Data publikacji:

Jaka maszyna do szycia komputerowa jest najlepsza?

Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór maszyn do szycia. Zarówno dla osób początkujących, jak i szyjących zawodowo. Mając do wyboru wiele propozycji, ciężko podjąć właściwą decyzję bez obaw, iż jest ona słuszna. Często bowiem okazuje się, iż modele mniej popularne posiadają znacznie więcej pożądanych funkcji niż modele topowe. Z pewnością pomocny w analizie i podjęciu decyzji jest poniższy ranking maszyn komputerowych, popularnych w 2021 roku. Zatem, jaką maszynę wybrać? Jaka maszyna do szycia komputerowa jest najlepsza?

maszyna do szycia komputerowa

Dlaczego warto kupić maszynę do szycia komputerową z rankingi?

Jaka maszyna do szycia będzie dobrym wyborem? Komputerowe maszyny do szycia stanowią obecnie najbardziej zaawansowane modele. Do ich największych zalet należy między innymi wbudowana reminiscencja, która umożliwia przechowywanie w pamięci urządzenia wcześniej stworzonych wzorów i ustawień. Są one idealnym rozwiązaniem zarówno dla osób stawiających „pierwsze kroki” w nauce szycia, jak i dla adoratorów sztuki krawieckiej oraz osób szyjących zawodowo.

Dla osób rozpoczynających wielką przygodę z szyciem najlepszym wyborem będą maszyny, które przede wszystkim posiadają:

 • możliwość zmiany położenia igły,
 • regulację gęstości i szerokości ściegu,
 • niezbyt rozbudowaną ilość dostępnych ściegów,
 • alternatywę regulowania prędkości szycia.

Dla bardziej wtajemniczonych w sztukę szycia... 

Bardziej zaawansowanych w szyciu z pewnością zadowolą modele, które pozwalają na szeroki wybór spośród większej ilości ściegów czy maszyny dające możliwość obszywania dziurek.

Jednakże jednym z najistotniejszych elementów każdej maszyny, bez względu na stopień zaawansowania użytkownika, jest funkcja automatycznego nawlekacza igły czy nożyka do obcinania nici. Obie funkcje są istotne, ponieważ niesamowicie usprawniają pracę.

Na co zwrócić uwagę, kupując komputerową maszynę do szycia?

Z pewnością wybór odpowiedniej maszyny do szycia powinien być podyktowany poziomem umiejętności. Inne funkcje powinna posiadać maszyna do szycia dla początkujacych, a inne model dla zaawansowanych. Rozważając zakup, należy też wziąć pod uwagę:

 • rodzaj chwytacza,
 • regulację docisku stopki,
 • ścieg wsteczny,
 • metodę podawania materiału,
 • opcję przyszywania guzików,
 • możliwość pikowania.

Do najbardziej rozpoznawalnych marek komputerowych maszyn do szycia należą między innymi: Janome Juno, Husqvarna i Brother. Są to modele pełne różnych funkcji, dostępne w atrakcyjnych cenach między innymi na portalu Ceneo.pl.

Maszyna do szycia komputerowa – ranking

Pora na ranking maszyn do szycia. Zobacz, jakie modele znalazły się w zestawieniu.

Janome MC6700P

Model ten jest stosunkowo ciężki (waży około 11 kg), dzięki czemu posiada olbrzymią stabilność. Zatem nawet szycie na najwyższych prędkościach nie spowoduje przesuwania się maszyny. Do największych atutów tego modelu należą między innymi:

 • idealnie płaski obszar roboczy,
 • automatyczne ryglowanie ściegu i pozycjonowanie igły,
 • automatyczne obcinanie nici.

Ponadto szeroki wybór ściegów pośród użytkowych i dekoracyjnych z pewnością zadowoli każdego. Z kolei system transportu AcuFeed™, który umożliwia podawanie jednej warstwy materiału, bezsprzecznie ułatwia szycie materiałów wielowarstwowych. 

