Data publikacji:

Czym jest materac wyrównujący? Kiedy stosować materac wyrównujący?

Jeśli kiedykolwiek musiałeś spać na niewygodnej kanapie lub starym łóżku, z pewnością marzyłeś o tym, żeby pozbyć się wbijających się w plecy sprężyn lub łączeń. Właśnie w tym celu powstały materace wyrównujące, zwane inaczej nawierzchniowymi. Takie produkty są prawdziwym wybawieniem w wielu sytuacjach, na przykład w wynajmowanym lub bardzo małym mieszkaniu, w którym nie ma sypialni. Jak wybrać najlepszy materac wyrównujący, który poprawi komfort snu?
Czym jest materac wyrównujący

Czym jest materac wyrównujący?

Materace nawierzchniowe są prawdziwym przebojem ostatnich lat. Trudno dziwić się ich popularności, ponieważ mogą znacznie poprawić jakość snu, która przekłada się na naszą wydajność w ciągu dnia, samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Materac wyrównujący opiera się na prostym pomyśle, który doskonale sprawdza się w różnych sytuacjach. Rozkłada się go na materacu głównym, by ulepszyć go, zgodnie z oczekiwaniami. Może pełnić kilka funkcji, przede wszystkim jednak wyrównuje powierzchnię spania, likwidując niedogodności takie jak odkształcony materac czy niewygodna kanapa.

Z łatwością rozpoznasz w sklepie materac wyrównujący, zazwyczaj ma on maksymalnie 10 centymetrów, a często jedynie 3 lub 4, dlatego nazywa się go również materacem cienkim. Oprócz wyrównania powierzchni, jego zadaniem jest również poprawa twardości materaca głównego. W zależności od tego, z jakim kłopotem się mierzysz, możesz chcieć go zmiękczyć lub utwardzić, a pomoże ci w tym właśnie materac nawierzchniowy. Żeby dokonać dobrego wyboru, zwróć uwagę na stopień twardości i materiał, z którego został wykonany. To od tego będzie zależało, jaką powierzchnię spania uzyskasz. Podpowiadamy, jaki materac nawierzchniowy kupić.

Czy warto kupić materac wyrównujący na łóżko lub wersalkę?

Nie każdy ma w domu osobną sypialnię z dużym łóżkiem, wyposażonym w jak najlepszy materac. Chociaż często dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest miejsce, w którym śpimy, nie zawsze stać nas na drogi materac, który spełniałby wszystkie oczekiwania. Zdarza się również, że nie mamy możliwości jego wymiany z innych powodów, na przykład w wynajmowanym mieszkaniu. Wiele osób nie ma w domu miejsca na łóżko i musi zadowolić się rozkładaną wersalką, na której śpi każdej nocy. Sytuacje są różne, ale rozwiązanie może być jedno – dobrze dopasowany materac wyrównujący. 

Jeśli kupujesz materac nawierzchniowy na łóżko, masz szansę znacznie poprawić swoją wygodę. Spanie na używanym wcześniej przez kogoś innego materacu jest nie tylko mało komfortowe, ale również niehigieniczne. Każde ciało jest inne, różni się masą i proporcjami, ale też każdy człowiek układa się inaczej w czasie snu. Odkształcony materac nie będzie wygodny ani zdrowy, dlatego zamiast się męczyć, lepiej zainwestować w cienki materac nawierzchniowy, dopasowany do potrzeb.

W przypadku regularnego spania na kanapie sprawa staje się jeszcze poważniejsza, ponieważ zazwyczaj meble te są przeznaczone jedynie do okazjonalnego używania ich w roli łóżka, na przykład dla gości. Często mają nierówną powierzchnię, wystające elementy i łączenia, a dodatkowo są zbyt twarde. Zastosowanie materaca wyrównującego na wersalkę przyniesie śpiącym osobom dużą ulgę. Nawet jeśli nie śpisz na kanapie codziennie, taki komfort docenią twoi goście.

Czy na cienkim materacu można jedynie spać w domowych pieleszach? Oczywiście, że nie. Jeśli dysponujesz samochodem, nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać go ze sobą w podróż, na przykład pod namiot lub do hotelu, w którym nie wiesz czego spodziewać się po łóżku. Własny materac może ustrzec cię przed bólami pleców w czasie urlopu.

Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie materaca wyrównującego jako maty do zabawy z dzieckiem na podłodze. Jest wygodny i doskonale izoluje od podłogi, a po wszystkim wystarczy zwinąć go i schować.

Jak wybrać najlepszy materac wyrównujący na kanapę lub łóżko?

Wiesz już, że materac wyrównujący to coś dla ciebie? Pozostaje jedynie wybrać ten najlepszy, co w tym przypadku oznacza – dopasowany do twoich potrzeb. Poszczególne modele różnią się zarówno grubością, jak i materiałem, z którego zostały wykonane. 

Najcieńsze są przeznaczone do zmiany twardości (skorzystaj z nich, jeśli się zastanawiasz, jak utwardzić materac), a ich wielką zaletą jest możliwość zwinięcia i łatwego schowania w szafie lub pod łóżkiem. Materace, które mają usztywnić powierzchnię spania, wykonane są najczęściej z włókna kokosowego, niekiedy nawet z jego podwójnej warstwy, połączonego z lateksem lub pianką. To świetny wybór, jeśli zbyt miękki materac uniemożliwia komfortowy sen.

Również za twardy materac nie jest niczym przyjemnym. Chociaż do niedawna krążyło przekonanie, że im twardszy, tym zdrowszy, w rzeczywistości zbyt sztywny materac przyczynia się do wielu problemów. Ciało szuka w nocy odpowiedniej pozycji, pozostając w nieustannym napięciu, co przekłada się na poranne rozdrażnienie i różnego rodzaje bóle. Tymczasem wystarczy cienki materac wyrównujący, który zmiękczy powierzchnię spania. Może być wykonany z pianki wysokoplastycznej lub lateksu, niektórzy cenią sobie również piankę memory z pamięcią kształtu, która przyjemnie otula podczas snu.

Jeśli głównym celem zakupu jest wyrównanie powierzchni spania, by niewyczuwalne stały się wystające sprężyny, wyraźne odkształcenia i łączenia, trzeba wybrać materac nieco grubszy, to właśnie on idealnie poradzi sobie z tym zadaniem, a ty będziesz mógł spać wygodnie na wersalce czy starym łóżku.

Coraz więcej osób kupuje materac wyrównujący na wszelki wypadek i wyciąga zawsze, gdy jest potrzebny, na przykład przed wyjazdem, gdy pojawią się goście lub kiedy dzieci mają pomysł na szaloną zabawę. Jeśli takie właśnie będzie jego zastosowanie, najlepiej zdecydować się na model o średniej wysokości oraz twardości, który będzie najbardziej uniwersalny i sprawdzi się w wielu sytuacjach.

Zdjęcie: Rawpixel/Envato Elements

Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym