Data publikacji:

Jaki komputer stacjonarny do 3000 zł?  

Komputer do 3000 złotych znakomicie sprawdzi się do pracy biurowej, a także innych, codziennych zadań. Czy w takim budżecie można znaleźć sprzęt, który pozwoli również na odpalanie gier? Sprawdź, jaki komputer stacjonarny kupić!  
komputer

Dla kogo komputer stacjonarny do 3000 będzie dobrym wyborem?

Komputer stacjonarny w porównaniu do laptopa oferuje trochę większe możliwości. Mając do dyspozycji 3000 złotych, można kupić solidny sprzęt, który posłuży przez dłuższy czas. Dla kogo w takim razie taki sprzęt będzie odpowiedni? Na pewno bardzo dobrze komputer do 3000 sprawdzi się w codziennym użytkowaniu polegającym na przeglądaniu stron internetowych czy oglądaniu filmów. Również do pracy biurowej taki sprzęt będzie doskonałą propozycją.  

Gracze, wybierając taki sprzęt, muszą liczyć się z tym, że może on nie spełniać wszystkich wymagań, przez co uruchomienie najnowszych tytułów może być problematyczne. W komputerach do 3000 złotych są montowane przeciętne karty graficzne i to może stanowić pewną przeszkodę. Jednak o ile w laptopie nie można wymieniać podzespołów, to w komputerze gamingowym do 3000 jest to już dużo prostsze. W przyszłości, gdy uznasz, że obecna konfiguracja jest dla Ciebie niewystarczająca, bez problemu dokonasz pewnych modyfikacji, które wpłyną na wydajność.  

Jakie są idealne parametry dla komputera do 3000 zł?

Komputery do 3000 złotych są najczęściej napędzane przez procesory czterordzeniowe lub sześciordzeniowe. Do najpopularniejszych można zaliczyć jednostki Intel Core i3, i5 AMD Ryzen 3 oraz AMD Ryzen 5. Każda z wymienionych zapewnia bardzo przyzwoitą wydajność. Pod obudową znajdziemy w większości przypadków 16 GB pamięci RAM. Taka ilość jest wystarczająca do obsługi wielu kart przeglądarki, a także korzystania z nieco bardziej wymagających aplikacji.  

Karta graficzna jest jednym z najsłabszych punktów komputerów za 3000 złotych. Częściej znajdziemy konstrukcję zintegrowaną niż dedykowaną, choć oczywiście zdarzają się wyjątki i za 3000 złotych można kupić komputer stacjonarny z nieco lepszą kartą graficzną. Na pewno takie urządzenia nie pozwolą na zbyt wiele jeśli chodzi o ustawienia graficzne.  

Kolejnym bardzo ważnym elementem każdego komputera stacjonarnego do 3000 złotych jest dysk twardy. W porównaniu do laptopów nie musisz się ograniczać wyłącznie do jednego dysku. Do szybkiego uruchamiania systemu operacyjnego oraz najważniejszych programów wybór jest tylko jeden - dysk SSD. Drugi dysk powinien być konstrukcją HDD, na której będą przechowywane zdjęcia, filmy oraz inne, rzadziej wykorzystywane pliki. Pojemność zależy od preferencji użytkownika, ale w podanym budżecie możemy liczyć na dysk SSD o pojemności około 256 GB oraz dysk HDD o pojemności 1 TB.  

Zakup komputera stacjonarnego wiąże się również ze wyborem innych podzespołów. Mowa tutaj o płycie głównej, która musi współgrać z procesorem, pamięcią RAM, dyskami twardymi i kartą graficzną. Istotne jest również sprawdzenie, jakimi złączami dysponuje dany model. Z perspektywy użytkownika najważniejsza jest obecność portów USB, a także złącz do podłączenia monitora takich jak DisplayPort czy HDMI.  

Komputery do 3000 złotych są oferowane raczej w pełnowymiarowych obudowach. Kilka modeli jest dostępnych w wersji kompaktowej. Takie urządzenia bardzo dobrze są oceniane przez użytkowników, którzy szukają sprzętu do codziennego użytkowania. Dobierając podzespoły do komputera w pierwszej kolejności trzeba brać pod uwagę własne preferencje. Tylko w taki sposób komputer będzie spełniał oczekiwania i stanie się przydatnym narzędziem podczas wykonywania codziennych zadań. Komputer stacjonarny do 3000 złotych powinien działać w oparciu o system operacyjny Windows 10.  

Komputer stacjonarny do 3000 zł - składany czy gotowy?

Przed takim dylematem staje wielu użytkowników decydujących się na zakup komputera do 3000 złotych. Wybór gotowego modelu złożonego już wcześniej przez dany sklep ma wiele zalet. Przede wszystkim nie musimy kompletować podzespołów i później samodzielnie składać całego zestawu. Zamiast tego wybieramy model i zamawiamy gotową do pracy jednostkę. Nie trzeba obawiać się, że któryś z podzespołów nie będzie ze sobą współgrał, ponieważ takie urządzenia są budowane przez profesjonalistów i dobrane tak, aby gwarantowały płynne działanie. Przy ewentualnych problemach z działaniem urządzenia na gwarancję możemy wysłać cały komputer, a nie tylko jeden z elementów. Największym minusem zestawów komputerowych jest ich cena. 

Składanie stacjonarnego modelu na własną rękę często okazuje się tańsze. Użytkownik sam dobiera każdy element. To pozwala na stworzenie naprawdę mocnej konfiguracji w dość rozsądnej cenie. Ale to rozwiązanie będzie dobre dla miłośników elektroniki, a także osób, którym nie zależy aż tak bardzo na czasie. Zamówienie wszystkich elementów zajmuje trochę czasu, podobnie jak składanie. Istnieje ryzyko, że wybrane podzespoły nie będą ze sobą kompatybilne. Odesłanie danego elementu i oczekiwanie na przysłanie nowego z pewnością zabiorą dodatkowy czas.  

Komputer stacjonarny, a może jednak laptop?

W budżecie do 3000 złotych kupimy bardzo dobry komputer stacjonarny, który być może nie będzie demonem prędkości, ale do większości zadań w zupełności wystarczy. Trzeba pamiętać, że koszt 3000 złotych obejmuje wyłącznie jednostkę centralną. Do tego musisz wyposażyć się w klawiaturę, myszkę, a także monitor. To wszystko generuje dodatkowe koszty. Laptopy za 3000 złotych są pod tym względem trochę lepsze, choć ich specyfikacja od stacjonarnych modeli raczej odbiega. Wybór zależy od konkretnego użytkownika.  
Autor: Bartłomiej Mazurek