Data publikacji:

Najlepsze powieści. Po jakie lektury warto sięgnąć?

Czytanie rozwija wyobraźnię, pozwala ciekawie spędzić wolny czas, ale też odpręża. Oczywiście kolejną zaletą czytania jest fakt, iż pozwala się odstresować i zapomnieć o trudach codzienności. Doskonałym wyborem są powieści. Polecamy zarówno powieści historyczne, kryminalne, jak i przygodowe. Gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

powieści

Najlepsze powieści kryminalne – gdy lubisz poczuć odrobinę dreszczyku emocji

Dlaczego warto sięgać po najlepsze książki? Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, którego wyniki jasno pokazują, że wystarczy tylko 6 minut w pełni zaangażowanego czytania, by już zmniejszyć odczuwanie stresu. Dlatego warto czytać. Dużą popularnością cieszą się powieści kryminalne. Z jednej strony opisują zbrodnie, przemoc, ale też portrety psychologiczne, które są niezwykle złożone. Z drugiej strony są zaś łamigłówką dla czytającego, który sam zastanawia się, jaka postać jest bohaterem, a jaka antybohaterem. Taka literatura ma przynieść odbiorcy satysfakcję, ale i radość z lektury.

Oczywiście już od samego początku musi być ciekawa, pełna zwrotów akcji, ale i intryg, które sprawiają, że wychodzi się ze swojej strefy komfortu. Warto zauważyć, że czytanie powieści kryminalnych jest zdecydowanie ciekawsze niż oglądanie filmów sensacyjnych i bardziej wciąga. Czytanie najlepszych kryminałów rzeczywiście pozwala się odgrodzić od pędu codziennego życia i skupić tylko na fabule, którą rzecz jasna można przeżywać. Tutaj możemy wam polecić najlepsze powieści kryminalne, które zaciekawią Was od pierwszej strony.

Inna, Max Czornyj

Doskonałym wyborem jest powieść pt. "Inna" autorstwa Maxa Czornyja. Bohaterem jest Mikołaj Popławski, który pewnego dnia budzi się w luksusowej rezydencji. Nie pamięta nic poza swoim imieniem i nazwiskiem. Na domiar złego w piwnicy odnajduje skrępowaną kobietę. Ma ona knebel w ustach. I tutaj pojawia się pytanie: czy Mikołaj jest porywaczem a może ofiarą? Co ukrywa jego matka? Jeżeli jesteście ciekawi, koniecznie sięgnijcie po tę pozycję.

Listy zza grobu, Remigiusz Mróz

Uwielbiasz polskie kryminały? Oczywiście w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć powieści kryminalnej Remigiusza Mroza. Jest to autor licznych bestsellerów. My polecamy Wam "Listy zza grobu". Bohaterką tej powieści kryminalnej jest Kaja Burzyńska, która nawet 20 lat po śmierci ojca wciąż otrzymuje od niego listy. Zawsze przychodzą tego samego dnia. Wydaje się, że dzień jest przypadkowy, ale czy na pewno? Otóż bohaterka zaczyna dostrzegać w listach drugie dno.

W miasteczku po 20 latach pojawia się Seweryn, który kupuje dom rodzinny Kai. Pewnego dnia znajduje zamurowaną skrzynkę z materiałami. I teraz rozpoczyna się prawdziwa akcja... Jesteście ciekawi jaki związek z morderstwami sprzed dwóch dekad ma ojciec Kai?

Kwiaty nad piekłem, Ilaria Tuti

"Kwiaty nad piekłem" to kolejna propozycja, obok której trudno przejść obojętnie. Autorką jest Ilaria Tuti. Akcja rozpoczyna się we włoskim miasteczku, gdzie pewnego dnia turysta odnajduje ciało z wyłupionymi oczami. Na miejscu zbrodni pojawiają się doświadczona profilerka oraz młody inspektor. Oboje za wszelką cenę chcą rozwiązać zagadkę i tutaj pojawia się pewna przeszkoda. Otóż ich przełożony nie chce uwierzyć, że ktoś z lokalnej społeczności może być sprawcą.

Niestety w krótkim czasie dochodzi do kolejnej serii brutalnych napaści. Co łączy wszystkie ofiary? Jak znaleźć seryjnego mordercę? Na te pytania muszą znaleźć odpowiedzi bohaterowie powieści. Czy uda im się rozwiązać zagadkę? 

Powieści przygodowe zmuszają do refleksji

Książki przygodowe to świetny wybór dla osób ceniących lżejszą literaturę. Ich czytanie jest niezwykle wciągające. Fabuła pozwala oderwać się od rzeczywistości. Wbrew pozorom nie muszą być nader proste i mogą zachwycać rozbudowaniem osobowości bohaterów. Warto zauważyć, że powieści przygodowe doskonale się czyta, niezależnie od pory dnia czy pory roku. Ich fabuła nie wymaga jednak intensywnego myślenia czy zastanawiania się nad nią. Czas poznać ciekawe propozycje.

