Data publikacji:

Naprawa napędu kosiarki: jak zrobić to samemu?

Awaria napędu w kosiarce to dosyć częsta usterka, która uniemożliwia jej użytkowanie. Czy można usunąć ją samodzielnie? Jak wygląda naprawa napędu kosiarki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
naprawa kosiarki

Jak działa napęd w kosiarce?

Przed przejściem do przyczyn awarii napędu w kosiarce warto przedstawić sposób jego działania. Napęd w kosiarkach czerpie energię z silnika, która wykorzystywana jest do obracania tylnych kół.

W obecnie produkowanych modelach uruchamia się go przy użyciu specjalnej dźwigni, którą należy przytrzymywać jednocześnie z dźwignią gazu. Ciekawostką może być fakt, że w starszych modelach napęd włączał się automatycznie, jednak zrezygnowano z takiego rozwiązania, ponieważ kosiarka potrafiła samodzielnie odjeżdżać po starcie silnika.

Jak działa mechanizm napędowy kosiarki? Kluczowym podzespołem jest w tym przypadku mechanizm różnicowy, nazwany również dyferencjałem. Jest to przekładnia mechaniczna zębata, która dzięki zastosowaniu pasa klinowego (zdecydowanie rzadziej łańcucha) przekształca ruch obrotowy pionowego wału silnika na ruch obrotowy poziomej osi kół. Sam dyferencjał składa się z wielu oddzielnych elementów, które są ze sobą połączone za pomocą sprzęgła, które kontroluje użytkownik kosiarki.

Mechanizm napędowy jest dość skomplikowany, w związku z czym potrafi ulec różnym awariom. Naprawa napędu w kosiarce wymaga zazwyczaj wykorzystania zestawu naprawczego przekładni, który można znaleźć na stronie Ceneo.pl.

Przyczyny awarii napędu w kosiarce

Naprawa napędu do kosiarki wymaga wcześniejszego zdiagnozowania problemu, który może wynikać
  • zerwania linki napędowej – najmniej poważna awaria, której przyczyną może być słaba jakość tego elementu lub zbyt duże naprężenia w trakcie pracy. W związku z tym warto pamiętać o odpowiednim smarowaniu tego elementu;
  • zerwania paska klinowego – w tym przypadku przyczyną awarii również może być słaba jakość samego paska. Można jednak spotkać się również z sytuacją, w której do paska, mimo obudowy ochronnej, dostają się resztki skoszonej trawy. Mogą one spowodować jego zablokowanie lub zerwanie w związku z czym zaleca się przynajmniej raz do roku zdjąć obudowę paska klinowego i usunąć zalegające tam nieczystości. Jest to również doskonała okazja do oceny zużycia samego paska;
  • uszkodzeń mechanicznych zębatki – kosząc trawę przy użyciu kosiarki spalinowej, należy unikać kamieni, korzeni czy innych twardych elementów, które mogą dostać się pod jej spód. Wynika to z faktu, że mogą one doprowadzić nie tylko do uszkodzenia noża czy obudowy, ale również przekładni zębatej. Uderzający z dużą siłą kamień jest w stanie przedostać się do zębatki i np. ukruszyć jej zęby, co poskutkuje tym, że przestanie ona przenosić ruch z silnika na koła.

Jak naprawić napęd kosiarki?

Zdiagnozowanie przyczyny awarii napędu pozwala przejść do jej usunięcia. W przypadku zerwania linki napędowej lub paska klinowego wystarczy wymienić zepsuty element na nowy. Niestety może zdarzyć się również tak, że uszkodzeniu ulegnie dyferencjał, czyli mechanizm przekładni zębatej, co sprawi, że naprawa napędu kosiarki spalinowej będzie wymagała większych umiejętności. Należy ją rozpocząć od demontażu przekładni oraz zdiagnozowania, co dokładnie uległo uszkodzeniu.

W wielu przypadkach naprawa przekładni napędu kosiarki będzie możliwa przy użyciu specjalnego zestawu naprawczego. Znajdują się w nim elementy, które najczęściej ulegają uszkodzeniu i można je wymienić. W przypadku poważniejszych awarii konieczna może okazać się jednak wymiana napędu kosiarki, który można zastąpić nowym lub używanym. Na koniec pozostaje tylko ponowne złożenie wszystkich elementów oraz przeprowadzenie testów działania.

O czym pamiętać przy naprawie napędu kosiarki?

Naprawa napędu kosiarki to czynność, która jest stosunkowo prosta, jednak wymaga pewnych umiejętności technicznych. Warto również pamiętać, że wbrew pozorom napęd w każdym modelu kosiarki może być trochę inaczej zbudowany.

W związku z tym, dokonując naprawy, warto posiłkować się instrukcją obsługi, która zawiera informacje jak naprawić napęd kosiarki spalinowej. Należy także pamiętać, by uszkodzone elementy zastępować jedynie częściami, które pasują do konkretnego modelu oraz charakteryzują się najwyższą jakością.

Daje to gwarancję, że po złożeniu napęd będzie działał bez zarzutu i przez długi czas nie ulegnie awarii. Dobrą praktyką przy naprawie napędu kosiarki jest ocena stanu technicznego całego mechanizmu, ponieważ wymiana uszkodzonej zębatki rozwiąże problem tylko na chwilę w sytuacji, gdy pasek klinowy również jest zużyty i pracuje na tzw. ostatnim tchu.

Warto również mieć świadomość, że zaistnieć może sytuacja, w której naprawa napędu kosiarki jest nieopłacalna lub zwyczajnie niemożliwa. Dzieje się tak z reguły w przypadku starszych modeli i wynika z braku dostępności części zamiennych czy nawet całych napędów. W większości przypadków można wtedy rozłączyć napęd, co umożliwi dalsze użytkowanie kosiarki jednak w wersji beznapędowej. Oczywiście jest to uciążliwe, szczególnie w przypadku osób starszych czy dużych powierzchni trawnika. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup nowej kosiarki, co można zrobić w internecie na stronie Ceneo.pl.
Zakup części zamiennych oraz samodzielna naprawa napędu kosiarki spalinowej jest zdecydowanie tańsza niż oddanie sprzętu do serwisu. Oczywiście warto najpierw odpowiednio zdiagnozować usterkę, co pozwoli ocenić szansę na samodzielne jej usunięcie.
Autor: Grzegorz Woźniak