Data publikacji:

Montaż listew przypodłogowych na klej – krok po kroku

Listwy przypodłogowe są zwieńczeniem i uzupełnieniem podłóg wykonanych z drewna, paneli, a także glazury. Pełnią one zarówno rolę dekoracyjną, jak i użytkową, chroniąc posadzkę i ściany przed uszkodzeniami, wilgocią i brudem. Ich instalacja jest zazwyczaj bardzo szybka i na tyle prosta, że poradzi sobie z nią nawet osoba nie mająca dużego doświadczenia w pracach remontowych. W artykule opisujemy montaż listew przypodłogowych na klej.
listwy przypodłogowe
Porządnie wykończona podłoga będzie cieszyła oko przez długi czas, nie wymagając przy tym ogromnej uwagi lub specjalnej konserwacji. Listwy przypodłogowe to element posadzki, którego nie warto ignorować. Są one bowiem w stanie bardzo łatwo wpływać na ostateczny wygląd wnętrza, kontrastując np. z barwą desek lub podkreślając kolor ścian.

Z pomocą listew łatwo też schowamy różnego rodzaj kable i przewody (telefoniczne, internetowe, RTV), które normalnie plączą się pod nogami i zbierają szybko kurz oraz brud. Jeśli odpowiedzieliśmy już na pytanie, jakie listwy przypodłogowe kupić, pora na ich montaż. Zakładanie listew przypodłogowych można przeprowadzić na kilka sposobów. Uniwersalnym i niezwykle szybkim rozwiązaniem, które nie wymaga wiercenie w ścianie, jest użycie do tego celu specjalnych klejów montażowych.

Rodzaje listew przypodłogowych a ich montaż na klej

Listwy przypodłogowe wytwarzane są z kilku rodzajów materiałów. Najprostsze modele wykonane są z drewna, które lakieruje się lub bejcuje tuż przed instalacją. Często spotykanym rozwiązaniem są również listwy MDF, które wykonane są z kawałków płyt wiórowych, zabezpieczonych przed wilgocią i uszkodzeniami za pomocą laminatu z tworzywa sztucznego. Najpopularniejsze pozostają jednak listwy przypodłogowe wykonane w całości z tworzyw sztucznych, takich jak PVC. Są one nie tylko lekkie, ale też dostępne w bardzo zróżnicowanej liczbie kształtów, wzorów i kolorów.

Warto podkreślić, że bez względu na wykorzystany materiał oraz kształt, praktycznie wszystkie modele listew możemy zamontować przy pomocy kleju. Jak zatem wygląda montaż listew przypodłogowych PCV?

Montaż listew przypodłogowych na klej – zalety i wady rozwiązania

Użycie kleju jest niezwykle skuteczną, a przede wszystkim bardzo szybką metodą montażu listew przypodłogowych. Dzięki niej nie jesteśmy zmuszani do wiercenia otworów w ścianach, do których wkręcamy specjalne klamry do zakładania listew. W zależności od wielkości pomieszczenia lub pomieszczeń, oszczędzamy w ten sposób nawet wiele godzin dodatkowej pracy.

Klej nakładamy bezpośrednio na listwę, którą przykładamy do powierzchni ściany. Po tym jak środek stężeje, podłoga jest gotowa do użytku. Zwróćmy uwagę na to, że klej montażowy jest jednak mocnym preparatem, tak więc odczepiając listwę, często zdzieramy wraz z nim tynk oraz farbę, zostawiając widoczne uszkodzenia na ścianie. Jeżeli chcemy więc umieścić w listwie nowe kable lub wymienić ją na nową, często po fakcie zmuszeni będziemy do remontu wnętrza. Ewentualne ubytki i problemy można jednak zminimalizować, odpowiednio przygotowując i oczyszczając podłoże pod klej.

Jaki klej do listew przypodłogowych?

Do zakładania listew przypodłogowych wykorzystujemy klasyczne kleje montażowe dostępne w kartuszach i aplikowane za pomocą specjalnych mechanicznych wyciskarek lub pistoletów do kleju. Odpowiednie produkty dobieramy do rodzaju materiału, tak więc instalując np. listwy drewniane, wybieramy produkty, które nie zaszkodzą tego rodzaju deskom. Specjaliści zalecają używanie klejów wysokiej jakości, odznaczających się dużą siłą oraz trwałością, a także lepszą konsystencją (łatwiejsze nakładanie). W przypadku wnętrz o dużej wilgotności, takich jak łazienki, czasami można zdecydować się też na skorzystanie z silikonów.

Montaż listew przypodłogowych PCV na klej – krok po kroku

Proces montażu listew przypodłogowych można podzielić na kilka etapów.

Oczyszczenie ściany

Na początku powinniśmy zadbać o to, by ściany były względnie równe i pozbawione zanieczyszczeń, przede wszystkim pyłu oraz tłustych plam, o które nietrudno podczas remontu. Zapobiegną one właściwemu związaniu kleju, obniżając jego skuteczność.

Mierzenie listwy przypodłogowej

Przed nałożeniem kleju ostatni raz dopasowujemy listwę do ściany i upewniamy się, że ma ona wystarczającą długość oraz wysokość. W razie potrzeby dokonujemy poprawek.

Nakładanie kleju na listwę

Klej aplikujemy na listwie pionowo i punktowo, w równych odstępach pomiędzy jej liniami. Metoda ta sprawdza się jednak na równych ścianach. W przeciwnym wypadku nakładamy klej nieprzerwanym zygzakiem. Uwaga! Niektóre kleje wymagają od nas nakładania ich tzw. metodą transferową. Oznacza to, że po pierwszym przyłożeniu do podłoża pokrytej produktem listwy, musimy szybko ją oderwać, poczekać chwilę na odparowanie rozpuszczalnika, a potem już ponownie i na stałe przymocować do ściany. Czynność ta zwiększa skuteczność kleju. Dokładne informacje na temat procesu znajdziemy w instrukcji producenta.

Oczekiwanie na wyschnięcie kleju

Po przyklejeniu listwy zostawiamy ją na co najmniej kilkanaście godzin aż do całkowitego wyschnięcia. Czas kompletnego zespolenie kleju zależy od jego typu, rodzaju podłoża, a także warunków w pomieszczeniu, bowiem np. duża wilgotność lub niska temperatura wydłużą okres oczekiwania.
Zdjęcie: bilanol/Envato Elements