Obca, Diana Gabaldon

Oczywiście wśród nich nie może zabraknąć powieści przygodowej Diany Gabaldon, a dokładnie książki pt. "Obca". Nie jest to pierwsza pozycja sagi o Claire Randall. Romantyczna, a zarazem przygodowa saga zachwyca zwrotami akcji, ciekawą treścią, ale i płomiennym romansem. Do czego zdolna jest Claire dla swojej rodziny i jak trauma sprawi, że zyska ona siłę? Jaką rolę w tym wszystkim odegra Jamie?

Hrabia Monte Christo, Alexander Dumas

Kolejnym ciekawym wyborem jest książka nieco kontrowersyjna, ale też nader ciekawa. Tutaj mamy na myśli książkę "Hrabia Monte Christo", której autorem jest oczywiście Alexander Dumas. Jest to powieść absolutnie wciągająca o zbrodni, ale i zemście. Choć powstała już ponad 150 lat temu, to nadal wciąga. Czytelnik zapewne wie, jak się skończy, ale mimo wszystko z zapartym tchem śledzi losy bohatera, które są skomplikowane, ale niosą też nadzieję.

Czas drogi, Patrick Leigh Fermor

Polecamy też "Czas drogi" autorstwa Patricka Leigha Fermora. Przypadnie ona do gustu nawet wymagającym czytelnikom. Opowiada o przygodach jakie przeżywa Patrick, który w 1933 r. postanawia wyruszyć w pieszą wędrówkę z Europy do Konstantynopola. Chce żyć jak pielgrzym czy wędrowny uczony? Kogo spotka na swej drodze i czego doświadczy? Tego dowiecie się sięgając po tę pozycję obowiązkową.

Najlepsze powieści historyczne, po które warto sięgnąć 

Powieść historyczna to dział, do którego zaliczają się książki o przeróżnej tematyce. Otóż może dotyczyć ona portretów władców, bohaterów różnych epok, choćby oficerów z okresu drugiej wojny światowej. Często nawiązuje do ważnych wydarzeń historycznych, a przy tym wzbogacona jest o fabułę i wprowadzenie bohaterów. Na pewno książki historyczne są bardzo ciekawe, wciągające, ale bywają również zaskakujące.

Sułtanki, Iwona Kienzler

Polecamy powieść Iwony Kienzler pt. "Sułtanki". Autorka wprowadza nas do świata niewyobrażalnego bogactwa, przepychu, a przy tym ujawnia najbardziej skrywane tajemnice haremów. To nie tylko opowieść o seksie, ale też okrucieństwie względem nałożnic, które często rywalizują ze sobą o względy władcy.

O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz, Jeremy Dronfield

Polecamy wam również powieść pt. "O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz". Jej autorem jest Jeremy Dronfield. Jest to opowieść o miłości, przetrwaniu, ale i piekle na ziemi. Fritz dowiaduje się, że jego ojciec trafił na listę do Auschwitz. Chce go za wszelką cenę uratować i podejmuje heroiczną walkę. Zgłasza się jako ochotnik, by uniknąć rozdzielenia z ojcem. Czy to się uda? Do czego zdolny jest człowiek i jak wyglądał heroizm w tych trudnych czasach? Tego dowiecie się z tej pozycji.

Katarzyna Wielka. Gra o władzę, Ewa Stachniak

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć powieści napisanej z rozmachem pt. "Katarzyna Wielka. Gra o władzę". Jej autorką jest Ewa Stachniak, która stara się w doskonały sposób opisać złożoną osobowość carycy, ale portretuje też Elżbietę, którą przedstawia jako osobę apodyktyczną oraz bezwzględną. Książka jest pełna odniesień do historii, ale też posiada sporo elementów charakterystycznych dla powieści.

Fabuła przedstawiona jest niezwykle ciekawie. Skupia się również na pokazaniu, jak kobieta może odnaleźć się w teoretycznie nieprzyjaznych dla niej czasach i jak wielką rolę może odegrać w wojnie. A przy tym wszystkim przedstawiony jest romans, zamiłowanie Katarzyny do młodych kochanków, a także jej odwaga, by sprzeciwić się mężowi.

Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej

Najsłynniejsze powieści historyczne obejmują nie tylko klasyki, ale też nowsze książki, które cieszą się wśród czytelników tak dużym uznaniem. I tutaj właśnie polecamy wam wyżej wymienioną książkę, choć dobrym wyborem może być także książka pt. "Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej". Jeżeli lubicie historię, ale i romans w tle, to od tej pozycji nie będziecie mogli się oderwać. 

Autorka: Dorota Wachholz