetnym wyborem są modele kołder, które bardzo łatwo mogą stać się letnie lub zimowe. Wszystko za sprawą zamka błyskawicznego lub guzików. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ przechowywanie kołdry zajmuje mniej miejsca, a komfort użytkowania jest znacznie poprawiony – latem kołdra jest cienka, a zimą grubsza.
Przy wyborze kołdry warto zwrócić uwagę na jej rozmiar. Czy ma to być kołdra jednoosobowa, czy dwuosobowa. Dla niektórych najlepsza będzie kołdra o wymiarach 200 x 220 cm, a dla innych 200 x 160 cm.

Bardzo ważną kwestią jest również wypełnienie kołdry. Istnieje szeroka gama materiałów stanowiących wypełnienie kołdry. Może być to puch, różnego rodzaju wypełnienie syntetyczne czy lateksowe.

Spotykane jest też coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, jak na przykład kołdry bambusowe, wełniane czy bardziej ekskluzywne wykonane z jedwabiu. Istnieją również tzw. kołdry obciążeniowe, które są wypełnione szklanymi kuleczkami lub okrągłymi kamykami żwirowymi.

Jednak są to kołdry terapeutyczne, wykorzystywane głównie wspomagająco przy np. autyzmie czy zespole Aspergera, a także redukujące np. wysoki poziom stresu.

Najważniejsze jest, aby wypełnienie kołdry było wysokiej jakości i aby była możliwość jej prania. Jest to szczególnie ważne u osób borykających się z różnego rodzaju alergiami.

Środowisko w kołdrze, wytwarzanie ciepła podczas jej użytkowania, sprzyja namnażaniu się roztoczy oraz mikroorganizmów, które mogą negatywnie wpływać na samopoczucie osób uczulonych. Wypełnienie kołdry odpowiada za właściwości antyalergiczne i termoizolacyjne.
Natomiast poszycie kołdry ma bezpośredni kontakt z naszą skórą. W związku z tym kluczowe przy wyborze najlepszej kołdry jest zwrócenie uwagi, z jakiego materiału wykonane jest jej poszycie. Może być ono wykonane z tkanin naturalnych lub syntetycznych. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór bawełny. Bawełna jest delikatna dla skóry, nie podrażnia jej. Dodatkowo jest higieniczna, dobrze absorbuje wilgoć i przede wszystkim umożliwia prawidłową cyrkulację powietrza. Wyróżniamy też poszycia wykonane z satyny, jedwabiu, poliestru, mikrofibry, teflonu czy flizeliny. Najważniejsze aby wybrać materiał, który będzie spełniał nasze indywidualne oczekiwania.

Jaka kołdra będzie najlepsza dla dziecka?

Parametry przy wyborze kołdry dla dzieci nie różnią się od tych dla dorosłych. Ważne, aby kołdra nie była zbyt duża ani ciężka. Rozmiar dobieramy do wieku i wzrostu dziecka. Wypełnienie powinno być hipoalergiczne, ponieważ dzieci są skłonne do różnego rodzaju alergii kontaktowych i wziewnych. Dzieci poniżej 2. roku życia nie powinny korzystać z kołder obciążeniowych, ponieważ ich stosowanie może grozić uduszeniem podczas zabawy lub snu.

Jak dbać o kołdrę?

Aby jak najdłużej cieszyć się swoją idealnie dobraną kołdrą, warto często ją wietrzyć. Zapobiega to rozwojowi niepożądanych drobnoustrojów. Dodatkowo raz na jakiś czas warto ją wyprać zgodnie z zaleceniami producenta. Takie niepozorne działania, jednak wykonywane regularnie, zdecydowanie wydłużają czas użytkowania kołdry.
Zdjęcie: bialasiewicz/Envato Elements