Data publikacji:

Jaki materac termoelastyczny wybrać?

Nowe mieszkanie, remont dotychczasowego albo powiększająca się rodzina. Jakikolwiek pretekst masz do zakupu nowego materaca, w tym artykule pomożemy ci wybrać najlepszy materac z pianki termoelastycznej. Przedstawimy wady i zalety oraz konkretne modele, które – mamy nadzieję – przypadną ci go gustu. Jaki materac termoelastyczny wybrać? Czytaj, porównuj, wybieraj. Ma być wygodnie :)
jaki materac termoelastyczny wybrac

Czym się charakteryzuje materac termoelastyczny?

Zaczniemy od odpowiedzi na podstawowe pytanie, czyli: co to jest materac termoelastyczny? To materac, w którym zewnętrzną warstwę stanowi pianka termoplastyczna. Reaguje ona pod wpływem temperatury i nacisku i daje idealne dopasowanie do kształtu sylwetki. Materiał ten stworzono na potrzeby stacji badawczej NASA. Obecnie stosowany i doceniany jest w wielu branżach. Jest wręcz idealny do produkcji materacy. Czym się charakteryzuje dobry materac?

Materace termoelastyczne:

  • charakteryzują się miękką, wygodną powierzchnią,
  • idealnie podpierają kręgosłup, odciążając przy tym mięśnie i stawy,
  • wspomagają prawidłowe krążenie krwi,
  • eliminują problemy związane z porannym cierpnięciem karku oraz kończyn.

Taki materac może być wykonany wyłącznie z pianki termoelastycznej lub z połączenia kilku rodzajów pianek (dodatek pianki wysokoelastycznej w materacu wysokoelastycznym lub hybrydowej). Co dają takie połączenia? Materac, o którym mówimy, może jeszcze lepiej podpierać kręgosłup, mieć lepszą wentylację, a przez to działać antyalergicznie. Może też posiadać dłuższą żywotność.

Dla kogo jest odpowiedni materac termoelastyczny?

Możesz spać praktycznie obojętnie na czym (nie mówimy tu o wakacjach pod chmurką), ale jeśli po głowie chodzi ci myśl o wygodnym materacu, bo ważny jest dla ciebie wysoki komfort spania, to materace termoelastyczne spełnią twoje oczekiwania. Czy wszystkie? Tego nie jesteśmy pewni, ale wiemy, że materace termoelastyczne są polecane osobom:
  • cierpiącym na bóle kręgosłupa (w każdym odcinku kręgosłupa) po wypadach, złamaniach i ze zmianami zwyrodnieniowymi, to więc dobry wybór, jeśli się zastanawiasz, jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego wybrać,
  • zestresowanym, z wysokim napięciem mięśniowym,
  • narzekającym na bóle stawów.

Nie każdy użytkownik jest zadowolony z materaca z pianki termoelastycznej. ci, którzy cenią sobie „solidne podparcie”, czyli wybierają twarde materace, mogą mieć wrażenie nadmiernej miękkości, a nawet zapadania się w materac.

Dlaczego materac z pianki termoelastycznej pomaga w pozbyciu się bólu kręgosłupa?

Materac termoelastyczny sprawi, że sen przebiegnie spokojniej. Nie będziesz się wiercić na łóżku w poszukiwaniu wygodnej pozycji. Albo: pozycji, w której czujesz bóle kręgosłupa, które nie pozwalają ci na zmrużenie oka! Dzięki dokładnemu dopasowaniu się pianki do kształtu ciała, jej nacisk na ciało jest minimalny. Mięśnie mogą więc ulec rozluźnieniu i głębokiej relaksacji. Spanie na materacu z pianki termoelastycznej poprawia krążenie krwi. Zbudzisz się wypoczęty.

Jaki materac termoelastyczny wybrać?

To zajmie ci… nieco czasu, gdy pójdziesz do sklepu. Pianka termoelastyczna wymaga czasu, by dopasować się do ciała użytkownika i jego nacisku. Musi też mieć szanse, by się nagrzać. Tylko wtedy odpowiednio dopasuje się do twojej sylwetki. Dlatego, jeśli nigdy do tej pory nie miałeś styczności z materacami termoelastycznymi, uwzględnij w swoim kalendarzu sporo czasu na testowanie odpowiedniego dla ciebie rozwiązania.

Jaki materac termoelastyczny wybrać – propozycje dla śpiochów, którzy dbają o najwyższy komfort

Poniżej zebraliśmy zestawienie materacy termoplastycznych, które chcemy, abyś rozważył podczas poszukiwań najlepszego dla siebie materaca.

HILDING SALSA

To optymalna sztywność oraz siedem zróżnicowanych stref twardości, wynikających z odpowiedniego profilowania. Użyto tu pianki termoelastycznej Visco. To godna uwagi propozycja dla osób poszukujących materaca o właściwościach przeciwodleżynowych.

SLEEPMED SUPREME

Materac termoelastyczny, piankowy, który powstał z połączenia czterech nowatorskich technologii – wysokoelastycznej pianki VPPHR, termoelastycznej pianki VitaRest®, Airforce oraz taśmy 3D. Można go przekładać na drugą stronę. Jaka jest z tego korzyść dla użytkownika? W efekcie użytkownik zyskuje aż cztery różne twardości i komfortu w ramach jednego materaca.

CUREM .REG

Dzięki właściwościom antybakteryjnym będzie dobrym wyborem dla alergików. Materac został zbudowany z pianek Visco, Fusion oraz Serene. Zapewnia doskonałą wentylację materaca oraz odprowadzanie ciepła z jego wnętrza.

MATERASSO VISCOSTAR

To materac piankowy termoelastyczny, którego budowa opiera się na trzech rodzajach pianek. Może być używany niezależnie od rodzaju stelaża – zarówno na zwykłym, jak i regulowanym.

JANPOL LOTIS

Projektanci materaca Janpol Lotis chcieli stworzyć produkt uniwersalny, który będzie w stanie zadowolić wszystkich użytkowników. Czy to, co dobre dla wszystkich, będzie dobre też dla ciebie? Tak! A co się do tego przyczyni? Innowacyjne, niesymetryczne ułożenie pianek. Wkłady posiadają właściwości termoregulacyjne – mogą zarówno chłodzić, jak i ogrzewać.

SENNA MASSAGE

Materac termoelastyczny, piankowy, który łączy najważniejsze zalety materacy piankowych wysokoelastycznych oraz termoelastycznych. Daje delikatny efekt masażu.

Wady materacy termoelastycznych

Jak wiele zalet by nie miały, tak i kilka wad się znajdzie:
  • utrzymanie wysokiej temperatury – materace z pianki termoelastycznej nie są odpowiednie dla osób, które dużo się pocą w nocy,
  • wysoka cena – są materacami najwyższej jakości, więc nie należą do najtańszych,
  • materac termoelastyczny może być za mało wytrzymały dla osób oraz par o wysokiej wadze.
Zdjęcie: Igor_Kardasov/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.