Data publikacji:

Materac piankowy czy kieszeniowy? Jaki materac wybrać? 

Stoisz przed dylematem zakupowym: materac piankowy czy kieszeniowy? Jaki materac wybrać? Jakie kryteria są ważne przy zakupie? Kiedy wybrać materac kieszeniowy, a w jakich przypadkach lepiej zdecydować się materac piankowy? Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, czym się między sobą różnią materace kieszeniowe i piankowe. Bo komfort snu ma kolosalne znaczenie!

materac piankowy czy kieszeniowy

Jaki materac wybrać – kieszeniowy czy piankowy?

Sen jest bardzo ważnym elementem codziennego życia. To wtedy w pełni regenerujesz siły fizyczne i mentalne. Ciało odpoczywa, a mózg nabiera sił do pracy na pełnych obrotach kolejnego dnia. Czy jest tu ktoś, kto nie lubi, jak mu się śnią przyjemne historie? No właśnie...

Podpowiemy ci coś bardzo ważnego: dopasowanie jak najlepszego materaca do swoich preferencji i potrzeb wspomaga dobry sen. Prędko dostrzeżesz ogromną różnicę, oczywiście na plus, pomiędzy spaniem na materacu, którego nadszarpnął już ząb czasu, a na nowym materacu piankowym. Albo kieszeniowym.

No właśnie: jaki materac – piankowy czy kieszeniowy – wybrać? Przeczytaj o zaletach, wadach i różnicach. Na podstawie naszego opisu sam odpowiedź sobie na pytanie: który materac lepszy – piankowy czy kieszeniowy – dla twojego ciała. Dobierz odpowiednio względem swoich potrzeb.

Materac piankowy 

Ten rodzaj materaca dopasujesz stricte do swoich potrzeb. Pianki doskonale przystosowują się do kształtu ciała. Podpierają newralgiczne punkty takie jak biodra, ramiona, łopatki. Cała płaszczyzna zapewnia zdrowe ułożenie dla kręgosłupa. Materace piankowe uważane są za jedne z najbardziej komfortowych i wygodnych. Powodem jest to, że ciężar ciała rozkłada się równomierne na materacu. 

Materac piankowy, który jest termoelastyczny, pod wpływem ciepła dostosowuje się do kształtu ciała. Na rynku materacy do spania jest to najwyższej klasy osiągniecie technologiczne. Wszystkie materace piankowe są antyalergiczne, a niektóre – przeciwbakteryjne. Materac piankowy to świetne rozwiązanie dla dzieci i dla dorosłych. 

Zaznaczamy jednak, że pianka piance nierówna. Aby uniknąć rozczarowań, wybierz nowoczesne rozwiązania i skorzystaj z pomocy ekspertów od materacy w salonach sprzedaży lub sklepach internetowych.

Materac kieszeniowy

Materac kieszeniowy to inaczej mówiąc: materac sprężynowy. W jego środku znajdują się połączone ze sobą kieszonki z flizeliny, a z nich są pojedyncze sprężyny. W materacu kieszeniowym podparcie ciała jest punktowe – im więcej sprężyn, tym lepiej. Taka konstrukcja sprawia, że każda ze sprężyn pracuje niezależnie od siebie. Zapewnia to stabilność powierzchni. Eliminuje odczucie falowania materaca. Jeśli interesuje cię materac kieszeniowy o największej liczbie sprężyn, to wybierz opcje „multipocket”. 

Nowością na rynku jest także to, że producenci wprowadzają siedem stref twardości, aby materac jak najlepiej podtrzymywał ciało użytkownika. Na przykład w strefie bioder umieszczane są twardsze sprężyny. Wszystko po to, by zachować naturalne ułożenie ciała śpiącego.

Sprawdź, jaki wybrać materac: sprężynowy czy piankowy?

Materac kieszeniowy czy piankowy dla par?

W materacu kieszeniowym każda sprężyna pracuje niezależnie od sąsiedniej. To właśnie sprawia, że materac sprężynowy idealnie nadaje się dla par. Szczególnie jeśli osoby mają dużą różnicę wagi ciała pomiędzy sobą. Taki materac działa punktowo – reaguje na ucisk w konkretnym miejscu, dzięki czemu osoba lżejsza nie zsuwa się w kierunku cięższego partnera. Obydwoje wypoczniecie komfortowo. 

Jeśli dodatkowo wybierzecie taki materac, który świetnie będzie tłumił odgłosy zmiany pozycji ciała podczas odpoczynku, to bądźcie pewni, że materac sprężynowy posłuży wam przez wiele lat.

Jak dokonać wyboru: materac piankowy czy kieszeniowy?

Przy podjęciu decyzji o zakupie materaca kieruj się poniższymi kwestiami:

  • budowa ciała,
  • waga,
  • liczba współśpiących,
  • wiek,
  • schorzenia.

Dlaczego to takie ważne? Raz, że osoby lekkie z reguły lepiej odpoczywają na materacach piankowych, a te o większej masie ciała chwalą sobie bardziej twarde materace sprężynowe. Dwa – jeśli z materaca korzysta na raz więcej niż jedna osoba, to lepiej wybrać taki, który będzie trwalszy, czyli materac kieszeniowy. Jeśli chodzi o falowanie podczas zmiany pozycji, to materac kieszeniowy a piankowy nie różnią się komfortem. Oba nie falują. Niemowlętom i dzieciom do około 8.-10. roku życia zaleca się spanie na materacach piankowych ze względu na łatwość utrzymania w czystości, nienamnażanie się bakterii i właściwości antyalergiczne.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz materac kieszeniowy, czy piankowy, weź pod uwagę towarzyszące ci schorzenia. 

Materac piankowy a kieszeniowy – kwestie finansowe i kryteria wyboru

Materace sprężynowe wysokiej klasy to spory wydatek. W tej cenie można kupić (znacznie lepiej kopiujące naturalne krzywizny ciała) materace termoelastyczne

Głównym kryterium przy zakupie powinno być to, jak twoje ciało jest podparte oraz w jakim stopniu jest ci wygodnie. Jeśli nie ograniczają cię kwestie finansowe, wybierz materac sprężynowy. To zakup na wiele lat. Jeśli wybierzesz materac z pianki wysokoelastycznej, która jest mocno przewiewna, to nie spocisz się w nocy, a łóżko i twój sen będą utrzymane w higienie.

Co robić, aby materac służył wiele lat?

Byś mógł jak najdłużej cieszyć się materacem, stosuj pokrowiec chroniący przed wilgocią i brudem. Dobry pokrowiec przedłuża okres użytkowania każdego materaca. Najlepszej jakości pokrowce szyte są z wysokogatunkowych materiałów i mają różne właściwości (przeciwpotne, antyalergiczne, oddychające) przez co podnoszą komfort korzystania z materaca. 

Zobacz nasze porównanie: materac lateksowy czy piankowy

Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.