Maszyna pozwala na automatyczne obszywanie dziurek, wyszywanie liter, posiada możliwość szycia podwójną igłą i opcję szycia wstecz. Dodatkowo została zaopatrzona w trzy nożyki do obcinania nici umieszczone na obudowie, przy szpulowniku oraz w płytce ściegowej. Automatyczny nawlekacz igły i czytelny wyświetlacz LCD, który informuje o wybranym ściegu i jego parametrach oraz wskazuje dobór odpowiedniej stopki. 

Reasumując, model Janome MC6700P posiada jeszcze szereg innych przydatnych funkcji. Wymienione powyżej stanowią podstawę możliwości tego urządzenia. Jest to model, który sprosta wszelkim zadaniom. Jest jak maszyna przemysłowa w wersji mini.

Husqvarna Jade 20 (Hj20)

Maszyna do szycia Husqvarna Jade 20 (Hj20), dostępna jest w serwisie Ceneo.pl. Wyróżnia się bogatą gamą ściegów oraz możliwością zastosowania odbijania lustrzanego. To z kolei pozwala na tworzenie nowych kompozycji ściegów. Ponadto wbudowany automat pozwala na wykonywanie pięciu różnych rodzajów dziurek pod wymiar guzika.

Z kolei najwyższej jakości system oświetlenia zapobiega rzucaniu cienia i nie męczy oczu. Inną bardzo ciekawą i pomocną funkcją wyróżniającą ten model maszyny jest opcja umożliwiająca kontynuację szycia w narożniku. Jest to bardzo wygodna możliwość, zwłaszcza podczas wszywania ekspresów czy lamówek.

Ponadto model ten posiada płynnie regulowaną prędkość pracy. Pozwala to dostosować tempo pracy do poziomu trudności szycia. Z kolei sama maszyna pracuje niezwykle cicho. 

Reasumując, model Husqvarna Jade 20 (Hj20) posiada jeszcze całą gamę innych, niezwykle przydatnych funkcji. Sprawiają one, iż jest on maszyną idealną zarówno dla profesjonalistów, jak i osób rozpoczynających naukę szycia. 

Brother F480

Na trzecim miejscu listy figuruje maszyna do szycia Brother F480. Jest to model świetnie sprawdzający się zarówno w pracowniach, jak i w użytku domowym.

Maszyna posiada wbudowane 182 wzory ściegów, 8 rodzajów automatycznego obszywania dziurek i umożliwia ręczne projektowanie haftów. Pozwala na tworzenie indywidualnych wzorów oraz możliwość tworzenia lustrzanego odbicia ściegu. Ponadto wbudowane narzędzie Auto Punch pozwala na reorientację różnych grafik do formatu haftu. Z kolei po transformacji dany wzór można edytować i poddawać go dalszym udoskonaleniom. Ponadto całość nowo powstałego wzoru można podejrzeć na ekranie dzięki wbudowanemu symulatorowi haftów. Jeszcze jedną godną uwagi, ciekawą i wyjątkową funkcją, jaką posiada model Brother F480, jest możliwość szycia w bok.

Brother F480 jest profesjonalną maszyną do szycia z dużą ilością rozbudowanych funkcji. Jest modelem przeznaczonym głównie dla osób szyjących zawodowo. Jednakże doskonale się sprawdza w warunkach domowych i jako urządzenie dla początkujących. 

Powyższe informacje przybliżają najciekawsze funkcje poszczególnych maszyn do szycia. Przed zakupem ważne jest dokładne poznanie specyfikacji poszczególnych maszyn.

Osobom rozpoczynającym dopiero naukę szycia polecamy maszyny mniej rozbudowane w różne opcje, łatwiejsze w obsłudze, ale niezawodne. Z kolei dla osób bardziej zaawansowanym w sztuce szycia z pewnością bardziej przydatne będą maszyny z większą ilością funkcji. 

W wyborze dobrej maszyny z pewnością pomocne będą także opinie innych użytkowników. Ponieważ na podstawie własnych doświadczeń mogą oni najobiektywniej podpowiedzieć, jak dany model sprawdza się w praktyce.

Autorka: Jadwiga Kucharczyk